in ,

Dune Görüntü Yönetmeni: “Star Wars İlhamını Dune’dan Aldı”

Dune görüntü yönetmeni Greig Fraser, çekimleri tamamlanan film hakkında konuştu. Fraser, Star Wars’un bu evrenden ilham aldığını söyledi.

DUNE film

Frank Herbert’ün kült bilimkurgu eseri Dune için, Denis Villeneuve yönetmenliğindeki yeni film uyarlamasının çekimleri geçen aylarda Koronavirüs pandemisi öncesi tamamlanmıştı. Ancak filmin post prodüksiyon ve çekim sonrası çalışmaları devam ediyor. 2020 yılının son günlerinde vizyona girmesi planlanan filmin yıldızlar geçidi oyuncu kadrosu kadar bilimkurgu sinemasının son yıllarda öne çıkan yönetmenlerinden biri tarafından perdeye aktarılıyor oluşu beklentileri bir hayli yükseltmiş durumda.

Filme dair haberler ve set kareleri gelmeye devam ederken kamera arkası ekibin önemli bir üyesi olan görüntü yönetmeni Greig Fraser Collider’a bir röportaj verdi.

Yıldızı Parlayan Bir Görüntü Yönetmeni: Greig Fraser

Adını her geçen gün daha sık duymaya başladığımız Greig Fraser, bu aralar bir hayli yoğun. Uzun süredir Denis Villeneuve ile Dune üzerine çalışan Fraser, bir yandan da Matt Reeves’in çekimlerine Covid-19 pandemisi nedeniyle ara verilen The Batman filminin de görüntü yönetmenliği görevini üstleniyor. Daha önce yine Matt Reeves ile 2010 yapımı Let Me In, Kathryn Bigelow’un 2012 yapımı Zero Dark Trinity ve Gareth Edwards’ın Rogue One: A Star Wars Story filmlerinde karşımıza çıkan Fraser, son olarak adını The Mandalorian dizisinde duyurmuştu.

dune film

Collider’ın Dune filmine dair sorduğu detaylı sorulara kaçamak cevaplar veren Fraser; konu Dune ve Star Wars arasındaki benzerliklere geldiğinde aklından geçenleri söylemekten çekinmemiş:
“Açıkçası Star Wars ile alakalı birçok noktayı unutmam gerektiği için Dune üzerine çalışmak oldukça eğlenceliydi. Fakat bu durum kesinlikle zor değildi. Denis ile filmin nasıl hissettirmesi, görünmesi ve biçimlenmesi gerektiği gibi birçok konuda açık bir şekilde konuştuk. Bu sayede filme dair aldığımız keskin kararları uygulamakta zorlanmadık. Star Wars ile Dune’un ikisinin de çöl atmosferine sahip olması gibi benzerlikler vardı. Yani bunu söylemem ne kadar doğru bilmiyorum ama George Lucas’ın Star Wars’u yaratırken Dune’dan esinlendiğini düşünüyorum. Bu yüzden Dune’da kendimi tekrar etmemek için dikkatli olmam gerekiyordu. Bu durum film için olduğu kadar benim kendimi tekrar etmekten nefret etmemden dolayı da önemli bir noktaydı.”

İlk Dune Filmi Kendi Ayakları Üzerinde Duran Bir Film Olacak

İki film olarak planlanan yeni Dune uyarlamasına ilişkin hayranların en çok merak ettiği konuların başında; ilk filmin bir bağlantı filmi mi yoksa başlı başına bağımsız bir film olarak mı işleneceği geliyor. Bu konuya da değinen Fraser, “Tam anlamıyla kendi hikâyesi olan bir olacak,” diyerek konuya net bir cevap vermiş.
“İnsanlar filmi izlediklerinde epik bir anlatının içerisinde yer aldıklarını görecekler. Görsel olarak gerçekten keyifli bir macera onları bekliyor. Bu projenin içerisinde yer almak güzel bir tecrübeydi. Projede yer alan ben dahil herkes yoruldu. Bazı oyuncular ki bunlar son derece yetenekli isimler, gerçekten harika insanlar ve onlarla çok yakın bir ilişkim oldu.”

Greig Fraser
Greig Fraser

Yönetmen Denis Villeneuve ve Yapım Tasarımcısı Patrice Vermette ile olan ilişkisinin de gayet iyi olduğunu belirten Fraser, Denis’nin Fransız-Kanadalı ve kendisinin Avustralyalı oluşunun benzer yaklaşımlar barındırmalarını sağladığını eklemiş.

Denis Villeneuve’nin yöneteceği, başrollerinde Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Jason Momoa, Zendaya, Dave Bautista, Josh Brolin, Oscar Isaac, Stellan Skarsgård ve Javier Bardem’in yer alacağı Dune filminden gelen her yeni haber filme dair beklentimizin artmasına neden oluyor. Film 18 Aralık 2020 tarihinde vizyonda olacak.

Siz Greig Fraser’ın açıklamalarını nasıl yorumluyorsunuz? Dune sizi heyecanlandırıyor mu? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşmayı unutmayın.


* Dune Filminde Göreceğimiz Kum Solucanları Bir Yılda Tasarlandı

Kaynak: Slash Film

Ufuk Yasin Yurtbil

Hikaye anlatıcısı, okur-yazar-inceler, sinemasever, birincilik ödüllü amatör bir öykü yazarı, hayatı dolu dolu yaşamaya hevesli, öğrenmeye aç bir ruh. Meslekten inşaat mühendisi, doğuştan hayalperest, bir tutam bilimkurgu/fantastik kurmaca.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Aya to Majo Yeni Studio Ghibli Filmi

Yeni Studio Ghibli Filmi Aya to Majo Geliyor

Tanrıçalar ve Tanrıça'nın Dönüşümleri - Joseph Campbell

Tanrıçalar ve Tanrıça’nın Dönüşümleri: Joseph Campbell Yeni Kitabı ile Raflarda