in ,

Dune Yönetmeni: “Paul Atreides, The Godfather’daki Michael Corleone Gibi”

Dune yönetmeni Denis Villeneuve, Paul Atreides hakkında konuştu. Yönetmen filmin ana karakterini The Godfather’daki Michael Corleone’ye benzetti.

Dune Timothée Chalamet

Frank Herbert’ün aynı adlı bilimkurgu eserinden uyarlanan yeni Dune filmine dair gün geçtikçe güncel haberler gelmeye devam ediyor. Filmin yönetmeni Denis Villeneuve geçen günlerde Empire dergisine konuşarak, hikâyenin ana karakteri Paul Atreides hakkında açıklamalarda bulundu.

Denis Villeneuve, hikâyede bir Dük’ün oğlu olan ve ileride kendisinin de bu role bürünmesi için eğitim gören Paul Atreides’in asıl isteğini sorgulayarak karakterin çelişkisini açığa çıkardı.7

“İçinde çokça eğitimin yer aldığı sıkı bir çevrede yetişen Paul bir Dük’ün oğlu ve kendisi de bir gün Dük olmak için eğitim görüyor. Ancak bu rol için ne kadar çok hazırlansa ve eğitim alsa da, olmayı hayal ettiği şey gerçekten bu mu? Karakterin çelişkisi burada saklı. The Godfather (Baba) filmindeki Michael Corleone karakteri gibi. Olmayı düşlemediği bir şeye dönüşecek olan, trajik bir kadere sahip bir insan.”

dune film Paul Atreides

Dergiye verdiği röportajda Dune filmini iki kısımdan oluşturmak istediğini belirten Villeneuve, Paul Atreides’in birinci kısmın sonunda “bir erkeğe dönüşeceğini” söyledi.

Denis Villeneuve: “Atreides’in Değerleri Hayatta Kalmasını Sağlayacak”

“Kurtuluşu doğru kararları verebilmesinde ve bu kararları zorlu durumlara göre uydurmasında yatıyor. Bu, gücü eline geçirmeyi başaran birisine dair çok güzel bir hikâye.

“(Paul Atreides) diğer her yetişkin genç gibi, kimliğini sorguluyor ve dünyadaki yerini anlamaya çalışıyor. Diğer yandan hayatta kalabilmek için de atalarından hiç birisinin yapamadığı şeyleri yapmak zorunda. Empati kurmak, başkalarını düşünmek gibi çok değerli özelliklere sahip. Onu başka kültürlerle tanıştıracak ve hayatta kalmasını sağlayacak değerler bunlar.”

dune film

Paul Atreides karakterini filmde, Call Me By Your Name ile tanınan Timothée Chalamet canlandıracak. Genç oyuncu geçen ay Vanity Fair dergisiyle verdiği bir söyleşide onu Dune evrenine bağlayan şeyin Paul’un karakter hikâyesi olduğunu söylemiş ve “bir nevi anti kahraman yolculuğu” olarak nitelemişti.

Chalamet son olarak Netflix yapımı The King yapımında oynadığı 4. Henry rolüyle adından söz ettirdi. Chalamet’in yanı sıra filmin oyuncu kadrosunda Stellan Skarsgard, Rebecca Ferguson, Jason Mamoa ve Oscar Isaac gibi isimler yer alıyor.

Vizyon tarihi 18 Aralık 2020 olarak belirlenen Dune, bir aksilik çıkmadığı takdirde senenin sonunda izleyiciyle buluşacak. Sizler de film hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

* * *

* Dune: The Sisterhood Dizi Çekimleri Sonbaharda Başlıyor

Kaynak: Indie Wire

Ensar Çırak

İzmir'de doğdu. İlkokulda dramayla uğraştı, futbol oynadı. Sonra basketbola sardı ve daha çok sevdiğini anladı. Küçüklüğünden beri oyunlara hasta. Fantastik edebiyat sever. Ortaokulda arkadaşıyla başarısız bir bilim kurgu denemesi oldu. Zamanında bir sürü balığı vardı ama şimdi hiçbiri yok. Şu sıralar İstanbul'da, üniversiteyle uğraşıyor.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Davram Davram dedi ki:

    Hoppalaaa, “ben bir zorlamayım” diye bas bas bağıran Corleone benzetmesi de nereden çıktı? Anında -1 yazdım arkadaşa. Gelin biz klasik ama daha doğru olanı söyleyelim: İsyankar kuisatz haderah, gönülsüz mesih.

  2. Avatar for M3rett0 M3rett0 dedi ki:

    Birkaç gün sonra John Snow’a falan da benzetirler bunlar.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Görebileceğimiz 7 Tanıdık Karakter

Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Görebileceğimiz 7 Tanıdık Karakter

Goodfellas Martin Scorsese 90'ların En İyi Filmleri

1990’ların En İyi 40 Sinema Filmi Açıklandı