in

Tanrıçalar ve Tanrıça’nın Dönüşümleri: Joseph Campbell Yeni Kitabı ile Raflarda

Kahramanın Sonsuz Yolculuğu’nun yazarı Joseph Campbell’ın “Tanrıçalar ve Tanrıça’nın Dönüşümleri” adlı çalışması Türkçeye kazandırıldı.

Tanrıçalar ve Tanrıça'nın Dönüşümleri - Joseph Campbell

Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ile kurmaca dünyasında unutulmaz izler bırakan Joseph Campbell, “Tanrıçalar ve Tanrıça’nın Dönüşümleri” adlı çalışmasıyla Türkçedeki yerini alıyor.

Amerikalı mitolojist, yazar ve akademisyen Joseph Campbell ismini karşılaştırmalı mitoloji ve din alanlarındaki çalışmalarıyla biliyoruz. Öte yandan Kahramanın Sonsuz Yolculuğu kitabı da şimdiye dek Star Wars dahil pek çok kurgu esere ilham vermiş durumda. Hem anlatı tekniklerine olan hakimiyeti hem de mitolojinin köküne inen bakışı Campbell’ı kurgu dışı yazında önemli bir yerde konumlandırıyor.

Orijinal adı Goddesses: Mysteries of the Feminine Divine olan ve ilk olarak 2013 yılında yayımlanan eser; Tanrıçalar ve Tanrıça’nın Dönüşümleri başlığı ve İthaki Yayınları etiketiyle Türkçedeki yerini aldı.

Tanrıça kültünün doğuşu, gelişimi ve dönüşümü üzerine hazırlanmış olan kitap Joseph Campbell’ın konferans notlarından yararlanılarak hazırlanmış.

Tanrıçalar ve Tanrıça’nın Dönüşümleri – Joseph Campbell | Arka Kapak Tanıtımı

Karşılaştırmalı mitoloji sahasının önde gelen isimlerinden Joseph Campbell’ın Tanrıçalar isimli çalışması, tarihöncesinden Rönesans’a kadar tanrıça kültünün doğuşu, gelişimi ve dönüşümü üzerine ayrıntılı bir kitap. Hazırlanış sürecinde Campbell’ın geniş bir dinleyici kitlesine verdiği konferansların notlarından yararlanılan kitabın asıl amacı, günümüz kadınına rehberlik edebilecek ezeli ve ebedi bir kadın figürü sunmak. Bu doğrultuda sık sık çağdaş dünyaya dair yorumlar da yapan Campbell’ın metnine çok sayıda görsel materyal eşlik ediyor.

“Günümüzde kadınların karşı karşıya bulunduğu zorlukların birçoğu, dünyada önceden erkeklere ayrılmış olan ve mitolojik bir kadın modelinin yer almadığı bir eylem alanına girmelerinden kaynaklanıyor… Yaşanmakta olan hiçbir şeyin modeli yok. Her şey değişiyor, erkeklere ait vahşi ormanın kanunu bile. Geleceğe serbest düşüş dönemindeyiz ve kadın erkek her birimizin kendi yolunu çizmesi gerek.”

Tanrıçalar ve Tanrıça’nın Dönüşümleri - Joseph Campbell

Çevirmenliğini Nur Küçük’ün üstlendiği Tanrıçalar ve Tanrıça’nın Dönüşümleri kitabının editör koltuğunda Selçuk Aylar oturuyor. 360 sayfadan oluşan kitap raflardaki yerini almaya başladı.

Joseph Campbell’ın Doğu Mitolojisi, Yaratıcı Mitoloji, Batı Mitolojisi, İlkel Mitoloji ve Mitolojinin Gücü adlı kitaplarını çeşitli yayınevlerinden okuma fırsatı bulmuştuk. Kahramanın Sonsuz Yolculuğu ile yazarın hakları İthaki Yayınları’na geçmiş görünüyor.

Yazarın eserlerine ve Türkçeye kazandırılan yeni kitabına dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Kahramanın Yolculuğu Ekseninde Harry Potter, Matrix ve Dahası

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

DUNE film

Dune Görüntü Yönetmeni: “Star Wars İlhamını Dune’dan Aldı”

the batman matt reeves

The Batman Çekimleri Yeniden Başlıyor