in

Kitabına Yakışır Kapaklar

Bugüne kadar kapaklar genellikle kendi içinde yorumlanırdı. Yani büyük oranda kapak odaklı bakarak değerlendirilir ve bunun üzerine konuşulurdu. “Peki neden sadece bu şekilde konuşup yorumlansın ki?” sorusunu kendimize sorduk ve ortaya “Kitabına Yakışır Kapaklar” projesi çıktı!

gorunmez canavarlar abd

Görünmez Canavarlar
(ABD Kapağı)

Chuck Palahniuk

_______________________________________

BÜLENT ÖZGÜN

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Türkiye’de “Görünmez Canavarlar” adıyla Ayrıntı Yayınları tarafından yayınlandı bu harika roman. Çevirmen Funda Uncu. Bu kapak, kitabın 1999 ABD baskısının kapağı. Neden bu kitabı ve kapağı seçtim:

Palahniuk’un belki de en sert kitabıdır bu kitap, müthiş bir kurgusu ve harika bir sonu vardır. Kitap, kadınların sıklıkla aldığı, reklamlarla sayfa sayısı şişirilmiş dergiler gibi kurulmuştur. Tüm kitap boyunca güzellik kavramı ve görünenin bir yanılsama olduğu düşüncesi haşince eleştirilir. Baş karakter çok kötü bir kaza geçirir, bu kaza kapakta çok hoş bir biçimde gösterilmektedir. Kapaktaki resmin üzerine ruj renginde bir leke çalınır, sanki resimdeki kişi güzel ve görünür olmaya çabalarken her şeyi mahvetmiştir. Bu ifade romanın içeriğine öyle uygun ki. Ayrıca güzelliğin bize dayatılan bir olgu olduğunu ve bir yanılsamadan ibaret olduğunu anlatmak için tersten bakıldığında da başka birini andıran bir resim konulmuştur kapağa. Kitabın adı da kapağa ters yazılır ki kitaba yeni bir bakışla bakabilelim ve ters yüz olmuş bu güzel prensesin aslında prenses olmadığını görelim. Diğer yandan; çok yazıya ve resme bulamadan, sade ve etkileyici bir kapak ortaya çıkmıştır.

Umarım romanı okumanız için heveslendirebilmişimdir.

jane rogers ropotaj

Jane Rogers ile Video Röportaj

Yaşayan Mitoloji II: Dilde Yaşayan Mitoloji – Mitoloji Dizisi #6