in ,

Demon Slayer, Spirited Away’i Geride Bıraktı: Japonya’nın Gişe Rekortmeni Filmi, 20 Yıl Sonra Değişti

Demon Slayer, Spirited Away’i gişede geride bıraktı. Kimetsu no Yaiba, Japonya’da en çok gişe hasılatı yapan film unvanını kazandı.

Demon Slayer Spirited Away
- Reklam -
- Reklam -

Demon Slayer serisinin sinema uyarlaması Demon Slayer the Movie: Mugen Train, 2001 yapımı Spirited Away’i (Ruhların Kaçışı) geçerek ülkenin en büyük gişe yapan filmi oldu. 16 Ekim’de yayınlanan Japonya çıkışlı popüler manga ve anime uyarlaması film, gişede bugüne kadar 337 milyon dolar kazandı. Spirited Away’ın 308 milyon dolarlık rekoru, tarih oldu.

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba the Movie: Mugen Train, animenin hikâyeyi hemen bıraktığı yerden devam ediyor. Karakterlerimiz Tanjiro, Nezuko, Zenitsu ve Inosuke’nin kırktan fazla şeytan avcısını öldüren bir şeytanı avlamak için bindikleri trende yaşadıkları macerayı izliyoruz.

Orijinal animenin popülerliği filmin bu başarısında önemli olsa da, kilit etken farklı. Japonya’da COVID-19 salgını nedeniyle nisandan beri kapanan sinemalar, ekim ayında önlemsiz açılmıştı. Japonya’nın gişesinde büyük bir paya sahip olan Amerika yapımlarının çoğu da 2021’e ertelendiği için, yerel yapımların ön plana çıkması bekleniyordu. Böylece, popüler bir animenin filmi olarak Demon Slayer salonlara izleyiciyi çeken yapım oldu.

- Reklam -

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba the Movie: Mugen Train

Demon Slayer ile Japon Sinemasının Başarısı Küresel Sinema İçin Umut Oldu

Japonya’da çıkan Japon yapımı bir filmin, neredeyse 20 senelik bir rekoru kırması, Koronavirüs pandemisinde büyük zarar gören sinema salonları için de umut oldu. 2019’a göre %96’lık bir zarara uğrayan sinema salonları, yasaklar kalktıktan sonra belli ki dolup taşacak. 2020’deki gidişatın sonucunda sanat filmlerinin salon görmeden çevrimiçi platformlara geleceğini ve salonların sadece büyük gişe filmlerini göstereceğini savunan görüşler de böylece yıpranmış oldu.

Diğer yandan bütün ülkelerdeki sinema salonları için büyük önem arz eden Hollywood için işler istenildiği gibi gitmiyor. Neredeyse bütün yılı boş geçen büyük Hollywood yapımlarının hepsi 2021’e ertelendi. Warner Bros. 2020 zararını bir miktar da olsa azaltmak için Wonder Woman 1984’ü salonların açık olduğu ülkelerde yayınlamıştı. Her ülkede farklı tarihlerde yayınlanan film şimdiye kadar 38.5 milyon dolarlık bir gişe yaptı.

- Reklam -

Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba

Bu başarısız gişenin en büyük sebebi ABD’de salonların kapalı olması gibi görünse de, filmin salonlara geldiği ülkelerde görülen düşük rakamlar izleyicilerin korsana başvurmasından kaynaklanıyor. Wonder Woman 1984, Warner Bros.’un açılış gününde HBO Max’ta yayınladığı ilk film olarak, hızlıca kolayca düştü.

Demon Slayer filminin ülkemizde salonlara gelip gelmeyeceği belli değil. Anime ile ilgili yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’dan paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

4 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for driveinthenails driveinthenails dedi ki:

  Kendisinden daha büyük shounen animelerden bir şeyler araklamış, hiçbir özgünlüğü bulunmayan overrated bir anime. Peşinden gelen Jujutsu Kaisen ve daha gelecek nice benzer yapımların bundan hiçbir farkı olmayacak. Anime sektörü iki binlerin başından sonra büyük düşüşe geçti. Artık sadece kar amacı güden animeler yapılıyor. Kaliteli animelerin sayısı yıllar geçtikçe azaldı. Kitleye hitap eden, çoluk çocuğu bile aptal yerine koyan gerzek animeler. Şu özgünlük bulunmayan yapım, rekorunu geçtiği animenin eline su bile dökemez.

 2. Avatar for GKS GKS dedi ki:

  Ben Demon Slayer’in olayının tamamen stüdyo başarısına dayalı olduğunu düşünüyorum. Olay akışları, çizimler falan mangasında çok basit ve yetersizken stüdyo kendi müdahaleleriyle bambaşka bir iş ortaya koymuş. Hikaye olarak dediklerinize katılabilirim ama manga ile uyarlama arası bu kadar fark olan başka yapım hatırlamıyorum. Bence de öyle gişe rekortmeni olacak bir iş hiç değil. Çok keyif alarak izliyorum ama Bleach, Naruto, Fairy Tale, One Piece gibi orijinal hikayeler varken bu seri için yapılan eleştirileri anlayabiliyorum.

  Öte yandan vasat bir mangadan uyarlama olup stüdyo dokunuşuyla bambaşka bir işe dönüştüğü gerçeğini de unutmamakta fayda var.

 3. Avatar for driveinthenails driveinthenails dedi ki:

  Beğenmediğim animelerin mangasını okumam zaten. Ayrıca stüdyolar bir mangaya dokunduğunda katlederler. Dediğin gibiyse takdir ettim. Saydığın animeler 4 büyük olarak geçiyor. Yanlarına yaklaşacak, hatta onlardan daha kaliteli bir anime çıksa bile hep o animelerle karşılaştırılmak zorunda kalacak shounen seriler olacaktır. Açıkçası aralarında da gereğinden fazla abartılanlar var. Sekiz yıldır anime izliyorum, dünya anime tarihinde Bleach’ın üzerine daha iyi dövüşlere sahip bir animeye şahit olmadım, ama aşırı gereksiz power-up alımları animenin kalitesini gözümden düşürüyor. Karakter zenginliği ve hikaye açısından gerçekten harika, ama güç dengesizliği canımı çok sıkmıştı. Naruto’yu da sırf uzatıldığı için sevmiyorum. Shippuden’i son arc devam ederken yarım bıraktım. Zaten sonradan gelen boruto serisi ceplerini doldurmayı ne kadar çok sevdiğini belli etmişti. Fairy tail gözümde maskaralıktan başka bir şey değil. One Piece’yi şahsi kanaatim hepsinin üzerine koyarım. Kusursuz değil, hatta Bleach favori animelerimden biridir, ama objektif olduğumda One Piece bu dörtlü arasında başı görür. Gaza gelip genel değerlendirme neden yaptım bilmiyorum xd Anime izlemeyi düşünenler olursa yardımım dokunmuş olsun diyeyim.

 4. Avatar for Animesever Animesever dedi ki:

  Ben çok az anime izledim en çok övülen animelerden bitek death note yi izledim efsaneydi ve benzersizdi demon slayere gelirsek büyük bir hayranlık besliyorum çünkü beni çok etkiliyo özelliklede anlatılan o kardeş bağı ve savaş sahneleri çok mükemmel insanın içine işliyor bence tüm başarılarını hak ediyor tabi benim bu büyük hayranlığım belkide bleach one piece naruto vb animeleri izlemediğim içindir demon slayeri bitirmeyi bekliyorum bittiği zaman hepsini izlicem ilk sıradada naruto var

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

exxen abonelik ücretleri

Exxen Abonelik Ücretleri ve Bilinen Tüm Yapımlar

Tarihin İlk Jinekolojik Tedavisi Antik Mısır

Tarihin İlk Jinekolojik Tedavisi Antik Mısır’da Gerçekleşti