in ,

Cehennem Karıncası 99 Milyon Yıllık Fosilde Avı ile Birlikte Bulundu

99 milyon yıl öncesinden kalma bir cehennem karıncası fosiline rastlandı. Bulgular, karıncanın avına karşı hangi saldırı yöntemlerini kullandığını da gösteriyor.

cehennem karincasi
- Reklam -
- Reklam -

Cehennem karıncası, Kretase-Tersiyer yok oluşunda soyu tükenmiş bir karınca türü. Var olmaya 99 milyon yıl önce başlayıp 65 milyon yıl önce son vermiş cehennem karıncaları, 34 milyon yıl boyunca böcek aleminin korkulu rüyası oldu. Kehribar taşı içerisine hapsolmuş bir örneği de kendilerinini av sırasında görme imkânını yarattı.

Bulunan yeni fosil ile birlikte araştırmalarda önemli bir yol kat edilmiş oldu. Çalışmanın başındaki isim New Jersey Teknoloji Enstitüsü’nden Dr. Philip Barden nadir buluşlarıyla ilgili şu yorumlarda bulundu:

“Fosilleşmiş hareket son derece nadirdir; avlanma ise çok daha fazla. Paleontologlar olarak elimizdeki kanıtlarla antik canlıların hareketlerini tahmin ederiz. Nesli tükenmiş bir avcının avını yakalama anını net olarak görebilmek bizim için çok değerli. Fosilize av sahnesi cehennem karıncalarının ağızlarını nasıl kullandığı yönündeki tahminlerimizi doğruluyor. Avın böyle bir durumda yakalanabilmesinin tek yolu karıncanın ağzını aşağı yukarı hareket ettirebilmesinden geçiyor. Neredeyse hiçbir böcek veya karıncada olmayan bir özellik.”

- Reklam -

Cehennem Karıncası Fosili ‘Evrimsel Deney’ Olgusunun Net Bir Fotoğrafı

Karıncanın hedefi bir Caputoraptor elegans. Bugünkü hamam böceklerinin soyu tükenmiş bir akrabası. Barden’a göre evrimsel süreçte yok olan bu türün günümüz hamam böceklerinin kalın derili olmasına da etkisi olmuş:

cehennem karıncası
“Yaklaşık yüz yıl önce ilk cehennem karıncası fosiline rastlandığından beri bu hayvanların günümüz karıncalarından çok farklı olmasının sebeplerini merak ettik. Elimizdeki fosil ‘evrimsel deney’ dediğimiz olgunun çok net bir fotoğrafı. İlk cehennem karıncası ataları ağızlarını dikey yönde hareket ettirme kabiliyetini kazanmış olmalı. Tabii ki de bunun sonucu olarak kafalarını diğer bütün böceklerden daha farklı şekilde kullanma gücü elde ettiler.

“Bunun sonucunda cehennem karıncalarının ağız bölgeleri son derece gelişti. Modern karıncalarının hiçbirinde boynuz yokken cehennem karıncaları tırtıklı dişlerle kaplanmış boynuzlar oluşturdu.”

Bu son derece farklı karınca türünü bir soy ağacına oturtabilmek için çalışan bilim insanları yaptıkları genetik analizler sonucunda cehennem karıncalarının günümüz karınca türlerinin hiçbirinin atası olmadığını fark ettiler.

- Reklam -

Yeni fosil bu tükenmiş türün nasıl avlandığını açıkça ortaya koysa da böylesine avantajlı bir avcının neslinin nasıl tükendiği sorusu hâlâ cevaplanabilmiş değil.

Soyu tükenmiş canlılar hakkında yapılan bu tarz buluşları sizler nasıl gözlemliyorsunuz? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.


* 55 Milyon Yıllık Fosil Baykuş Evrimi Hakkında İpuçları Veriyor

Kaynak: Sci-News

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

artemis fowl inceleme

Artemis Fowl İncelemesi: Genç Fantastik Edebiyatın Yersiz Katili

Neil Gaiman - The Storyteller - The Seven Ravens

Neil Gaiman, The Storyteller’ın Devamını AR Teknolojisi ile Seslendirecek