in

James Webb Uzay Teleskobu Evreni Keşfetmeye Devam Ediyor: Araba Tekeri Galaksisi’nden Yeni Fotoğraf

Araba Tekeri Galaksisi için yeni bir fotoğraf paylaşıldı. NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, 500 milyon ışık yılı uzaktan görüntüler kaydetmeyi sürdürüyor.

araba tekeri galaksisi yeni james webb teleskobu

Araba Tekeri Galaksisi için James Webb Uzay Teleskobu yeni bir görüntü kaydetti. 500 milyon ışık yılı uzaklıktaki galaksi, bilim insanlarını heyecanlandırdı.

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu’nun yerine uzaya yolladığı James Webb Uzay Teleskobu, göreve başladığı günden beri yeni görüntüleri kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor. İlk etapta evrenin en net fotoğraflarını görücüye çıkaran, ardından da Jüpiter’in bugüne kadarki en çözünürlüklü görselini paylaşmıştı. Webb son olarak 3 milyar ışık yılı uzaklıktan bir süpernova görüntüsü kaydetmişti.

James Webb Uzay Teleskobu şimdi de merceklerini 500 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiye dikti. Galaksiler arası bir çarpışmanın sonucunda yaratılan, iki küçük yoldaş gökadanın yanında dönen Araba Tekeri Galaksisi’nden (The Cartwheel Galaxy) yeni bir görsel paylaşıldı. Gök cisminin adı, at arabasının tekerleğini andıran şeklinden ileri geliyor. Sistemin parçası olan diğer küçük galaksi ise yayınlanan yeni görsellerde bulunmuyor.

Alışılmadık şekli nedeniyle astronomların ilgi odağı olan Araba Tekeri Galaksisi, 1941 senesinde İsviçreli astronom Fritz Zwicky tarafından keşfedilmişti.

Araba Tekeri Galaksisi Az Bulunan Bir Fiziki Yapıya Sahip

Gökbilimciler, Araba Tekeri Galaksisi için Dünya’dan görülebilen en nadir galaktik yapılardan birisi tanımlamasını kullanıyor. Gök cisminin halkalı yapısı, galaksinin ayırt edici özelliği olarak öne çıkıyor.

Galaksinin parlayan çekirdeği (diğer bir deyişle tekerleğin göbeği) NASA’ya göre devasa genç yıldız kümelerine ev sahipliği yapıyor ve muazzam miktarda sıcak toz barındırıyor.

Bununla birlikte yaklaşık 440 milyon yıldır genişleyen dış halkada yıldız oluşumları ve süpernovalar hakim. Bu halka genişledikçe çevrede bulunan gaza yaklaşılıyor ve yıldız oluşumları tetikleniyor.

araba tekeri galaksisi eski
Hubble Uzay Teleskobu tarafından kaydedilen görüntü.

Bugüne kadar Araba Tekeri Galaksisi’ne ait görüntüler Hubble Uzay Teleskobu tarafından kaydedilmiş ve yeterince ayrıntıya ulaşılamamıştı. Webb’in paylaştığı görseller, araştırmacılar için birçok veri barındırıyor. Webb, kızılötesi görüntüleme yetenekleriyle galaksinin doğasına dair yeni iç görüler ortaya çıkarmayı başarıyor. Artık Araba Tekeri Galaksisi’nin geçmişi ve geleceği hakkında yeni detayların ortaya çıkması çok daha kolay olacak.

James Webb Uzay Teleskobu evrenden yeni görüntüler paylaşmaya devam edecek.

Yeni yayınlanan görüntüleri siz nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Sky News

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for BerkayBing BerkayBing dedi ki:

    Yine harika görünüyor. James Webb’den sürekli yeni fotoğrafların geldiği bir yayın olsa aralıksız izlerim valla. :sweat_smile:

  2. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

    İçine çeken ve beyne direkt hitap eden bir görsellik, müthiş bir doğal güzellik :open_mouth: 500 milyon yıl önceki halini gördüğümüze göre, acaba yine aynı halde mi diye düşünmeden edemedim :sweat_smile: Umarım birkaç kuşak sonra, insanlık uzayda yolculuk edebilecek büyük gemileri yapabilir ve torunlarımızın torunları başka gezegenleri ve yıldız sistemlerini canlı canlı görebilir :slight_smile:

  3. Avatar for BerkayBing BerkayBing dedi ki:

    Bu konuda en çok üzüldüğüm kısımlardan birisi de bu. Torunlarımızın torunlarını kıskanacağımı düşünmezdim hiç. :sweat_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bryan Cranston ve Aaron Paul better call saul final

Better Call Saul Final Sezonundan Bryan Cranston ve Aaron Paul’lu Yeni Fotoğraf

Ece Ayhan Öykü ve Şiir Yarışması tepki topladı

Ece Ayhan Anısına Düzenlenen Edebiyat Yarışmasının Şartları ve Jürisi Tepki Topladı