in

Bir Bitkiye Yapay Nöron Yerleştirildi: Bilgisayarlarla Canlılar Arasında Organik Bağ Kurma Çalışmaları Sürüyor

Venüs Sinekkapanı bitkisine yapay bir nöron yerleştirildi. Bilim insanları, bilgisayarlarla canlılar arasında organik bağ kurma çalışmalarında önemli bir adımı geride bıraktı.

Venüs Sinekkapanı Bitkisine Yapay Bir Nöron Yerleştirildi

Venüs Sinekkapanı bitkisine yapay bir nöron yerleştirmeyi başardılar. Bilim insanları, bilgisayarlarla canlılar arasında organik bağ kurma çalışmalarında önemli bir aşamayı geride bıraktılar.

Bilim insanları, teknoloji ve bilimi kullanarak bilgisayarların canlılarla etkileşime geçmesi için yıllarca farklı arayışlar içerisindeler. Görünüşe göre sevindirici aşamalar kaydediyorlar. İsveçli araştırmacılar, Elon Musk’ın Neuralink’ine benzer yapay, sentetik cihazları beyin-makine arayüzleri veya biyonik protezler gibi biyolojik sistemlerle ilişkilendiren ve Venüs Sinekkapanı bitkisini kontrol edebilen yeni bir nöron tasarladılar

Nature Communications dergisinde yayımlanan çalışmada, üç İsveç üniversitesinden araştırmacıların nöronları, etçil bitkinin ağzını kontrol eden ve benzer hücrelere elektrik sinyallerini taşıyabilen polimerlerden inşa ettiler. Linköping Üniversitesi’nde organik nanoelektronik araştırmacısı ve yazının da baş yazarı Simone Fabiano, konuyla ilgili Daily Beast’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yapay nöronlarımızın biyolojik entegrasyonunu göstermek için model sistem olarak Venüs Sinekkapanı bitkisini kullandık. Bu bitkilerin çalışma mantığı kullanımı pek çok canlı türüne göre daha kolay. Bu nedenle ilk deneylerimizde güzel bir sonuç aldık.”

Venüs Sinekkapanı Yapay Nöron Testi | İZLE

YouTube video

Sinekkapanlar ve diğer bitkiler, insanlar ve diğer hayvanlar gibi sinirlere sahip değil. Yine de kendi nöronlarımızın beyin ve omurilikteki sinir komşularına bilgi iletmek için kullandığı elektriksel uyarıları üretiyorlar. Haliyle yapılan bu deneyler sayesinde benzer yollar taklit edilerek ileride daha karmaşık yapıya sahip olan canlılarda da farklı deneyler yapılabilir.

Araştırma ekibi yaptığı açıklamada sonraki adımlarının, yalnızca bu yapay nöronları daha hızlı hale getirmek değil, aynı zamanda onları daha karmaşık biyolojik sistemlere de genişletmek istediklerini söyledi. Yakın zamanda hayvan modellerinde de geçilecek ve sistemin yeni sürümleri test edilecek.

Bu gelişmenin birçok yönden bir atılım olduğu ve organik ile inorganik kaynaşmayı bir bilimkurgu eseri olmaktan çok gelecek vaat eden bir gerçeklik haline getirdiğini de ortaya koyuyor. İleride bu teknolojinin sağlık ve zindeliği izlemek için yapay zeka ile harmanlanarak giyilebilir teknoloji dahil olmak üzere birçok yere dahil edilmesi umut ediliyor.

Teknolojinin gittiği yer konusunda sizler neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Daily Beast

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alper alper dedi ki:

    Beni ilgilendirdiği kadarıyla yorumlayayım. Susayınca su isteyen çiçekler için önemli bir adım. :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

ruhşen doğan nar söyleşi

Ruhşen Doğan Nar: “Yazarın İlk Amacı Okurlara Ulaşmak ve Okunmak Değil midir?”

2021 Talât Sait Halman çeviri ödülü kazananı

2021 Talât Sait Halman Çeviri Ödülü’nde Kazanan Belli Oldu