in ,

Game of Thrones Finalinde Hayata Geçirilmeyen Üçleme Film Serisi Planı

Game of Thrones final sezonu yerine 3 filmlik bir film serisi izleyebilirdik. George R.R. Martin gerçekleşmeyen planlarından bahsediyor.

Game of Thrones Film

Game of Thrones 2019 yılının en çok konuşulan dizilerinden birisi oldu. HBO’nun 8 sezon süren ve dünyadaki dizi anlayışını ciddi derecede etkileyen serisi Taht Oyunları, yaptığı tartışmalı finalle uzun süre gündemimizde kaldı. Serinin uyarlandığı Buz ve Ateşin Şarkısı kitaplarının yazarı George R.R. Martin de hâlâ diziye dair açıklamalarla karşımıza çıkmaya devam ediyor. Yazarın yaptığı son açıklama, dizinin finali için planlanan üçleme film serisi ihtimaline dair.

Büyük bir popülerlik yakalayan televizyon yapımlarının finallerini ya da devam hikâyelerini bir de film formatında görmek alışık olduğumuz bir konu. Görünüşe bakılırsa HBO yapımı Game of Thrones da neredeyse bu furyadan nasibini alacakmış.

Hayranların vardığı ortak kanı, dizinin final sezonunun yeterince derinlikli şekilde işlenmediği yönünde. Anlaşılan, kanalın ve George R.R. Martin’in bu sezonun sonuna dair hiç hayata geçmeyen ancak oldukça iddialı başka bir planı daha varmış.

game of thrones film ihtimali

Bir Alman gazetesi olan Welt’te yayınlanan söyleşi, söz konusu ihtimale dair yazarın görüşlerini ortaya çıkarttı.

Game of Thrones Serisinin Film Hakları Hâlâ HBO’nun Elinde

Söyleşide Martin’in sevdiği yönetmenlerden konu açılıyor. Sonrasında da konu Taht Oyunları’nın film uyarlamalarına getiriliyor. Yazar da serinin film haklarının HBO’da olduğunu ve bu kararı verecek kişinin kendisi olmadığını ifade ediyor.

Martin, 7. sezonun ardından dizinin yaratıcıları David Benioff ve D.B. Weiss ile konuştuklarını ve seriyi bir film üçlemesiyle tamamlamayı tartıştıklarını belirtiyor.

4 yıl önce bu plana dair fikirler geliştirdiklerini itiraf eden Martin, aklındaki orijinal planın filmi üç uzun metraj filmle birlikte sinemada planlamak olduğunu söylüyor.

Game of Thrones

HBO ise bu plana pek sıcak bakmamış. Kanal, Taht Oyunları’nın popülaritesine rağmen beyaz perdeden uzak durmayı tercih etmiş.

Kanal yetkilileri Martin’e şöyle aktarmış:

“Biz televizyon dizileri üretiyoruz; sinema işinde değiliz. HBO, Deadwood serisinde olduğu gibi bir film yaparsa, sinema için değil sadece televizyonda göstermek için yapar.”

Martin de şimdilerde sinemada gösterilecek bir film fikrinden uzaklaşmış görünüyor. Çünkü sözlerine şu şekilde devam ediyor:

“Şimdi her şey değişiyor. Bugün sinema nedir? Televizyon nedir? Peki ya dijital yayıncılık? Netflix, şimdi sinema mı yapıyor yoksa televizyon işi mi? Her şey birbirine karışmış durumda.”

Nihayetinde Game of Thrones için planlanan film üçlemesi henüz bir ihtimalken rafa kalkan işler arasına katılmış. HBO’nun da şimdilerde bir Taht Oyunları filmi yapmak gibi bir niyeti yok gibi. Kanal, Targaryen Hanedanı’na odaklanan bir yan dizi için (House of the Dragon) çalışmaları sürdürüyor.

Game of Thrones

Peki siz bu film üçlemesi hakkında ne düşündünüz? Sizce bir film serisi ile dizinin hikâyesi noktalansaydı, son sezonun ağızda bıraktığı kötü tadı hiç yaşamayabilir miydik?

Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* George R.R. Martin: “Kitapların Sonunu 1993’ten Beri Biliyorum”

Kaynak: io9

Bengü Akagül

1997'de Kadıköy'de doğdum. Yeditepe Üniversitesinde Sinema bölümünden mezun oldum. Sinemanın yanına edebiyatı da koyarak sevdiğim yazarlar ile kitaplarının ön okumalarında çalıştım. Bugünlerde bir prodüksiyon şirketinde çalışıyor, ukulele çalmayı öğreniyor ve deneyimlerime yenilerini katmaya çalışıyorum.

Murat K. Beşiroğlu "Schrödinger'in Papağanı" ve "Rüya Sanatçısı"

Murat K. Beşiroğlu’ndan İki Kitap Birden: “Schrödinger’in Papağanı” ve “Rüya Sanatçısı”

The Lighthouse inceleme

The Lighthouse İncelemesi: Aydınlığın Örtüsünde