in

Afrika Fantastiği “Kandan ve Kemikten Çocuklar” Bizlerle

Afrika mitolojisini fantastik edebiyatla harmanlayan Orişa’nın Mirası Serisi’nin ilk cildi Hep Kitap tarafından dilimize kazandırıldı.

kandan ve kemikten cocuklar ust
- Reklam -
- Reklam -

Nijerya asıllı, Amerikalı kadın yazar Tomi Adeyemi‘nin kaleme aldığı ve Afrika efsanelerini fantastik edebiyatla birleştirdiği ilk romanı “Kandan ve Kemikten Çocuklar,” Hep Kitap aracılığıyla raflardaki yerini aldı.

Afrika’da, bilhassa da Nijerya’da yaygın olan Yoruba mitolojisini baz alan kitapta majilerin (büyücülerin) avlanıp yok edildiği karanlık bir dünyada, Zelie adlı büyücü bir kızın başından geçen olaylara şahit oluyoruz.

Üçleme olması planlanan, genç-yetişkin türündeki kitabın arka kapak yazısı şu şekilde:

- Reklam -

kandan ve kemikten cocuklarZelie mutlu günlerini özlüyor. Annesinin yanında olduğu, büyünün tüm Orişa’da özgürce dolaşabildiği günleri. Çünkü zalim bir kral hem annesini hem büyüyü yok etti. Majilerin içinden büyüyü söküp aldı. Herkesi yalnızca kendi isteklerini yerine getirmeye mahkûm etti. Ama buraya kadar! Artık Zelie’nin sırası. Şimdi büyüyü geri getirme, Orişa’yı eski günlerine döndürme şansı var. Yolda başına ne gelirse gelsin, her ne pahasına olursa olsun bu yolda ilerlemeli. Annesinin intikamını almalı.

Ama ağabeyi ve davetsiz misafirleriyle çıktığı bu yol sandığı kadar kolay değil. Ölüm ve korku salan muhafızlar her yerde. Sularda intikam dolu ruhlar bekliyor. Üstelik Zelie yeni yeni hissetmeye başladığı güçlerini kontrol etmekte zorlanıyor. Sadece güçleri mi? Ya duyguları? Hem de en olmadık yer ve zamanda…

- Reklam -

Tomi Adeyemi’den yayımlandığı ilk günden beri tüm dünyada adından söz ettiren, haftalardır çok satanlar listelerinden düşmeyen, muhteşem bir roman: Kandan ve Kemikten Çocuklar!

Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen yurt dışında oldukça olumlu yorumlar alan romanın film hakları şimdiden 2oth Century Fox tarafından satın alınmış durumda. Üstelik yayınlanalı sadece 2 ay olmasına rağmen…

Romanın tercümesi Esra Kökkılıç‘ın imzasını taşıyor.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Book-Killer Book-Killer dedi ki:

    Aslında baya merak ediyordum ön okumada kitap hakkındaki heyecanımı ve alma hissini pekiştirdi :smiley:

  2. Avatar for Wiarthe Wiarthe dedi ki:

    Yazarların sosyal medyadaki tavırları genelde antipati uyandırsa da bazen işler tam tersi oluyor. 1

  3. Avatar for Muhammed_Deger Muhammed_Deger dedi ki:

    Yahu 2 satır bu kitabın adını arıyorum sonunda buldum. Listeye yazmadığım için kitabın ismini unutmuşum. En son arama çubuğuna Afrika yazınca çıktı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

uzaktan kumandali kiz ust

Bilimkurgu Klasikleri’nin Yeni Gözdesi “Uzaktan Kumandalı Kız” Çıktı

Rüzgârın Şarkısını Dinle - Haruki Murakami

Murakami’den “Rüzgârın Şarkısını Dinle” Raflarda