Afrika Fantastiği “Kandan ve Kemikten Çocuklar” Bizlerle

Afrika mitolojisini fantastik edebiyatla harmanlayan Orişa'nın Mirası Serisi'nin ilk cildi Hep Kitap tarafından dilimize kazandırıldı.

Nijerya asıllı, Amerikalı kadın yazar Tomi Adeyemi‘nin kaleme aldığı ve Afrika efsanelerini fantastik edebiyatla birleştirdiği ilk romanı “Kandan ve Kemikten Çocuklar,” Hep Kitap aracılığıyla raflardaki yerini aldı.

Afrika’da, bilhassa da Nijerya’da yaygın olan Yoruba mitolojisini baz alan kitapta majilerin (büyücülerin) avlanıp yok edildiği karanlık bir dünyada, Zelie adlı büyücü bir kızın başından geçen olaylara şahit oluyoruz.

Üçleme olması planlanan, genç-yetişkin türündeki kitabın arka kapak yazısı şu şekilde:

Zelie mutlu günlerini özlüyor. Annesinin yanında olduğu, büyünün tüm Orişa’da özgürce dolaşabildiği günleri. Çünkü zalim bir kral hem annesini hem büyüyü yok etti. Majilerin içinden büyüyü söküp aldı. Herkesi yalnızca kendi isteklerini yerine getirmeye mahkûm etti. Ama buraya kadar! Artık Zelie’nin sırası. Şimdi büyüyü geri getirme, Orişa’yı eski günlerine döndürme şansı var. Yolda başına ne gelirse gelsin, her ne pahasına olursa olsun bu yolda ilerlemeli. Annesinin intikamını almalı.

Ama ağabeyi ve davetsiz misafirleriyle çıktığı bu yol sandığı kadar kolay değil. Ölüm ve korku salan muhafızlar her yerde. Sularda intikam dolu ruhlar bekliyor. Üstelik Zelie yeni yeni hissetmeye başladığı güçlerini kontrol etmekte zorlanıyor. Sadece güçleri mi? Ya duyguları? Hem de en olmadık yer ve zamanda…

Tomi Adeyemi’den yayımlandığı ilk günden beri tüm dünyada adından söz ettiren, haftalardır çok satanlar listelerinden düşmeyen, muhteşem bir roman: Kandan ve Kemikten Çocuklar!

Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen yurt dışında oldukça olumlu yorumlar alan romanın film hakları şimdiden 2oth Century Fox tarafından satın alınmış durumda. Üstelik yayınlanalı sadece 2 ay olmasına rağmen…

Çevirisini Esra Kökkılıç‘ın yaptığı kitabın ön okumasına buradan göz atabilirsiniz.

 • 22
  Shares
GÖZ ATIN  Belgariad Serisi Yıllar Sonra Yeniden Raflarda!

Stranger Things Kitap

Editör
Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Afrika Fantastiği “Kandan ve Kemikten Çocuklar” Bizlerle için 3 yorum

 1. Aslında baya merak ediyordum ön okumada kitap hakkındaki heyecanımı ve alma hissini pekiştirdi :smiley:


 2. milenya dedi ki:

  Yazarların sosyal medyadaki tavırları genelde antipati uyandırsa da bazen işler tam tersi oluyor. 1


 3. Yahu 2 satır bu kitabın adını arıyorum sonunda buldum. Listeye yazmadığım için kitabın ismini unutmuşum. En son arama çubuğuna Afrika yazınca çıktı.


Afrika Fantastiği “Kandan ve Kemikten Çocuklar” Bizlerle

Afrika mitolojisini fantastik edebiyatla harmanlayan Orişa’nın Mirası Serisi’nin ilk cildi Hep Kitap tarafından dilimize kazandırıldı.

 • 22
  Shares

 

 

Başa dönün
Daha fazla Edebiyat
Bilimkurgu Klasikleri’nin Yeni Gözdesi “Uzaktan Kumandalı Kız” Çıktı

İthaki Yayınları'nın Bilimkurgu Klasikleri serisi yoluna James Tiptree Jr’ın “Uzaktan Kumandalı Kız” adlı romanıyla devam...

Kapat