in

Büyük Portre Büyük Sır: Dino Buzzati İmzalı İtalyan Edebiyatının İlk Bilimkurgusu Türkçede

Dino Buzzati imzalı “Büyük Portre Büyük Sır” Türkçe raflarındaki yerini aldı. Eser, İtalyan edebiyatının ilk bilimkurgu romanı olma özelliğini taşıyor.

Büyük Portre Büyük Sır - Dino Buzzati İtalyan Edebiyatı ilk Bilimkurgu
- Reklam -
- Reklam -

Büyük Portre Büyük Sır, Türkçe raflarındaki yerini aldı. Timaş Yayınları etiketiyle yayımlanan Dino Buzzati imzalı kitap, İtalyan edebiyatının ilk bilimkurgu romanı olma özelliğini taşıyor.

Büyülü gerçeklik türünün en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Dino Buzzati, yazarlığının yanı sıra ressam, şair ve gazeteci kimlikleriyle de tanınıyor. Sanat eleştirmenliği yapan, gazetelerde çalışan ve tiyatro oyunları da kaleme alan Buzzati, Tatar Çölü, Fırçanın Ucundaki Hikâyeler, Yedi Ulak ve Colombre gibi eserleri ile tanınıyor.

Orijinal adı Il Grande Ritratto olan ve ilk defa 1960 yılında yayımlanan Büyük Portre Büyük Sır’ın arka kapak metnine hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

- Reklam -

Büyük Portre Büyük Sır – Dino Buzzati | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Delilikle dâhilik arasındaki sınırda, gerçeğin peşimde bir bilim kurgu masalı…

Her zaman ertelenen büyük bir olayın beklentisi, fırtınanın ayak sesleri…

Gerçekler ve hayaller arasındaki sonsuz devinim, aradaki keskin sınırın gün geçtikçe bulanması…

Aşkın bilimle çarpıştığı, insanı hırslarına yenik düşüren saplantılı bir arzu…

Karakterlerin hayatlarını altüst eden yabancılaşmanın getirdiği yaklaşan kıyamet duygusu…

İtalyan edebiyatının bilim kurgu türündeki ilk örneğini olan Büyük Portre Büyük Sır, Buzzati edebiyatının imzası olan bütün temaları bir araya getirirken varoluş psikolojisini teknolojinin etik sorularıyla buluşturuyor. Yazarının tipik, yalın ama aynı zamanda keskin dili, büyük sırrın peşinde gerilimi daima zirvede tutuyor.

İlk basımı 1960 yılında yapılan Büyük Portre Büyük Sır, 1973 yılında geçiyor. İtalya’da yapay zekâyı konu edinen ilk bilimkurgu eser olarak kabul edilen kitap; bilinci, duyguları, düşünceleri olan makineler; yapay zekâ; bilinç transferi; makinelerin bağımsızlıklarını ilan ederek insanoğlunun karşısına çıkması gibi bugün için çok tanıdık konuları 1960 tarihinde ele alması sebebiyle edebiyat tarihinde önemli bir yere sahip.

- Reklam -

Büyük Portre Büyük Sır - Dino Buzzati

Büyük Portre Büyük Sır Kitabı için Ne Dediler?

“Gelecek nesillerin asla unutmayacağı isimler vardır şüphesiz. Dino Buzzati de bunlardan biri.”
Jorge Luis Borges

“Buzzati bütün kitaplarında gerçekçilik ile inanılmazı, akılcılık ile tuhaflığı, ciddiyet ile delişmenliği, metodik olan ile kuralsızlığı harmanlamayı başarmıştır. […] Buzzati bu dünyayı, her şeyden öte işlevsel, nahif, yalın, kimi zaman dokunaklı, dahası romantik bir dille ‘düşsel’ kılar.” – Claudio Toscani

“Buzzati’nin Büyük Portre Büyük Sır’da ortaya koyduğu, birkaç bilim adamının insan ruhu taşıyan yapay bir varlık yaratma fikri, kimileri için can sıkıcı ve ümit kırıcı olabilir. Diğer taraftan, bazıları bu eseri biraz poetik de bulabilir. Sanatın imkânlarımızı artırarak bize sınırsız olasılıklar ve bağlantılar sunduğunu, bir yandan da kesin ve tanımlayıcı kelimeleri reddettiğini düşünürsek Buzzati’nin ustalıkla kullandığı araçların –yazar bu araçları çeşitlendirmeye çalışıp alçak gönüllülükle yüzünü gizlese de– tek, sınırlı ve her şeyi içine alan bir karakteri olduğu düşünülemez. Buzzati, hiç ara vermeden gizemi her yere zerk ediyor; onu radyodaki cızırtılara, tahtakurtlarının çıkardığı seslere, bir anahtarın sinsi tıkırtılarına yerleştiriyor. Belki de hakikat, bize kendini bozuk bir radyonun cızırtılarıyla anlatıyordur gerçekten. Bu dünya öyle şaşırtıcı olaylarla ve gölgelerle dolu, öyle düz, aynı anda hem aydınlık hem karanlık ki, gizeme duyduğumuz en ufak ilgiyi yok ediyor. Durum böyleyken karanlıklardan bahsetmeyi sevmeyen, karanlıkları hapsetmek için tuzaklar kurmayan yazarları nasıl tercih edebilirim?” – Pietro Citati

“Buzzati’nin, bir zamanlar bilim kurguya, uzaylılara, uçan dairelere, düşünen robotlara, çeviri yapan makinelere ilgi duyduğu kesin olarak biliniyor. Yazarın bu konudaki ilgisinin sıradan araştırmalardan ve geleceğe dair herkesçe bilinen ayrıntıları kullanmaktan ibaret olmadığını ve yaklaşımının, düşünebilen elektronik bir beyin ya da robot gibi gelecekle ilgili basit, idealize edilmiş, meşrulaştırılmış varsayımlarla sınırlı olmadığını belirtmek gerekir. Büyük Portre Büyük Sır’ın bilim kurgu söylemi, bu şekilde tanımlanacak olsa bile derinlerde farklı bir anlama sahiptir. Yazar bu söylemiyle, varoluş psikolojisini temel alarak, makineleri ve duyguları birleştiren böyle karmaşık bir icadın daha önce hiç bahsedilmemiş karanlık yönlerine değinmiştir.” – Renato Bertacchini

İtalyanca aslından çevirisini Esma Fethiye Güçlü’nün üstlendiği 208 sayfadan oluşan kitap, Mart 2022 itibarıyla raflarda ve çevrim içi kitap satış mağazalarındaki yerini almaya başladı.

Son olarak kitabın ilk sayfalarını içeren ÖN OKUMAsı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Dino Buzzati imzalı Büyük Portre Büyük Sır’ın konusunu sizler nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Arcade Arcade dedi ki:

    Ben kapağını hiç sevmedim bu arada.Bildiğiniz Can Yayınları kısa klasikler kapağı,bilimkurgu olduğunu okumasam anlamam yani.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Tekken: Bloodline fragmanı

Tekken: Bloodline Fragmanı: Popüler Oyun Serisi Netflix Dizisi Oluyor

Mesafeyi Aramak - Jale Özata Dirlikyapan

2010’lu Yılların Romanları Üzerine Yazıları Bir Araya Getiren “Mesafeyi Aramak” Çıktı