in

George R.R. Martin 2020’den Memnun: The Winds of Winter’da Yüzlerce Sayfayı Tamamlamış

George R.R. Martin, 2020’nin en iyi çalıştığı yıl olduğunu söylüyor. Yazar, serinin 6. kitabı The Winds of Winter’da ciddi ilerleme kaydetmeyi başarmış.

George R.R. Martin The Winds of Winter 6. Kitap
- Reklam -
- Reklam -

2020 yılı için bütün dünya için korkunç geçti. Ancak görünüşe göre geçen seneden memnun ayrılanlar da yok değil. Bunlardan birisi de George R.R. Martin. Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin yazarı geçen yılda yeni kitabı için yüzlerce sayfayı tamamladığını duyurdu. Yazar, 6. kitap olan The Winds of Winter’da kaydettiği ilerlemeden bahsetti.

HBO tarafından ekrana uyarlanan Game of Thrones dizisi, Martin’in meşhur epik fantazi destanını bütün dünyaya duyurmayı başardı. 8 sezonluk yapım, özellikle finale giden bölümlerde birçok izleyiciden olumsuz eleştiriler aldı. Dizinin sona ermesiyle ise gözler serinin yaratıcısı ve kitapların yazarı George R.R. Martin’e döndü.

Toplamda 7 ana kitaptan oluşması beklenen Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde 5. kitap Ejderhaların Dansı 2013 yılında çıktı. Okurlar ise 8 yıldır 6. kitap The Winds of Winter’ı bekliyor. Gecikmenin sebebinin “dizi uyarlaması” olduğu düşünülüyordu. Ancak yapımın sona ermesine rağmen hâlâ yeni maceraları okuyamamak okurları kızdırmış durumda.

- Reklam -

George R.R. Martin The Winds of Winter 6. Kitap

Martin de kişisel blogunda kitaba ve gündeme dair açıklamalar yapmayı sürdürüyor. Son olarak Koronavirüs salgınıyla birlikte Santa Fe’deki dağ evine döndüğünü, burada kitabı yazmaya devam ettiğini duyurmuştu. Görünüşe göre dağ evinde kapalı kalmak Martin’in yazış hızını hayli artırmış durumda.

2020 Yılı George R.R. Martin için “En İyi” Çalışma Yılı Olmuş

Yazar, yaptığı yeni güncelleme ile 2020’nin “en iyi çalıştığı yıl” olduğunu söylüyor. Yayınladığı yeni gönderiden öne çıkan bazı satırlar şu şekilde:

“2020’de The Winds of Winter’ın yüzlerce sayfasını yazdı. Bu benim seriye başladığımdan beri geçirdiğim en iyi yıl. Nedenini bilmiyorum. Belki izolasyon buna neden olmuştur. Ya da belki de sadece ben iyi gitmişimdir. Bazen bunu yapıyorum.”

Öte yandan Martin, hâlâ gideceği çok yolunun olduğunu da belirtmekten çekinmiyor.

“Yine de devam etmem gerekiyor. Romanı tatmin edici bir finale götürebilmek için yazmam gereken yüzlerce sayfa daha var. 2021’den beklentim ve umudum bu.”

- Reklam -

Kitap için bir tarih bekleyenler için ise yine memnun edilebilmiş değil:

“Ne zaman bitireceğim konusunda hiçbir tahminde bulunmayacağım. Bulunduğum her tahmin, internette bir “söz vermeye” dönüşüyor. Bu tarih geçtiğinde de insanlar beni hevesle çarmıha geriyor. Bütün söyleyebileceğim umut dolu olduğumdur.”

Martin, yeni yılda kitaba ne kadar odaklanabilecek; buna zaman karar verecek. Çünkü işin diğer tarafında, HBO yazardan yeni yan diziler bekliyor. Geçen günlere bir yeni Taht Oyunları animasyon dizisi açıklandı. Öncesinde ise Tales of Dunk and Egg adlı dizi duyurulmuştu. Bir başka yan seri olarak ise House of the Dragon’ın geliştirme aşamasında olduğunu belirtelim.

george r.r. martin game of thrones

Kitap serisinin, diziden farklı bir sona sahip olacağı biliniyor. Dolayısıyla Martin’in yazacağı maceralar birçok hayran tarafından merakla bekleniyor. Yazar daha önce 6. kitabı 29 Temmuz 2020 tarihindeki WorldCON’a yetiştireceğine dair iddialı açıklamalarda bulunmuştu. Yeni açıklamalar, Martin’in artık daha “tedbirli” olduğunu da gösteriyor.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi ve yeni kitaptan beklentilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: EW

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

13 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for BiblofilYouTube BiblofilYouTube dedi ki:

  Covid’den ölücem diye korkusuna yazmıştır. İnşallah bitirirse biz de dünya gözüyle görürsek tatlı olacak. Çünkü bu gidişle ya Martin ya okuyucu dayanamayacak bu virüslü dünyada.

 2. Avatar for murgul murgul dedi ki:

  Martin, Patrick Rothfuss, Stephen King gibi yazarların yazım süreçlerini çok merak ediyorum.

  Mesela Martin 1 yılda yüzlerce sayfa yazdığını söylüyor peki geçmiş 10 yılda da sürekli yazıyor muydu yoksa hazırlık, ön çalışma yapıp notlar mı alıyordu?

  Yanlış hatırlamıyorsam Patrick bir keresinde yazdıklarının %90’ını sildiğini söylemişti yani 1000 sayfalık kitap için 10.000 sayfa yazıp büyük bölümünü çıkarmış veya aynı yeri defalarca yazmış.

  King de her yıl kitap çıkarıyor neredeyse o nasıl çalışıyor yazdıklarını silip tekrar yazıyor mu yoksa yazdığına bir daha dokunmuyor mu?

  Keşke bu tür yazarların yazım süreçlerini anlatan bir belgesel yapsalar, merakla izlerdim.

 3. Avatar for driveinthenails driveinthenails dedi ki:

  Zekana hayranım ama keşke bu kadar kaprisli olmasan. Yaşın fazlasıyla geçti, artık kusursuz yazmak yerine kusursuza yakını yazsan bile kabul edilebilir. Serinin tamamlanmasına iki kitap daha var ve sen hala insanların yüreğine su serpecek açıklamalar yapıyorsun. Açıkçası bu insanları sinirlendirmekten başka bir halta da yaramıyor, ne kadar iyi niyetli olursan ol. Bir kere açıklama yapmaya başladıktan sonra okuyucuların artık sonraki bütün açıklamalarını geçiştirme olarak değerlendiriyor. Eğer Patrick Rothfuss gibi, ‘‘Ulan bu hıyarın ölmesine var, keyfi istediğinde yazsın, istekle yazdığında daha güzel bir iş ortaya çıkarır,’’ yaşlarında olsaydın bekleyiş kabul edilebilirdi, ama dedem senin için geçen her bir dakika, Azrail’le canın üzerine iddialaşıp zar atmak gibi. Umarım seriyi tamamlarsın, yoksa Brandon Sanderson abim için yine iş başa düşecek.

 4. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  Zahmet olmuş… (20 karakter)

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

8 cevap daha var.

Hacopoulos Köşkü Edebiyat Müzesi Restorasyon

Büyükada’daki Hacopoulos Köşkü Edebiyat Müzesi Oluyor

2021 Golden Globes Adayları

2021 Golden Globes Adayları Belli Oldu