in

Grinin Elli Tonu Serisi Yeni Kitabı “Freed” ile Sona Eriyor

Grinin Elli Tonu serisi, Christian Grey karakterinin gözünden anlatılan yeni üçlemede “Freed” kitabı ile final yapıyor.

Grinin Elli Tonu Serisi Yeni Kitap Freed

Grinin Elli Tonu serisi Freed ile sona eriyor. E. L. James’in çok satan öyküsünün, Christian Grey karakterinin bakış açısından yeniden anlatıldığı yeni versiyonu üçüncü kitabıyla noktalanacak.

Yazar, Christian Grey ile Anastasia Steele karakterleri arasındaki ilişkinin olgunlaşıp bir evliliğe dönüştüğü Özgürlüğün Elli Tonu’nu Anastasia’nın bakış açısından anlatmıştı. Freed ile yüz binlerce okuru etkileyen hikâyenin erkek kahramanı Christian Grey’in düğün öncesi ve sonrasında hissettikleri okurlara sunulacak.

Christian’ın, Anastasia’yı soktuğu cinsel fanteziler dünyası, hem okurlar hem de Anastasia için şok olmuştu ve üçleme boyunca Anastasia’nın bu dünyanın kurallarını öğrenip kendi yerini keşfetmesi işlenmişti.

Ana üçlemenin bitmesinin ardından yayınlanan Grey ile, serinin ilk kitabı Grinin Elli Tonu’nda Christian’ın düşünceleri anlatılmış, Darker ile de Karanlığın Elli Tonu için aynı yol izlenmişti. Freed ile hikâye tamamen bitecek ve okurlar Christian’ın ailesi ve kendisini bu hâle getiren geçmişiyle ilgili daha yakından bilgi sahibi olma fırsatı bulacak.

Grinin Elli Tonu Serisi Yeni Kitabı “Freed” ile Final Yapıyor

E. L. James, uzun süredir beklenen Freed kitabının yayınlanmasıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Bu hikâye okurlarımın uzun süredir sabırsızca beklediği bir aşk ürünü. Benim için Christian da en az Anastasia Steele kadar zorlayıcı, karmaşık ve sonsuz büyüleyicilikte bir karakter. Christian’ın kafasının içinde yaşamak zor olduysa da, orijinal üçlemede kısa bir bakış attığımız hayatının derinliklerine girebilmek için önemliydi. Ana’nın sevgi ve ilgisiyle gelişen duygusal olgunluğunu, Freed ile tamamen görebileceğiz.”

Grinin Elli Tonu Serisi Yeni Kitap Freed

İlk yazıldığında bir Alacakaranlık (Twilight) hayran hikâyesi olan Elli Ton Üçlemesi ilham aldığı serinin ayak izlerini takip ediyor. Stephenie Meyer seri bittikten sonra Geceyarısı Güneşi’yle Edward Cullen’ın olaylara bakışını aktarmış; okurları farklı bir gözle aynı hikâyeye konuk etmişti. Aynı şekilde, Christian Grey ile Ana’nın aşklarının hikâyesinin sonunu bu kez Christian’ın aklından geçenlerle birlikte okumak, serinin hayranları için hâlâ ilgi çekici.

Gelecekte Christian’ın bir türlü uzak duramadığı kadınla ilgili bir kitabın çıkıp çıkmayacağı hâlâ kesinlik kazanmadıysa da; Elli Ton serisinin hayranları için beklenilecek bir kitap daha var. Elli Ton serisini Christian Grey’in bakış açısından anlatan yan serinin son kitabı Freed, ABD’de 1 Haziran 2021 tarihinde yayınlanacak.

Öte yandan Grinin Elli Tonu kitapları, kadın karakterleri metalaştıran işleyişi nedeniyle çoğu zaman eleştiri konusu olmuştu.

Elli Ton serisi aynı zamanda sinema dünyasında da 2015, 2017 ve 2018 yıllarında üçleme olarak yer almış; dünya çapında toplam 1.3 milyar dolarlık hasılat elde etmişti.

Elli Ton serisi hakkındaki görüşleriniz neler? Bir hayran hikâyesinin yıllar içinde geldiği bu nokta hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Collider

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for periyodiknesriyat periyodiknesriyat dedi ki:

    Azalarak bitsin. Wattpad’i saran, oradan da kitap(!) halini alıp gençlerin okuma alışkanlıklarını mahveden o sert-psikopat-erkek-masum-kız zırvalarını başlatan bu berbat seriden nefret ediyorum. Aslında serinin suçu yok. Yurtdışında orta yaşın üzeri kadınların dizi tüketir gibi okuduğu seriyi burada çoğunlukla genç kızlar ağızlarının suyu aka aka okuyor. Suç bizde.

    Gerçi bu bitse bile buna benzer yerli/yabancı onlarca seri devam ediyor. Bu illetten kurtulmak çok zor.

    Alacakaranlık serisinde bu mevzular ergenlik seviyesinde kalmıştı. E. L. James denilen yazar bozuntusu o hikayeyi bu sakil şeye çevirmeden önce her şey daha güzeldi.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

2 cevap daha var.

the batman colin farrell the penguin dizi

The Batman Filminin Çekimleri Tamamlandı: Matt Reeves Duyurdu

Tüm DC Comics Yapımları

Gelecekte Bizi Bekleyen Tüm DC Comics Yapımları Duyuruldu