in

Isaac Asimov’un “Uzay Akımları” Adlı Meşhur Bilimkurgusu Bugün Raflarda

Isaac Asimov’un ünlü Galaktik İmparatorluk serisinin ikinci kitabı “Uzay Akımları” (Currents Of Space) yepyeni çevirisiyle, tam metin olarak tekrar bizlerle.

Geçen sene bilimkurgunun en büyük ustalarından Isaac Asimov‘un dünyaca ünlü Galaktik İmparatorluk üçlemesinin ilk kitabı Toz Gibi Yıldızlar‘ı bizlerle buluşturan İthaki Yayınları, şimdi de serinin ikinci cildi olan Uzay Akımları (Currents Of Space) ile yeniden karşımızda.

Toz Gibi Yıldızlar‘da yaşanan olaylardan 6000 yıl sonrasını konu alan kitapta Trantor İmparatorluğu artık çoktan kurulmuş ve galaksiyi hâkimiyeti altına almaya başlamıştır. Dünya ise evrenin çok uzak köşelerindeki, önemsiz bir gezegen olarak bilinmektedir. İşte biz de böyle bir ortamda Florina ve Sark adlı iki gezegenin halkı arasında yaşanan olaylara tanık oluyoruz.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle:

Florina gezegeninin yükseklerine kurulmuş Yüksek Kent’te Sark’ın Toprak Efendileri rahat ve bolluk içinde yaşıyorlardı. Yüksek Kent’in gölgesinde de köylüler çalışarak Sarklı efendilerini zengin eden “kirt” adlı önemli bir maddeyi üretmeyi başardılar. İsyan ise Florina için unutulmuş bir kelimeydi.

Fakat işçilerin arasında yaşayan, hafızasını yitirmiş Rik isimli bir adam, kendisine iletilmesi için verilen mesajı hatırlayınca gezegende işler tersine dönmeye başlayacaktı: Florina’daki herkes ölecek.

Toprak Efendileri ve Trantor İmparatorluğu casusları Rik’in peşine düşerken Uzay Akımları da Florina’ya yıkım getirecekti.

Bu kitabın daha önce Türkçeye Kainat Fatihi (Çağlayan Yayınevi, 1954) ve Tanrılar ve İmparatorlar (Altın Kitaplar, 1984) isimleriyle kazandırıldığını da hatırlatalım. İthaki Yayınları’ysa kitabı sadece ilk kez gerçek adıyla basmakla kalmıyor, önceki kitaplarda çevrilmeden bırakılan ve atlanan kısımları da bizlere sunarak eksiksiz bir baskı sunuyor.

Eserin çevirisini önceki kitapta olduğu gibi sitemiz genel yayın yönetmenlerinden M. İhsan Tatari üstlendi. Editörlüğü ve yayına hazırlığı ise Setenay Karaçay ve Ömer Ezer tarafından yapıldı. 272 sayfadan oluşan kitap bugün itibariyle dağıtıma çıktı. Asimov hayranlarına mutlulukla duyurulur.

Oyla!

15 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for mit mit dedi ki:

  Hazır yeri gelmişken sevgili @Settie Setenay Karaçay’a ve Ömer Ezer’e editörlük sürecindeki yardımları için buradan kocaman bir teşekkürler :slight_smile:

  Özellikle Setenay yanlışlıkla çevirmeden geçtiğim bir-iki satırı gözümün içine içine sokarak bana büyük bir iyilik yaptı. Ömer de “communie-tube” (iletişim borusu) icadı için “ileti-tüpü” önerisinde bulunarak harika bir dokunuşta bulundu.

  Herkese keyifli okumalar.

 2. Avatar for mit mit dedi ki:

  Durun bir yahu, önce bunu bir okuyun da :smiley:

  Üçüncünün çevirisi de çoktan bitti, teslim edildi. Ama daha editörden geçecek, son okuma görecek, kapak için Asimov Vakfı’yla körebe oynanacak, bandrol alınacak, Rıhtımcılar bulup forumda paylaşacak… ohoooo!

 3. Avatar for frht45 frht45 dedi ki:

  Teşekkürler. En önemli kısımlardan biri bitmiş. Bandrol gününü iple çekiyorum. :joy::joy:
  Şimdi hangi kitabı çeviriyorsunuz. Bir bilimkurgu klasiği, karanlık kitap ya da süpriz bir fantastik veya bilimkurgu serisi ? :grin:@mit

 4. Avatar for mit mit dedi ki:

  O konuda detaylı bilgi sahibi değilim. Tek bildiğim @irbis’in şuradaki açıklamalarından ibaret:

  Şu anda Pegasus Yayınları için Babür İmparatorluğu serisinin ikinci kitabının editörlüğünü yapıyorum :slight_smile: Tarihi roman. Sonra başka bir çevirim var. Ardından İthaki için bir epik fantastik çevireceğim inşallah, Allah ömür verirse.

 5. Avatar for mit mit dedi ki:

  Evet, epik fantastik. Duyurusu zamanı geldiğinde :zipper_mouth_face:

  Çok teşekkür ederim, mutlu ettiniz beni bu sözlerinizle :slight_smile: Kızıl Mars için şimdilik bana gelen bir şey yok. O yüzden ne desem yalan olur.

  Bilimkurgu bu aralar çok revaçta. Daha önce bu türde eserler basmayanlar bile bilimkurgu yayınlamaya başladı. Saydığınız kitapları da yakında görürüz diye tahmin ediyorum :slight_smile:

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

10 cevap daha var.

IMDb Yepyeni ve Ücretsiz Bir Yayın Platformuyla Netflix’e Rakip Olmaya Geliyor

Türk Bilimkurgu Yazarları Antolojisi