in

Latife Tekin İlk Çocuk Kitabı “Altınçayır Vadisi’nin Çocukları” ile Geliyor

Edebiyatımızın usta yazarlarından Latife Tekin, ilk çocuk kitabı Altınçayır Vadisi’nin Çocukları ile genç okurlarının karşısına çıkıyor.

Latife Tekin Çocuk

Edebiyatımızın yaşayan en önemli yazarları arasında gösterilen Latife Tekin, yeni yayınevinde şimdi de bir çocuk kitabıyla okurların karşısına çıkıyor. Doğa ve insanın masalsı bir dille buluşturulduğu Altınçayır Vadisi’nin Çocukları kitabı, Can Yayınları’nın alt markası olan Can Çocuk etiketiyle çıkıyor.

1957 Kayseri doğumlu Latife Tekin, 1983 yılında yayımlanan Sevgili Arsız Ölüm romanıyla adından söz ettirmeye başladı. Eserleri İngilizce, Almanca, Farsça, İtalyanca, Fransızca gibi pek çok dile kazandırıldı.

Sevgili Arsız Ölüm’ün hemen ardındaki sene Berci Kristin Çöp Masalları’nı yayımlayan yazarın eserleri arasında Gece Dersleri, Buzdan Kılıçlar, Aşk İşaretleri, Ormanda Ölüm Yokmuş, Unutma Bahçesi, Muinar, Rüyalar ve Uyanışlar Defteri gösterilebilir. Yazar 2018 yılında geçtiği Can Yayınları’nda, iki yeni kitap yayımladı: Manves City ve Sürüklenme. Tekin, geçen yıl Erdal Öz Edebiyat Ödülü’ne de layık görüldü.

Yazarın ilk çocuk kitabı olma özelliğini taşıyan Altınçayır Vadisi’nin Çocukları kitabının yayınlanan tanıtımı şu şekilde:

Latife Tekin – Altınçayır Vadisi’nin Çocukları | Arka Kapak

Latife Tekin Altınçayır Vadisi'nin Çocukları“Semocum, hayalciler cesur olmak zorunda mı? Bilge olmamız gerekiyor mu?”

Altınçayır Vadisi’nin menekşe boyalı evinde annesi, babası, büyükannesi ve kedisiyle yaşayan Asinaz, can dostu Semagül’ün özlemiyle doludur. Babasının yıllar önce kaza geçirmesine neden olan altın madeni yeniden açılmış, pek çok aile vadiden taşınmak zorunda kalmıştır. Vadinin çocuk grupları Hayalciler, Bilimciler, Kuşçular ve Altıncılar oyunlarını sürdürür, yetişkinler maden konusunda ne yapacaklarını düşünürken, Asinaz’ın aklı Semagül’de ve günden güne suskunlaşan annesindedir. Aradığı cevapların onu zamanda bir yolculuğa çıkaracağından ise henüz habersizdir…

Dil ustası Latife Tekin çocuklar için yazdığı ilk romanında, doğayı ve insanı masalsı bir anlatımda buluşturuyor.

14 Ocak 2020 tarihi itibarıyla raflardaki yerini alacak “Altınçayır Vadisi’nin Çocukları” kitabı, ciltli bir baskıyla okuru selamlayacak.

96 sayfalık kitabın resimleri Mehmet Tekin’e ait. Mehmet Tekin’i daha önce Latife Tekin’in Rüyalar ve Uyanışlar Defteri adlı eserinin çizimleriyle hatırlıyoruz.

Peki siz yazarın yeni kitabını nasıl karşıladınız? Latife Tekin edebiyatına aşina mısınız? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

* * *

* Şamanizm: Tanımı, Tarihi ve İnançları

* Arthur C. Clarke: Kurgularıyla Geleceği Tahmin Eden Yazar

* Viking Kültürünün Saklı Kalmış Eğlencesi: Kemikten Kızaklar Üzerinde Avcılık

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alper alper dedi ki:

    Çocuk kitabı ama ben muhtemelen satın alıp, okuyacağım.

  2. Avatar for suburbia suburbia dedi ki:

    Can Yayınları’nı görünce nedense bir duygusal oluyorum. Hayırlısı olsun, mutlaka alıp okurum.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Kalite Ülkesi İnceleme

Kalite Ülkesi: Dertlerimize Gülme Vakti!

The Matrix 4 Sense8

The Matrix 4 Filmine Sense8 Takviyesi