in

Neal Stephenson’un Barok Döngü Üçlemesi’nin İlki Bizlerle: “Cıva”

Tarih ve bilimkurguyu harmanlayan Barok Döngü Üçlemesi’nin Arthur C. Clarke Ödüllü ilk kitabı “Cıva” raflardaki yerini aldı.

Cıva: Barok Döngüsü #1 - Neal Stephenson

Spekülatif kurgunun önemli temsilcilerinden biri olan Neal Stephenson, otuz dört yıllık kariyerinde on beş roman, çeşitli bilimsel makaleler ve kısa öyküler kaleme aldı. Siberpunk, post-siberpunk, tarihsel kurgu ve bilimkurgu kategorilerine giren kitapları Hugo, Locus, Prometheus, Arthur C. Clarke ve benzeri ödüllere layık görüldü. Ayrıca bilimkurgunun yeni nesle ilham verecek ölçüde mantıklı ve tutarlı olmasını savunduğu “Project Hieroglyph” başlattı. Buna örnek olaraksa Asimov’un robotlarını, Heinlein’in roketlerini ve Gibson’ın siber uzayını gösterdi.

Ülkemizde adı pek anılmasa da Kayıp Rıhtım açıklarına uzun süredir demirleyen okurlarda bir kulak aşinalığı yapmıştır diye tahmin ediyoruz. Tam beş yıl önce, Neal Stephenson önderliğinde altı yazarın Amerikan çizgi romanlarında kullanılan “What if…?” tekniğiyle kaleme aldığı Mongoliad (2013, İthaki) incelemesini sitemizde yer almıştı. Aynı şekilde yazarın Anathem (2016, Ayrıntı) incelemesini de üç ay önce yayınlayıp bilimkurguda farklı tatlar arayanlar için eseri tavsiye etmiştik. Ayrıca Stephenson’ın Parazit (2016, Altıkırkbeş) adlı kitabı Ant-Man’ın yapımcısı Joe Cornish tarafından hazırlanan ve Amazon’da yayınlanacak bir film uyarlaması olduğunu da söylemiştik.

Gelelim yazarı Barok Döngü Üçlemesi’ne, serinin ilki Civa (Quicksilver, 2003) bin sayfayı aşkın ve çok çeşitli karakterler sahip bir eser ve Arthur C. Clarke Ödülü’nü kazanırken Locus Ödülü’ne de aday gösterildi. Serinin ikinci kitabı The Confusion 2004 yılında çıktı ve Locus Ödülü’nü kazandı. Aynı şekilde üçlemenin son halkası da The System of the World 2004 yılında yayınlandı ve Locus, Prometheus ödüllerini alırken Clarke Ödülü’ne de aday gösterildi.

Seri her ne kadar üçleme olarak gözükse de üç cilt altında toplanmış sekiz kitaptan oluşuyor. Yani ilki “Civa” bünyesinde üç kitap barındırıyor, ikincisi The Confusion iki ve üçüncüsü The System of the World üç kitabın birleştirilmiş hali oluyor.

Hikâye Avrupa, Afrika, Asya ve Orta Amerika’da 17. yüzyıl sonlarında 18. yüzyıl başlarında görülen önemli tarihsel olayları arka planına alıyor. Buraya kadar tarihsel kurgu olarak görülse de yazarın bilim ve teknolojiyi (Kriptoloji ve Nümismatik) ön plana alıp yoğun bir şekilde yer vermesinden dolayı bilimkurgu özelliği de taşıdığı varsayılıyor. Haberi daha fazla uzatmadan tanıtım bültenine kısaca göz atalım.

Cıva: Barok Döngüsü #1 – Neal Stephenson | Arka Kapak Tanıtımı

Neal Stephenson’ın 17. ve 18. yüzyıl başlarında Avrupa’daki siyasi ve dini entrikaları, modern bilim ve ekonominin ilk aşamalarını macera, bilimkurgu ve tarihi romanın benzersiz harmanı içinde sunduğu Barok Döngü üçlemesi Cıva’yla başlıyor.

Cıva, korkusuz düşünür ve ikircikli püriten Daniel Waterhouse’un hikayesi. Barok dönemi Avrupa’sının en büyük dehalarının yanında bilgiyi arıyor. Ama bu aklın güçlülerin kanlı hırslarıyla savaştığı, doğal ya da insan elinden çıkma felaketlerin siyasi manzarayı bir gecede dönüştürebileceği kargaşa içinde bir dünya. Kahramanlarımız Daniel Waterhouse’la sınırlı değil elbette.

Jack Shaftoe’yla tanışın. Önce Londra’nın sıradan sokak çocuklarından biri, sonra Vagabondların kralı ve palavracı maceracı. Ortalığı karıştırır ve frengi hastasıdır, küfürbaz, ahlaksız ama hayatını ve servetini biricik aşkı uğruna feda edebilir. Eliza de la Zeur, Viyana kuşatması sırasında Jack’in bir Türk hareminden kurtardığı kız. Sonradan casus ve düşman kralların sırdaşı olacak ve Avrupa’yı finansın yeni doğmaya başlayan gücüyle değiştirecek bir kontes. Diğer kahramanlar mı? Ölümsüz olabilecek Enoch Root adında bir adam, ezeli düşmanlar Isaac Newton ve Gottfried Leibniz, Kraliyet Cemiyetinin çok kıymetli üyeleri ve daha niceleri.

Cıva, 2004 yılında bilimkurgu edebiyatının en önemli ödüllerinden biri olan Arthur C. Clarke Ödülünü ve Locus Ödülünü kazandı.

“Muazzam…Hiç bitmesin diyeceksiniz.” –Time

Alfa Yayınları aracılığıyla yayınlanan 1014 sayfalık romanın çeviri koltuğunda Turgut Berkes bulunurken kapak tasarımını Adnan Elmasoğlu ve editörlüğünü Berna Kılınçer ile Sibel Hacıoğlu üstleniyor. Esere fiziksel ve sanal mağazalardan ulaşabilirsiniz.

Mustafa İzmirli

1986 Kırcaali doğumluyum. Kırcaali, İzmir, Ankara ve Bolu gibi bir yol haritam oldu. Bu yolculukta Veteriner Hekim oldum ve çalışmaya başladım. Evlendim ve şeker mi şeker kızım dünyaya geldi. Aynı zamanda bilimkurgu ve fantastik eserler arasında bitmek tükenmek bilmeyen bir yolculuğum var. Çok sevdiğim eşim ve biricik kızım Asu ile günümü gün ederken edebiyatın gel-git etkisiyle kendimi Kayıp Rıhtım'da buldum.

31 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Giskard Giskard dedi ki:

  Elinize sağlık :slight_smile: Kılıner değil Kılınçer olacak, sanırım yanlış yazılmış.

 2. Avatar for Mustafaizmirli Mustafaizmirli dedi ki:

  :hushed: Yaktın beni “babil.com” (Kılıner yazmışlar) :grinning:

  Doğru söylüyorsunuz @Giskard , Alfa Yayınları sitesinde “Kılınçer” yazıyor.

  Teşekkürler :+1:

  Not: Kılınçer olduğunu öğrendiğimde ben= yukarıdaki Neal pozu verdim :smile:

 3. Avatar for Kenan Kenan dedi ki:

  Konuyu okuyorum içimden aha hem tarihi kurgu hem bilimkurgu tam benlik kitap diyorum.Kapağında Türk haremi geçiyor milliyetçi duygularım kabarıyor-muhtemelen kitapta Türkleri barbar olarak gösterdi ama olsun-hemen almalıyım diyorum.Kitapyurduna bakıyorum ama o da ne 75 tl etiket fiyatı.
  Temsili ben: :pleading_face:

 4. Avatar for Giskard Giskard dedi ki:

  1014 sayfa… Aslında dokuz kitaptan oluşuyor ama üçer kitaptan üç cilt haline getirilmişti, Alfa da üçleme halini esas almış. Şahsen kitap kitap yayınlanmasını tercih ederdim, edinmesi de okuması da taşıması daha rahat olurdu.

 5. Avatar for Mustafaizmirli Mustafaizmirli dedi ki:

  Sekiz kitap değil mi yahu :thinking:

  Vol. 1 of the Baroque Cycle:

  • Book 1 – Quicksilver
  • Book 2 – King of the Vagabonds
  • Book 3 – Odalisque

  Vol 2 of the Baroque Cycle: The Confusion

  • Book 4 – Bonanza
  • Book 5 – The Juncto

  Vol 3 of the Baroque Cycle: The System of the World:

  • Book 6 – Solomon’s Gold
  • Book 7 – Currency
  • Book 8 – The System of the World

  :+1:

  Azizim, aynısını ben de yaşadım ama 30-40 tl bazında tek tek yayınlasalar daha sorun günümüz şartlarında artık her kitap için senin kullandığın ifadeyi kullanıyorum… :pleading_face:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

26 cevap daha var.

Chuck Palahniuk’tan “Uydurma Bir Şeyler” Raflarda

Stanislaw Lem öngörü kehanet

Stanislaw Lem’in Geleceğe Dair Şimdiden Gerçekleşmiş 10 Öngörüsü