in

Neal Stephenson’un Barok Döngü Üçlemesi’nin İlki Bizlerle: “Cıva”

Tarih ve bilimkurguyu harmanlayan Barok Döngü Üçlemesi’nin Arthur C. Clarke Ödüllü ilk kitabı “Cıva” raflardaki yerini aldı.

Spekülatif kurgunun önemli temsilcilerinden biri olan Neal Stephenson, otuz dört yıllık kariyerinde on beş roman, çeşitli bilimsel makaleler ve kısa öyküler kaleme aldı. Siberpunk, post-siberpunk, tarihsel kurgu ve bilimkurgu kategorilerine giren kitapları Hugo, Locus, Prometheus, Arthur C. Clarke ve benzeri ödüllere layık görüldü. Ayrıca bilimkurgunun yeni nesle ilham verecek ölçüde mantıklı ve tutarlı olmasını savunduğu “Project Hieroglyph” başlattı. Buna örnek olaraksa Asimov’un robotlarını, Heinlein’in roketlerini ve Gibson’un siber uzayını gösterdi.

Ülkemizde adı pek anılmasa da Kayıp Rıhtım açıklarına uzun süredir demirleyen okurlarda bir kulak aşinalığı yapmıştır diye tahmin ediyoruz. Tam beş yıl önce, Neal Stephenson önderliğinde altı yazarın Amerikan çizgi romanlarında kullanılan “What if…?” tekniğiyle kaleme aldığı Mongoliad (2013, İthaki) incelemesini sitemizde yer almıştı. Aynı şekilde yazarın Anathem (2016, Ayrıntı) incelemesini de üç ay önce yayınlayıp bilimkurguda farklı tatlar arayanlar için eseri tavsiye etmiştik. Ayrıca Stephenson’un Parazit (2016, Altıkırkbeş) adlı kitabı Ant-Man’ın yapımcısı Joe Cornish tarafından hazırlanan ve Amazon’da yayınlanacak bir film uyarlaması olduğunu da söylemiştik.

Gelelim yazarı Barok Döngü Üçlemesi’ne, serinin ilki Civa (Quicksilver, 2003) bin sayfayı aşkın ve çok çeşitli karakterler sahip bir eser ve Arthur C. Clarke Ödülü’nü kazanırken Locus Ödülü’ne de aday gösterildi. Serinin ikinci kitabı The Confusion 2004 yılında çıktı ve Locus Ödülü’nü kazandı. Aynı şekilde üçlemenin son halkası da The System of the World 2004 yılında yayınlandı ve Locus, Prometheus ödüllerini alırken Clarke Ödülü’ne de aday gösterildi.

Seri her ne kadar üçleme olarak gözükse de üç cilt altında toplanmış sekiz kitaptan oluşuyor. Yani ilki “Civa” bünyesinde üç kitap barındırıyor, ikincisi The Confusion iki ve üçüncüsü The System of the World üç kitabın birleştirilmiş hali oluyor.

Hikâye Avrupa, Afrika, Asya ve Orta Amerika’da 17. yüzyıl sonlarında 18. yüzyıl başlarında görülen önemli tarihsel olayları arka planına alıyor. Buraya kadar tarihsel kurgu olarak görülse de yazarın bilim ve teknolojiyi (Kriptoloji ve Nümismatik) ön plana alıp yoğun bir şekilde yer vermesinden dolayı bilimkurgu özelliği de taşıdığı varsayılıyor. Haberi daha fazla uzatmadan tanıtım bültenine kısaca göz atalım:
Neal Stephenson’ın 17. ve 18. yüzyıl başlarında Avrupa’daki siyasi ve dini entrikaları, modern bilim ve ekonominin ilk aşamalarını macera, bilimkurgu ve tarihi romanın benzersiz harmanı içinde sunduğu Barok Döngü üçlemesi Cıva’yla başlıyor.

Cıva, korkusuz düşünür ve ikircikli püriten Daniel Waterhouse’un hikayesi. Barok dönemi Avrupa’sının en büyük dehalarının yanında bilgiyi arıyor. Ama bu aklın güçlülerin kanlı hırslarıyla savaştığı, doğal ya da insan elinden çıkma felaketlerin siyasi manzarayı bir gecede dönüştürebileceği kargaşa içinde bir dünya. Kahramanlarımız Daniel Waterhouse’la sınırlı değil elbette.

Jack Shaftoe’yla tanışın. Önce Londra’nın sıradan sokak çocuklarından biri, sonra Vagabondların kralı ve palavracı maceracı. Ortalığı karıştırır ve frengi hastasıdır, küfürbaz, ahlaksız ama hayatını ve servetini biricik aşkı uğruna feda edebilir. Eliza de la Zeur, Viyana kuşatması sırasında Jack’in bir Türk hareminden kurtardığı kız. Sonradan casus ve düşman kralların sırdaşı olacak ve Avrupa’yı finansın yeni doğmaya başlayan gücüyle değiştirecek bir kontes. Diğer kahramanlar mı? Ölümsüz olabilecek Enoch Root adında bir adam, ezeli düşmanlar Isaac Newton ve Gottfried Leibniz, Kraliyet Cemiyetinin çok kıymetli üyeleri ve daha niceleri.

Cıva, 2004 yılında bilimkurgu edebiyatının en önemli ödüllerinden biri olan Arthur C. Clarke Ödülünü ve Locus Ödülünü kazandı.

“Muazzam…Hiç bitmesin diyeceksiniz.” –Time
Alfa Yayınları aracılığıyla yayınlanan 1014 sayfalık romanın çeviri koltuğunda Turgut Berkes bulunurken kapak tasarımını Adnan Elmasoğlu ve editörlüğünü Berna Kılınçer ile Sibel Hacıoğlu üstleniyor. Esere fiziksel ve sanal mağazalardan ulaşabilirsiniz.

Keyifli okumalar diliyoruz!

Oyla!

Mustafa İzmirli

1986 Kırcaali doğumluyum. Kırcaali, İzmir, Ankara ve Bolu gibi bir yol haritam oldu. Bu yolculukta Veteriner Hekim oldum ve çalışmaya başladım. Evlendim ve şeker mi şeker kızım dünyaya geldi. Aynı zamanda bilimkurgu ve fantastik eserler arasında bitmek tükenmek bilmeyen bir yolculuğum var. Çok sevdiğim eşim ve biricik kızım Asu ile günümü gün ederken edebiyatın gel-git etkisiyle kendimi Kayıp Rıhtım'da buldum.

28 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Herhangibiri Herhangibiri dedi ki:

  Kayıprıhtımın bu yeni kitap tanıtım tarzını beğeniyorum cidden . Yazar hakkında kısa ve güzel bilgiler verip kitabın tanıtımına geçiyorlar. Son bir kaç yazıdır bunu farkettim. Önceden yapılmışsa bile bilemiyorum… gözden kaçmış olabilir :slight_smile: Bu şekilde devam. Böyle daha iştah kabartıcı oluyor :smiley:

 2. Avatar for alper alper dedi ki:

  Onu okudum :slight_smile: hatta Enginlik serisi, Buz ve Ateşin Dünyası onlarda devam kitaplarını yazarları henüz yazmadıkları için çok sıkıntı yapmıyorum

  Bu kararı almam da etken olan 1. kitabı çıkıp da devamı gelmeyen ( örnegin karahindiba krallığı ) ve Üç Cisim Problemi kitabı oldu. 2. kitabı 3- 3.5 sene bekledik, 3 kitap o kadar gecikmeyecek denildi…


 3. Avatar for annihilator annihilator dedi ki:

  Bu seriyi acayip merak ediyorum. Maddi durumumdan dolayı henüz alamadım ilk kitabı. Ayrıca çeviri ve editörlüğünü de merak ediyorum. Forumda okuyan bir arkadaş yorum yaparsa çok güzel olacak.

 4. Avatar for alper alper dedi ki:

  3 . kitap için bandrol alındığını görünce 2 gün önce ilk kitap Civa’yı okumaya başladım. İlk kitap Civa aslında 3 kitap.

  1. kitap - Civa
  2. kitap - Vagabondlar Kralı
  3. kitap - Odalık

  Okuduğum bölüme kadar olan kısımlar da kurgunun arka planı tarihsel gerçekliklerdi. Örneğin Newton optikle ile ilgili çalışmalar yaparken gözüne bir iğne sokmuş. Bu olay bir kurgu içerisinde kitapta anlatılıyor.

  Veba, para, din, reform, kilise, bilim, üniversiteler hanedanlar, kraliçe vb bir çok tarihsel gerçekliği kurgunun içerisinde görebildim.

  Okumam biraz fazla yavaş ilerliyor, çünkü şu neymiş, bu gerçekten var mıymış diye İnternet’e çok sık bakma ihtiyacı hissediyorum ama bu derece yavaş ve takılarak okuyor olmama rağmen ben kitabı sevdim.

 5. Avatar for alper alper dedi ki:

  Bu sabaha karşı okumayı tamamladım. Bu başlığa kitapla ilgili bakacak olanlara genel bir fikir vermesi için 1-2 cümleyle forumda farklı bir başlıkta kitapla ilgili düşüncelerimi paylaştığım bağlantıyı ekliyorum.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

23 cevap daha var.

Chuck Palahniuk’tan “Uydurma Bir Şeyler” Raflarda

Stanislaw Lem’in Geleceğe Dair Şimdiden Gerçekleşmiş 10 Öngörüsü