in

Japon Yazar Osamu Dazai’nin Otobiyografik Ögeler İçeren Romanı “Pandora’nın Kutusu” Türkçede

Osamu Dazai imzalı “Pandora’nın Kutusu” Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Eser, İthaki Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

Pandora'nın Kutusu - Osamu Dazai
- Reklam -

Osamu Dazai’nin Pandora’nın Kutusu adlı eseri Türkçeye kazandırıldı. İthaki Yayınları’nın Japon Klasikleri Dizisi altında okurla buluşturduğu roman, II. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında geçiyor.

1909 – 1948 yılları arasında yaşayan Osamu Dazai, Japon edebiyatının önde gelen yazarları arasında anılıyor. Genç yaşında intiharla yaşamını noktalayan Dazai’nin eserleri tüm dünyada milyonlarca okura ulaşıyor.

Türkiye’de de farklı yayınevlerince pek çok kitabı okurlara sunulan yazarın bugüne dek Mor Bir Serserinin Gezi Notları, İnsanlığımı Kaybedişim, Batan Güneş, Buruk Ayrılık, Öğrenci Kız ve Yeşil Bambu gibi eserleri Türkçede yer buldu.

- Reklam -

Orijinal adı Pandora no hako olan Pandora’nın Kutusu kitabı, ilk olarak 1944 yılında; yazar intihar etmeden 4 yıl önce yayımlandı. İkinci Dünya Savaşı’nın etkilerinin sürdüğü bir Japonya’da geçen roman, bir sanatoryumdaki umudun ve ölüm arzusunun peşine düşüyor.

Pandora’nın Kutusu – Osamu Dazai | Arka Kapak Tanıtımı

Pandora’nın Kutusu - Osamu Dazai

“Benim yaşıyor olmam insanlara rahatsızlık veriyor. Ben lüzumsuz bir adamım.”

Yirminci yüzyıl Japon edebiyatının önde gelen yazarlarından, sıradışı hayatıyla da meşhur Osamu Dazai Pandora’nın Kutusu’nu intiharından üç yıl önce kaleme aldı. Diğer birçok eseri gibi otobiyografik öğeler taşıyan romanda Dazai İkinci Dünya Savaşı sonrası Japonya’da bireyin yaşadığı buhrana ve umut arayışına ayna tutuyor.

- Reklam -

İkinci Dünya Savaşı sona ermiş, Japonya yenilmiştir. Hasta ve gelecekten umutsuz bir adam, tıpkı o sıralarda ülkesinin yapmaya çalıştığı gibi hayatını yeniden inşa etmek zorundadır. Tarlakuşu lakaplı bu genç adam herkesin takma isimler kullandığı bir sanatoryumda ilginç bir hasta ve hastabakıcı topluluğuyla geçirdiği günleri arkadaşına yazdığı mektuplarla anlatır. Günler geçtikçe Tarlakuşu umutlanma cesaretini gösterecek ve ölüm arzusu yerini yaşama isteğine bırakacaktır.

Toplamda 144 sayfadan oluşan eserin çevirisini daha önce Osamu Dazai’nin Öğrenci Kız kitabını da Türkçeye tercüme eden İrem Akçay üstleniyor. Roman, 11 Ocak 2023 tarihi itibarıyla raflardaki yerini alacak.

Pandora’nın Kutusu romanı, İthaki’nin Japon Klasikleri dizisinin 21. adımı oldu. Serideki diğer kitaplara buradaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Osamu Dazai ve eserleri hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, bizleri Google Haberler üzerinden daha hızlı takip edebilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Renfield Fragmanı

Nicolas Cage’in Dracula’yı Oynadığı “Renfield” Filminden İlk Fragman

ÇEKİLİŞ: Ömür İklim Demir Kitapları

ÇEKİLİŞ: 10 Kişiye Ömür İklim Demir’in Tüm Kitaplarını Hediye Ediyoruz