in

Stranger Things Romanı “Karanlık Şehir” Raflarda

Stranger Things resmi romanları Türkçedeki macerasını “Karanlık Şehir” ile sürdürüyor. Netflix dizisi, yolunu edebiyat dünyasıyla da kesiştiriyor.

Stranger Things Karanlık Şehir Roman
- Reklam -
- Reklam -

Dijital yayın platformlarının en popüleri olan Netflix’i, belki de Netflix yapan sembol yapımlardan birisi de Stranger Things dizisi. Yapım şu sıralar 4. sezon hazırlıklarını sürdürüyor. Bununla birlikte, serinin kitapları da tam gaz yayımlanmayı devam ediyor. Yeni Stranger Things romanı “Karanlık Şehir” de Türkçe raflarındaki yerini aldı.

Stranger Things romanları yurt dışında ilk defa 2019 yılında yayımlanmaya başladı. Bunu üç farklı yazardan üç kitapla yaptılar. Suspicious Minds, Darkness on the Edge of Town ve Runaway Max şu anda yayımlanan eserler arasında.

Epsilon Yayınevi ise bu kitaplardan ilkini geçen sene, orijinalinin yayımlanışının üzerinden pek de zaman geçmeden basma başarısını gösterdi. İlk resmi Stranger Things romanı olan Şüpheci Zihinler 2019 yazında yayımlandı.

- Reklam -

Şimdiyse sırada serinin ikinci adımı olan Darkness on the Edge of Town var. Türkçeye Karanlık Şehir olarak kazandırılan eserin yazarı ise Adam Christopher. Kendisi Spider Wars, Dishonored, Empire State ve Ray Electromatic Mysteries gibi fantastik ve bilimkurgu roman serileriyle tanınıyor.

Karanlık Şehir, okuru 1984 yılının Noel tatiline götürüyor.

Stranger Things Romanı: Karanlık Şehir – Adam Christopher | Arka Kapak

Hawkins’te 1984 Noel’iydi. Stranger Things Romanı Karanlık Şehir

Polis şefi Jim Hopper’ın tek dileği Eleven’la ilk Noel’inin sakin geçmesiydi, ancak Eleven’ın başka planları vardı. Hopper’ın itirazlarına rağmen bodrumdan, üstünde “New York” yazan bir kutu getirdi ve cevaplaması zor sorular sormaya başladı. Hopper onca sene önce Hawkins’ten neden ayrılmıştı? “Vietnam” ne demekti? Ayrıca neden hiçbir zaman New York hakkında konuşmuyordu?

Geçmişiyle yüzleşmek yerine bir demogorgon ordusuyla savaşmayı tercih etse bile, Hopper gerçeklerden daha fazla kaçamayacağını anlamıştı. Böylece bütün hayatı değişmeden önce New York’ta yaşadıklarını anlatmaya başladı…

New York’ta 1977 yazıydı.

Hopper, Vietnam Savaşı’ndan evine dönmüştü. Küçük kızı ve eşiyle beraber sivil hayatına devam etmek için New York Polis Teşkilatı’nda dedektifliğe başlamıştı. Fakat şüphe uyandıran bir federal ajan karakolda belirip çözülmemiş vahşi cinayetlerin dosyasına el koyduğunda Hopper işleri eline alıp gerçekleri öğrenmek için her şeyi riske atacaktı.

- Reklam -

Çok geçmeden Hopper, New York’un korkunç çeteleri arasına sızdı. Ancak cinayetleri çözmek üzereyken bütün şehri karanlığa gömen bir elektrik kesintisi, Hopper’a daha önce hiç yaşamadığı zorluklarla yüzleştirecekti.

“Hawkins Polis Teşkilatı’nın şefi olmadan önce New York’ta bir polistim; daha doğrusu dedektiftim, cinayet masasında çalışıyordum.”

El, dudaklarını oynatarak alışık olmadığı kelimeyi söylemeye çalıştı.

“Aa, evet,” dedi Hopper. “‘Cinayet’ adam öldürmek demek.”

El’in gözleri kocaman oldu.

Hopper az önce Pandora’nın kutusunu açıp açmadığını düşünürken içini çekti.

“Her neyse, 1977 yazında, çok tuhaf bir şey oldu…”
424 sayfadan oluşan kitabın editörlüğü Su Akaydın’a ait. Çevirmen koltuğunda ise Şüpheci Zihinler’i de bizlerle buluşturan Kübra Tekneci oturuyor. Eser, yavaş yavaş raflardaki yerini alıyor.

Serinin üçüncü kitabı Runaway Max ise Brenna Yovanoff tarafından kaleme alındı.

Diziden bağımsız hikâyeleri işleyen bu roman serisine dair sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


Stranger Things 3. Sezona Ne Kadar Hakimsin?

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Doctor Who 12. Sezon Final

Doctor Who 12. Sezon Finali ile 44 Yıllık Sır Perdesi Aralandı

yasli insan ust

1.000 Yıl Yaşayacak Birileri Muhtemelen Aramızda: Bilim İnsanı Açıkladı!