in ,

Arkadaş Zekâi Özger Belgeseli Geliyor: “Merhaba Canım”

Henüz 25 yaşında hayattan kopartılan şair Arkadaş Zekâi Özger için bir belgesel filmi hazırlanıyor. Özger’in hayatını konu alan “Merhaba Canım” 2020’de yayınlanacak.

Arkadaş Zekâi Özger

Edebiyat okurlarının uzun yıllardır hak ettiği değeri bir türlü gösteremediği şair Arkadaş Zekâi Özger için bir belgesel filmi çekiliyor. Şairin şiirlerini güncel olarak yayımlayan son yayınevi olan Ve Yayınevi, paylaştığı Tweet ile belgesel çekiminin sona yaklaştığını duyurdu.

Yönetmen koltuğunda Ulaş Tosun’un yer aldığı filmin önümüzdeki yıl yayınlanması bekleniyor. Merhaba Canım, Ulaş Tosun’un ilk belgeseli değil. Kendisini 2018 senesine yayınlanan Afganistanbul ile de hatırlıyoruz.

Arkadaş Zekâi Özger Belgeseli Merhaba Canım 2020’de Yayınlanacak

Tam adı Gecikmiş Bir Tanışma İçin Merhaba Canım olan film bir Dionysos yapımı. Eserin yardımcı yönetmenliğini Kaan Karataş, seslendirmesini Ahmed Saka ve afiş tasarımını Gülhan Kaçar üstleniyor.

https://twitter.com/VeYayinevi/status/1201485250125279232

Şiirlerini Arkadaş Z. Özger adıyla yayınlayan şair 1948 Bursa doğumlu. Özger, henüz 25 yaşında, SBF yurdunun basılması esnasında kafasına aldığı darbe sonrası beyin kanamasından hayatını yitirmişti.

Şiirleri ve yazıları Kent 16, Soyut, Forum, Papirüs, Yordam, Dost, Yansıma gibi dergilerde yayımlandı.

Erken ölümü, eserlerini matbu bir kitabın içinde görme fırsatını vermedi. Çeşitli neşriyatlarda yayımlanan işleri, daha sonra Tekin Sönmez tarafından Şiirler adıyla 1974 yılında kitaplaştırıldı. Eserin ikinci baskısı “Sevdadır” adıyla 1984 yılında Mayıs Yayınları tarafından yapıldı. Öyle de devam etti. 2014’te ise Ve Yayınevi, Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası adlı baskısıyla eserin gerçek adı ortaya çıkartılmış oldu.

Arkadaş Zekâi Özger

Özger, o dönemki arkadaşlarının yoğunlaştığı alanlardan çok şiirlerinde ölüm korkusu ve cinsellik gibi konularda kalem oynattı. Kendini yolunu çizmekten hiç çekinmedi.

Şairin hatırası için 1996 yılından günümüze süren ve Mayıs Yayınları tarafından düzenlenen Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü verilmeye devam ediyor.

Merhaba Canım filmi 2020’de yayında olacak. Belgeselin yaygın dağıtım ağına sokulup sokulmayacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

Haberimizi şairin Beyaz Ölüm Kuşları adlı şiirinden birkaç dize ile noktalayalım:
“sonra bir gün anneler de ölür
böcekler ve kertenkeleler ölür
boşalır suyu havuzun kum seddi yıkılınca
sivrisinekler ve kağıttankayıklar ölür
sonra o gün çocuklar da ölür

biz hepimiz önce küçük bir çocuktuk
sonra büyüdük hepimiz çocuk olduk

(…)” / sy. 152, Sevdadır, Mayıs Yayınları
Arkadaş Z. Özger hakkındaki görüşlerinizi ve sevdiğiniz şiirleri bizlerle Kayıp Rıhtım Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.

* * *

* Yaşar Kemal’in Yazamadığı Roman “Zilli Kurt” Belgesel Oldu

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

The Irishman - Netflix Filmi

The Irishman Filmini DİZİ GİBİ İzleme Rehberi

Dungeons & Dragons

Dungeons & Dragons Filmi Bizi Unutulmuş Diyarlar’a Götürecek