in

Doctor Strange 2 Öncesi Marvel Sinematik Evreni’ne Dair Bilmeniz Gereken Her Şey

Doctor Strange 2 filmi sinemalarda. İşte, Multiverse of Madness öncesi Marvel Sinematik Evreni ile ilgili bilmeniz gerekenler.

Doctor Strange 2 Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Doctor Strange 2 öncesi Marvel Sinematik Evreni hakkında bilmeniz gerekenler bu yazıda sizleri bekliyor.

Benedict Cumberbatch’in başrolünde yer aldığı ve yönetmen Sam Raimi’nin imzasını taşıyan Doctor Strange in the Multiverse of Madness filmi bugün vizyona girdi. Yapıma dair gelen ilk yorumlar olumluyken çoklu evrenlere değinmesi ile uzun süredir dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Doctor Strange dışında Scarlet Witch, Mordo, Wang, America Chavez ve sürpriz karakterlerinin yer aldığı Çoklu Evren Çılgınlığında, Marvel Sinematik Evreni’nin önceki birçok yapımına atıfta bulunacak. Dolayısıyla filmi izlemeden önce evrene dair hatırlamanız gereken noktalara tekrar göz atma zamanı.

İşte Doctor Strange 2 Öncesi Marvel Sinematik Evreni Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doctor Strange (2016)

Doctor Strange 2 Öncesi Marvel

Dr. Stephen Strange’in ilk solo filmi 2014 yılındaki Captain America: The Winter Soldier filminden sonra, 2016 yılında vizyona girmişti. Scott Derrickson’ın yönetmenliğini yaptığı film beyin cerrahı başkarakterin büyülü yolculuğuna nasıl başladığını ve hayatındaki en önemli şeylerin ne olduğunu gösterdiği bir yapım olması açısından oldukça kritik.

Bir konferansa giderken yaptığı kaza sonrası ellerini ve bununla birlikte cerrahlık kariyerini kaybeden Strange, Kamar-Taj’a gider ve Tilda Swinton’ın canlandırdığı Ancient One ile tanışır. Ancak Strange iyiliğe hizmet ettiğini düşündüğü Ancient One’ın gücünü karanlık boyuttan çektiğini öğrenmesiyle ahlaki pusulasında bazı değişiklikler meydana gelir. Doctor Strange’in Kamar-Taj’daki eğitimi boyunca Chiewetel Ejiofor’un oynadığı Karl Mordo ve Benedict Wong’un canladırdığı Wong karakterleri de filmde önemli bir rol oynar.

Daha sonraki filmlerde zaman taşını saklayan Eye of Agamotto ve Cloak of Levitation da bu filmde Strange’e eşlik ediyor.

Avengers: Infinity War ve Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

Marvel Sinematik Evreni’nin en önemli olayının yaşanacağı Endgame’in ön hazırlığı Infinity War ile atılmıştı. Iron Man ve Spider-Man’in bir araya geldiği yapımda Thanos’un emri altındaki isimler, Dr. Strange’in koruduğu zaman taşını ondan almaya çalışmışlardı. Olaylar sonrasında Strange, Iron Man ve Spider-Man kendilerini Titan gezegeninde bulmuş ve burada Guardians of the Galaxy ekibi ile tanışmışlardı. Çılgın Titan Thanos ile savaşmalarından önce Doktor Strange milyonlarca farklı alternatifi görmüş ve sadece bir tanesinde kazandıklarını söylemişti. Thanos ile mücadeleleri sonrasında Strange, Tony’nin hayatı karşılığında zaman taşını çılgın titana vermişti.

Thanos ile Wakanda’da yapılan son mücadele sonrası zihin taşını da alan Thanos amacına ulaşmış ve evrendeki yaşamın yarısını yok etmeyi başarmıştı.

Ancak Endgame ile kahramanların umutlarını kaybetmediklerini ve dünyayı kurtarmak için nelerden vazgeçtiği gözler önüne serilmişti. Zamanda geriye giderek tüm sonsuzluk taşlarını toplayarak Thanos’un üstesinden gelmeyi başarmıştı.

WandaVision (2021)

WandaVision Doctor Strange 2 Öncesi Marvel

Marvel’ın dizi dünyasına hızlı bir giriş yaptıktan sonra ne kadar güzel işler çıkarabileceğinin bir kanıtı olarak gösterilen WandaVision, Scarlet Witch’in güçlerini gözler önüne seriyor.

Vision’ın ölümü sonrası kendi ütopik dünyasını oluşturan Wanda, Vision’ın Westview kasabasında kendisiyle birlikte yaşadığını hayal etmeye başlar. Ancak Wanda’nın büyüsü o kadar güçlüdür ki en sonunda Billy ve Tommy isimli ikiz çocukları doğar. Bu doğaüstü ikizler iki günlük kısa bir sürede ergenliğe ulaşır ve kendi süper güçleri olduğunun farkına varırlar. Çocuklarına karşı oldukça korumacı olan Wanda, Westview kasabası halkını büyüsünün etkisinden çıkardığında kendi çocuklarının da kaybolacağını öğrenir. Çocukları büyüsü olmadan yaşayamayacaktır.

Wanda’nın karanlık güçlerinin sınırlarının ne olduğunu sorgulayan dizi Multiverse of Madness filminde oldukça önemli bir rol oynayacak. Karakterin filmde yer alacağı uzun bir süre önce duyurulmuştu.

Loki (2021)

Loki 2. sezon

Doctor Strange’in çoklu evrenlerde seyahat etmesinden önce, Asgard’ın tanrılarından Loki çoklu evrenlerin kapısını araladı. MCU’nun dördüncü aşama yapımları arasında yer alan Loki, alternatif evrenler ve farklı zaman çizgileri üzerinde izleyicilerini garip maceralara çıkarıyor.

Endgame sonrası Avengers’ın elinden kurtulan Loki alternatif versiyonlarını tek bir zaman çizgisinde toplamayı başarır. Sophia Di Martino’nun canlandırdığı Loki’nin kadın varyasyonu Sylvie, Time Varience Authority’nin başındaki ismi öldürerek çoklu evrenlerin doğmasına neden olur.

What If…? (2021)

What If...?

Marvel Sinematik Evreni’nin ilk animasyon yapımı What If…? çoklu evrenlerin alternatif gerçekliklerini Gözcü vasıtasıyla ekrana taşıdı. Peggy Carter’ın Captain America’nın kalkanını almasından, zombilerle dolu alternatif evrenlere ve Doctor Strange’in elleri yerine kalbini kaybettiği farklı gerçeklikleri göstermişti. Oldukça ilgi çekici bir finalle sonlanan seri çoklu evrenlerin ne kadar kırılgan olabileceğinin bir göstergesi olarak izleyilerin karşısına çıkıyor.

Spider-Man: No Way Home (2021)

Spider-Man: No Way Home

Peter Parker’ın diğer insanların kendisinin Örümcek Adam olmasını unutması için Doctor Strange’e büyü yaptırmasıyla başlayan olaylar, büyünün ters gitmesiyle farklı bir maceraya konu olur. Dengesiz hale gelen büyü farklı gerçekliklere kapı açar ve bu gerçekliklerden bazı dostlar ve düşmanlar geçer.

Andrew Garfield ve Tobey Maguire’ın canladırdığı Spider-Man alternatiflerinin Tom Holland’ın Örümcek Adam’ı ile gözüktüğü yapım aynı zamanda Alfred Molina’nın Doctor Octopus’unu, Willem Dafoe’nun Norman Osborn’unu, Jamie Foxx’ın Electro’sunu ve Tom Hardy’nin Eddie Brock’unu bir araya getirmeyi başardı. Doctor Strange ile birlikte izleyicilerin çoklu evrenleri ilk defa bu kadar net bir şekilde gördüğü yapım gişe rekorları kırarak zirvedeki yerini almayı başardı. Filmin detaylı incelemesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Doctor Strange 2 inceleme yazımız ise burada sizi bekliyor.

Doctor Strange 2 filmi öncesi bilmeniz gerekenler özetle bunlardı. Ya sizin filme dair beklentileriniz ve yorumlarınız neler? Fikirlerinizi ve teorilerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Variety

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

ucan gokdelen

Dünyanın İlk Uçan Gökdeleni için Çalışmalar Başladı: Binanın Bir ‘Gök Taşına Asılması’ Planlanıyor

Hortlak Kimyası - Douglas Anthony Cooper | Haftanın Kitabı #220

Hortlak Kimyası – Douglas Anthony Cooper | Haftanın Kitabı #220