in

Türkiye’nin 2023 Oscar Adayı Filmi Tayfun Pirselimoğlu İmzalı “Kerr” Oldu

Kerr, Türkiye’nin 2023 yılı Oscar adayı oldu. Tayfun Pirselimoğlu imzalı film, En İyi Uluslarası Film kategorisine girebilmek için yarışacak.

kerr türkiye 2023 oscar adayı

Kerr filmi 2023 Oscar yarışında Türkiye’nin adayı oldu. Tayfun Pirselimoğlu tarafından yönetilen yapım, Akademi Ödülleri’nde En İyi Uluslarası Film kategorisine girmek için yarışacak.

95. Akademi Ödülleri’nin En İyi Uluslararası Film kategorisinde yarışacak filmler için adaylık süreci sona erdi. Türkiye, Oscar aday adayı olarak Tayfun Pirselimoğlu’nun Kerr filmini seçti.

Pirselimoğlu’nun yapımı; aşağıdaki filmlerin önüne geçerek Türkiye’nin adayı olarak seçildi:

  • Bergen – Caner Alper ve Mehmet Binay
  • Bandırma Füze Kulübü – Ömer Faruk Sorak
  • Dirlik Düzenlik – Nesimi Yetik
  • Ceviz Ağacı – Faysal Soysal
  • Sabırsızlık Zamanı – Aydın Orak
  • Allah Yazdıysa Bozsun – Barış Yöş
  • Kurak Günler – Emin Alper
  • Klondike – Maryna Er Gorbach

kerr oscar adayı 2023 tayfun pirselimoğlu

12 Mart 2023 tarihinde düzenlenecek ödül töreni için Oscar aday adayı seçilen yapım, 15 kişilik jüri tarafından değerlendirildi.

Kerr, Türkiye’nin Oscar Adaylığı için Yarışacak

Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“95. Akademi Ödülleri (OSCAR) ‘En İyi Uluslararası Film’ Türkiye adayı, yapımcılığını üyemiz Vildan Erşen’in, yönetmenliğini Tayfun Pirselimoğlu’nun yaptığı “KERR” filmi olarak belirlendi.

“Kerr filmini ve filmde emeği geçen herkesi kutlarız.”

Altın Portakal’da En İyi Yönetmen ve En İyi Müzik ödüllerini, İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde ise En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen Kerr, Türkiye’de 22 Nisan 2022 tarihinde vizyona girmişti.

Yapımın konusu şu sözlerle özetleniyor:

“Can adlı bir genç, babasının cenazesi için kasabaya döndüğünde kendisini beklenmedik durumların içinde bulur. Bir cinayete tanık olan Can, kendisini umursamayıp sakince olay yerinden ayrılan katil ile ilgili bildiklerini polislere anlatır. İfade vermesinin ardından polisler Can’ın kasabadan ayrılmasına izin vermez. Kasabada zaman geçirdikçe babasının tuhaf arkadaşlarıyla tanışmaya başlayan Can, bir gün ölen babasının terzi dükkanında katille yeniden karşılaşır. Büyük bir korkuya kapılan Can, bilinmeyen bir suçla itham edildiğini öğrendiğinde artık kasabadan kaçmaya karar verir. Tam da bu sırada ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edilir.”

Yapım, Pirselimoğlu’nun 2014 yılında yayımlanan aynı adlı romanından sinemaya uyarlandı.

kerr türkiye 2023 oscar adayı tayfun pirselimoğlu

Filmin oyuncu kadrosunda Erdem Şenocak, Jale Arıkan, Rıza Akın, Gafur Uzuner, Ali Seçkiner Alıcı ve Melih Düzenli gibi isimler yer alıyor.

1959 yılında Trabzon’da doğan Tayfun Pirselimoğlu, yönetmen ve senaristliğin yanında yazar ve ressam kimlikleriyle de tanınıyor. Çöl Masalları, Kayıp Şahıslar Albümü, Malihulya, Şehrin Kuleleri, Otel Odaları, Harry Lime’in En Yeni Hayatları ya da Üçüncü Adam’a Övgü, Çölün Öbür Tarafı ve Kadastrocu gibi kitaplarla bilinen Pirselimoğlu; Saç, Ben O Değilim ve Hiçbiryerde adlı filmleriyle de adından söz ettirmişti.

Siz Türkiye’nin Oscar aday adayı filmi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: SEYAPSinema

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Hocus Pocus 2 Filminden Yeni Fragman

Salem Cadılarını Konu Alan Fantastik Komedi Yapımı “Hocus Pocus”un Devam Filminden Yeni Fragman

Peter Pan and Wendy filmi

Jude Law’ın Kaptan Kanca Karakterine Hayat Verdiği “Peter Pan and Wendy” Filmine İlk Bakış