in

Harry Potter’ın Hagrid’i Artık Aramızda Değil: Robbie Coltrane Yaşamını Yitirdi

Robbie Coltrane hayatını kaybetti. Harry Potter film serisindeki Rubeus Hagrid rolüyle akıllara kazınan oyuncu, 72 yaşındaydı.

Robbie Coltrane hayatını kaybetti olum

Robbie Coltrane hayatını kaybetti. Harry Potter serisinde canlandırdığı Rubeus Hagrid rolüyle adından söz ettiren BAFTA ödüllü oyuncu, 72 yaşında aramızdan ayrıldı.

Ölümü, menajeri Belinda Wright tarafından duyurulan Robbie Coltrane, 30 Mart 1950’de İskoçya’nın Rutherglen kasabasında doğmuştu. İskoç oyuncu, komedyen ve yazar kimlikleriyle tanınan Coltrane, Harry Potter film serisinde (2001-2011) Rubeus Hagrid ve James Bond filmleri GoldenEye (1995) ve The World is not Enough (1999)’da Valentin Dmitrovich Zukovsky olarak dünya çapında ün kazandı.

Tiyatroya ve sinemaya hizmetlerinden dolayı Kraliçe II. Elizabeth tarafından 2006 yılında İngiliz Kraliyet Ailesi Yeni Yıl Onur Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıca 1990’da Evening Standard İngiliz Film Ödülü ve Peter Sellers Komedi Ödülü’nü aldı. 2011’de İngiliz Akademisi İskoçya Ödülleri’nde filme “olağanüstü katkısı” nedeniyle onurlandırıldı.

Robbie Coltrane hagrid öldü

Oyuncunun ölümünün ardından, Harry Potter evreninin yaratıcısı J.K. Rowling oyuncuyu şu sözlerle andı:

“Robbie gibi birini bir daha asla tanıyamayacağım. İnanılmaz bir yetenekti. Onu tanıdığım, onunla çalıştığım ve onunla güldüğüm için çok şanslıyım. Başta çocukları olmak üzere tüm ailesine sevgi ve başsağlığı dileklerimi iletiyorum.”

Robbie Coltrane, Harry Potter Film Serisinde Yarı Dev Hagrid’i Canlandırıyordu

Coltrane, unutulmaz sinema performanslarına ek olarak ayrıca televizyonda adli psikolog Dr Edward ’Fitz’ Coltrane rolüyle Cracker adlı drama dizisinde rol aldı. Söz konusu rolle arka arkaya üç defa BAFTA En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

2021’de başında HBO Max’te yayınlanan Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts özel bölümünde de boy göstermiş ve filmlerdeki anılarından bahsetmişti. Oyuncu, orada gözyaşları içinde şu sözleri sarf etmişti:

“Çocuklarımın nesli bu filmleri çocuklarına izletecek. Yani 50 yıl sonra bu filmi yine izliyor olabilirsiniz. Ne yazık ki ben burada olmayacağım… ama Hagrid olacak.”

Robbie Coltrane Hagrid

Ölüm nedeni henüz açıklanmayan oyuncunun İskoçya’da Falkirk yakınlarında bir hastanede hayatını kaybettiği öğrenildi.

Coltrane’in ölüm haberinin ardından sosyal medyada sevilen oyuncu hakkında paylaşımlarda bulunuldu. Harry Potter serisinin İngiltere baskılarını seslendiren ve Coltrane ile çeşitli projelerde ortak çalışan Stephen Fry, Twitter’da arkadaşıyla ilgili şunları söyledi:

“Robbie Coltrane ile neredeyse tam 40 yıl önce tanıştım. O anda kendisine karşı saygıyla karışık bir korku, dehşet ve aşk hissettim. Böyle bir derinlik, güç ve yetenek… Elveda, yaşlı adam. Çok fazlasıyla özleneceksin.”

Robbie Coltrane hakkındaki düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Askeladd Askeladd dedi ki:

    Çocukluğum gözümün önünden geçti. Eski oturduğumuz binada benim yaşımda bir kız deli Harry Potter hayranıydı, bana da izletirdi filmleri onlara gittiğimde. Hagrid’i her gördüğümde şaşırır ve heyecanlanırdım. Dublajındaki sesiyle aklımda kalmış.

    Huzur içinde yatsın.

  2. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

    Harry Potter’ın 8.filmini daha dün izlemiştim. Hatta kitapları tekrar okumayı bile düşünüyordum. Şimdi bu haber kötü oldu, üzüldüm. Kitapta Hagrid sevdiğim bir karakterdi ama filmlerinden sonra Hagrid’i daha çok sevmiştim ki bunda oyuncunun rolü çok büyük. Işıklar içinde uyusun :cry:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Gangs of New York dizi martin scorsese

Martin Scorsese’nin Ünlü Suç Filmi “Gangs of New York” Dizi Oluyor

Uzaylı Spekülasyonlarına Neden Olan Olay Açıklandı

Uzaylıların Neden Olduğu Öne Sürülen Tuhaf Olayın Bilimsel Açıklaması Yapıldı