in

The Matrix Resurrections Yapımcısı, Warner Bros. Şirketine Dava Açtı

Village Roadshow, Warner Bros.’a dava açtı. Şirketin iddiaları, The Matrix Resurrections’ın sinemalarla aynı anda HBO Max’te yayınlanması sonucu mali açıdan zarara uğradıkları yönünde.

The Matrix Resurrections ve Warner Bros. Davalık Oldu

The Matrix Resurrections filminin gişede beklediği hasılatı elde edememesinin ardından yapımcı Village Roadshow Entertainment, Warner Bros. şirketine dava açtı. Gerekçe olarak serinin dördüncü filminin sinemalarla HBO Max platformuna aynı anda gelmesi ve bu nedenle de yapımın zarara uğratılması gösteriliyor.

Black Widow filminin yıldızı Scarlett Johansson’un Disney’e açtığı dava sonrasında dijital platformlar bir kez daha dikkatleri üzerine çekiyor. Village Roadshow Entertainment, The Matrix Resurrections filminin HBO Max ve sinemalara aynı anda gelmesine itiraz etti. Stüdyo dijital platformda aynı gün yayınlanan filmin kendilerini mali açıdan zarara soktuğunu iddia ederek Warner Bros. şirketine dava açtı. Village Roadshow tarafından açılan davanın gerekçesi ise şu şekilde:

“Warner Bros.’un The Matrix Resurrections filminin belirlenen gösterim tarihini ileri almasındaki tek sebep HBO Max’in yıl boyunca çaresizce beklediği hareketliliği sağlamak istemesidir. (Warner Bros.) The Matrix Ressurrections’ın blockbuster bir film olacağının farkındaydı ve Village Roadshow’u ve şirketin diğer ortaklarını maddi açıdan zora sokacağını bildiği halde filmin gişe gelirini düşürecek bu hamleye girişmiştir.”

Warner Bros. “The Matrix Resurrections” Davası için Cevap Verdi

The Matrix Resurrections dava warner bros.

Village Roadshow tarafından açılan dava sonrası Warner Bros. tarafından cevap gecikmedi. Stüdyo davanın kendi lehlerine sonuçlanacağından emin.

“Village Roadshow tarafından yapılan bu manasız girişim, geçen hafta kendilerine karşı başlattığımız sözleşmeye bağlı arabuluculuk anlaşmamız bünyesinde kendi üstlerine düşen sorumlulukları yerine getirmemek içindir. Davanın kendi lehimize sonuçlanacağından şüphemiz yok.”

The Matrix Resurrections’ın ilk olarak Aralık 2020 yılında sinemalara geleceği duyuruldu. Ancak daha sonra Koronavirüs pandemisi ve “yaratıcı çözümlere ihtiyaç duyan tahmin edilemeyen zaman dilimleri” sebep göstererilerek filmin vizyon tarihini 2021 sonuna alındı. Bununla birlikte The Matrix Resurrections filminin HBO Max üzerinden yayınlanma tarihini de 2022’den 2021’e aldı. Ancak film vizyona girdiği tarihte dünya çapından ancak 37 milyon dolarlık gelir elde etti. Buna karşılık aynı dönemde sinemalara gelen Spider-Man: No Way Home yaklaşık 750 milyon dolarlık gelirle yapımcıların yüzünü güldürmüştü.

Village Roadshow ayrıca aceleye gelen yayın sürecinde filmin sızdırıldığını ve bunun da gişe gelirlerinin düşmesine sebep olduğunu dava dosyasına ekledi. Filmin başarısız finansal yönetiminin sadece şirket ortaklarını ve yapımcıları etkilemediğini aynı zamanda film isminin de zarar gördüğü yapılan suçlamalar arasında yer alıyor.

Siz bu dava hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Hollywood Reporter

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Herkese bir dava da benim için aç. Sonra kapat. Sonra kapattığın davayı bir de kendin için aç. :slight_smile:

 2. Avatar for OgulcanKara OgulcanKara dedi ki:

  Tabii canım, kesin öyledir. Sizin hiç suçunuz yok. :smiley:

 3. Avatar for silence silence dedi ki:

  Bu yine iyi sayılır daha doğrusu kötünün iyisi. Neo ile dövüşmeden önceki giriş sahnesi daha beterdi. Elinde bardakla dans mı ediyordu dövüşe mi hazırlanıyordu belli değildi.

 4. Avatar for OgulcanKara OgulcanKara dedi ki:

  :smiley: Doğru, bir de o sahne vardı değil mi?

 5. Avatar for Howl Howl dedi ki:

  Filmi çekmemize neden engel olmadınız diye dava açtılar sandım.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

94. Oscar Ödülleri Adayları Belli Oldu

94. Oscar Ödülleri Adayları Belli Oldu: “The Power of the Dog” ve “Dune” Başı Çekiyor

Lightyear filmi yasaklandı

Toy Story Evreninde Geçecek “Lightyear” Filminden Yeni Fragman Yayınlandı