in , ,

Angelina Jolie, Elif Şafak ile İstanbul Sözleşmesi Hakkında Konuştu

Ünlü oyuncu Angelina Jolie, Elif Şafak ile Time dergisi için Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi.

Angelina Jolie Elif Şafak İstanbul Sözleşmesi
- Reklam -
- Reklam -

Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi olan Amerikalı ünlü oyuncu Angelina Jolie, yazar Elif Şafak ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi.

Dünyanın saygın haber ve politika dergilerinden Amerika merkezli TIME dergisi için yapılan söyleşide iktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının nasıl bir mesaj verdiği gündeme yatırıldı. Angelina Jolie’nin sorularını yanıtlayan Elif Şafak, konuyla ilgili kalbinin kırık olduğunu da ekleyerek önemli noktalara değindi.

Jolie ilk olarak sözleşmeden çıkılması ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

- Reklam -

“İsminden de anlaşıldığı gibi Türkiye, 10 yıl önce imzalandığında bu insan hakları anlaşmasının başını çekmişti. Türkiye hükûmeti, anlaşmanın ’eşcinselliği normalleştirmek’ ve Türk aile değerlerinin altını oymak için kullanıldığını savundu. Bu kararı eleştirenler bunun, hükûmetin kadınlar ve azınlıklar pahasına muhafazakâr müttefiklerinin gözündeki pozisyonunu iyileştirme girişimi olduğunu söylüyor.”

“Hükûmetin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı Türkiye’de kadın hakları açısından ne anlama geliyor?” sorusuna, Elif Şafak şöyle cevap verdi:

“Büyük bir geri adım. Kadınlar, çocuklar, LGBT+ üzerinde korkunç sonuçları olacağını düşünüyorum. İstanbul Sözleşmesi, şiddete karşı savunmasız olan herkesi korumak adına elimizde bulunan en ilerlemeci uluslararası anlaşma. Kadınların en çok korumaya ihtiyacı olduğu dönemde hükûmet bunun tam tersini yapıyor.”

Angelina Jolie, “Kadın haklarındaki gerilemeler, bundan sorumlu olanlar tarafından genellikle aile değerlerinin savunulması olarak meşrulaştırılıyor. Sanki şiddetin kapalı kapılar ardında kalması daha iyiymiş gibi,” diyerek Şafak’ın bu konuda düşüncelerini sordu. Yazar soru üzerine şu cevabı verdi:

“Eğer birinin canı yanıyorsa, istismar yaşıyorsa bu özel bir durum değildir. Dört duvar arasında kalamaz. Bu sessizlik duvarlarını yıkmamız gerekiyor. Pek çok ülkede tecavüzcülere, mağdurla evlenmeleri durumunda cezasını düşüren inanılmaz sorunlu uygulamalar var.”

Angelina Jolie, Elif Şafak Tarafından Verilen Örnek Sonrası Dehşete Düştü

Angelina Jolie Elif Şafak

Jolie, kadın haklarında geri adımlara sebep olanların genelde bunu “aile değerlerini korumakla” açıkladığını, bunun “şiddetin kapalı kapılar ardında kalmasının daha iyi olduğu” anlamına geldiğini hatırlattı ve bu konuyla ilgili Şafak’ın ne düşündüğünü sordu. Ödüllü yazar kadınların sessiz kalmasının ve sorunlu yasaların daha kötü sonuçlar doğuracağını söyleyerek bir örnek verdi:

- Reklam -

“Genç bir Kürt kadına eşinin erkek kardeşi tecavüz etmişti. Kadın sessiz kalmayı reddetti ve mahkemeye gitti. Ancak mahkemede kadına Kürtçe tercüman verilmeyince hikâyesini anlatamadı. Ardından kocası onu, ailesinin namusunu zedelediği gerekçesiyle öldürdü.”

Bu olay karşısında “dehşete düştüğünü” belirten Jolie, “Dünyada kadın haklarını savunan çok fazla iyi erkek de var,” yorumunu yaparak bu tarz davranışların nasıl cesaretlendirileceğinin tartışılması gerektiğini söyledi:

“Bazen her şey çok fazla geliyor, bunu kaldırmak zorlaşıyor. Mücadele içinde olduğumuzu düşünmek beni güçlendiriyor.”

Angelina Jolie son olarak bu konunun daha fazla tartışılması; seslerin birlikte yükseltilmesi ve kadınların birbirini kollaması gerektiğini söyledi. Elif Şafak da bunları yaptıklarını, Türkiye’deki kadınların sokağa çıktığını ve inanılmaz cesur davrandıklarını söyledi. Kadınlara destek veren erkeklerin yaptıklarının da önemine değindi.

“Ancak bir genç adamın taşıdığı ’gerçek erkekler feministtir’ pankartını da unutmayacağım. Dünyanın her yerinde müttefiklerimiz var, birbirimizin sesini duymamız çok önemli.”

Konuyla ilgili daha önce Sibel Kekilli’nin kendisine ulaşması ile George R.R. Martin de görüşlerini belirtmiş ve Türkiye’deki kadınların yanında olduğunu belirtmişti.

Elif Şafak’ın Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi ile ilgili Angelina Jolie’ye söyledikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: BBC

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

12 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

  Nobel veymediley mi daha çana belki çimdi veyiyley nobelini :slightly_smiling_face:

  Ülke hakkında en son yorum yapabileceklerden biri bile değilsin :triumph:

 2. Avatar for Agent7 Agent7 dedi ki:

  Türkiye’de yaşamayanı ilgilendirmez.

 3. Avatar for merveriii merveriii dedi ki:

  Çok sevdiğim iki kadın, ülkemin kadınlarını koruyan anlaşmanın kaldırılmasının ne kadar korkunç olduğuna dair bir ropörtaj yapmış. Bunun Elif Şafak’ın ya da Angelina Jolie’nin sanatlarıyla, duruşlarıyla ilgisi yok. Birçok insanın tanıdığı ve etkili olan iki kadın bizim haklarımız için konuşmuş. Bu değerli bir şey. Bir kadın olarak çok mutlu oldum. Tüm kadınlar ve kadınların yanında olan erkekler bunun önemli olduğunu anlayacaktır. Ne mutlu.

 4. Avatar for UlfricHanim UlfricHanim dedi ki:

  Türkiye’de yaşamayanı ilgilendirmez mi ? Ne alaka ya,iki kadın İstanbul Sözleşmesi hakkında görüş/fikir dile getiremez mi ? Yazdığınız şey gerçekten saçma

 5. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

  Kadın hakları konusunda kadınların yanındayım ama işiniz Elif Şafak gibilere kaldıysa o iş zor. Bugünlere gelinmesinde kendisinin de katkıları oldukça fazla değil miydi, ben mi yanlış hatırlıyorum :thinking:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

7 cevap daha var.

Captain America Marvel John Steele

Captain America’dan Önce Marvel Evreninin İlk Süper Askeri Kimdi?

48. Annie Ödülleri

48. Annie Ödülleri Sahiplerini Buldu: Soul Gecenin Kazananı Oldu