in

Gezegen Savunmasında Kritik Karar: Didymos Asteroidi Vurulacak

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı, gezegen savunması için Dünya’ya çarpma tehlikesi barındıran asteroitleri vurabilmek için bir araya geliyor.

Gezegen

Dünya’ya yaklaşan asteroitler, çarpma tehlikeleri, meteor yağmurları… Evimiz daimi olarak uzaydan gelebilecek tehlikelere karşı tehdit altında. Gezegen savunması içinse kritik bir deneme yapmak için Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile Avrupa Uzay Ajansı (ESA) bir araya geliyor.

Dünya’ya çarpma tehlikesi bulunan asteroitlerin vurulmasına yönelik bir proje geliştiriliyor. NASA ve ESA ortaklığında geliştirilen projenin ilk toplantısı gelecek hafta İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleştirilecek.

AIDA (Asteroit Çarpma ve Saptırma Değerlendirmesi) adlı program, bir uzay aracının saatte 38,6 bin kilometre hızla, Dünya’yla Mars arasında bulunan Didymos asteroidine çarpmasını öngörüyor.

Deneme amaçlı program, gezegenin savunması için önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor.

Didymos, Dünya’dan Ulaşılması En Kolay Asteroit

Didymos, (Yunanca ikiz anlamına geliyor) ikiz bir asteroit.

Asteroidin büyük olanının (Didymos A) çapı 780, yörüngesinde dolaşan küçük asteroidin (Didymos B) çapı ise 160 metre. Yani Mısır’daki Büyük Piramit kadar bir kaya kütlesi.

Asteroitlerin 2123’e kadar Dünya’ya yaklaşması beklenmiyor.

Ancak uzmanlar, bu tekniğin ileride başka gökcisimlerinden kaynaklanan tehditlerle nasıl baş edileceğinin test edilmesi için Didymos’un ideal bir hedef olduğunu düşünüyor.

Çünkü Didymos, Dünya’dan ulaşılması en kolay olan asteroitlerin en büyüğü.

Temmuz 2021’de fırlatılacak DART adlı uzay aracının 2022’nin ikinci yarısında Didymos B’ye çarparak yörüngesini kaydırması planlanıyor.

2024’te çarpmanın etkilerini değerlendirmek için uzaya ikinci bir araç daha gönderilmesi planlanıyor.

2026’da hedefine ulaşması beklenen araç Didymos’ta oluşacak krateri inceleyecek ve yüzey örnekleri toplayacak.

NASA Dünya Asteroit

Anlayacağınız gezegen savunmasında önemli bir deneyin arefesindeyiz. Bakalım toplantıdan nasıl kararlar çıkacak ve Dünya’dan bir gök cismini vurmanın nasıl sonuçları olacak.

Bilimkurgu eserlerini aratmayan gelişmeleri merakla takip etmeye devam ediyoruz.

Sizin asteroitler hakkındaki görüşleriniz neler? Onları vurarak yörüngelerini değiştirmek mümkün olabilir mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forumda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın!

* * *

* Leonard Nimoy’un İsmi Bir Asteroite Verildi

* NASA, Tarihin ‘Uzayda İşlenen İlk Suçu’ İçin Soruşturma Başlattı

NASA Araştırmacısı Umut Yıldız: “Ay’a Nasıl Gidileceğini Unuttuk”

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Bir Gece Konaklamanın Ücretini Açıkladı

Kaynak: BBC Türkçe

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Watchmen

Watchmen Dizisinin Yayın Tarihi Belli Oldu

Carnival Row

Carnival Row: Peri Masalında Geçen Bir Dedektiflik Öyküsü