in ,

Watchmen Dizisinin Yayın Tarihi Belli Oldu

Alan Moore ve David Gibbons ikilisinin meşhur çizgi romanı Watchmen evreninde geçen HBO dizisinin yayın tarihi belli oldu.

Watchmen

HBO’nun bu sonbahar için hazırladığı Watchmen dizi uyarlamasında yayın tarihi nihayet belli oldu. Kanalın, bir başka fantastik uyarlama olan His Dark Materials ile birlikte en güvendiği projelerinden birisi olan Watchmen böylece takvimlerimizdeki yerini almış oldu.

Alan Moore ve David Gibbons’ın meşhur çizgi romanından uyarlanan dizi HBO ekranlardaki yerini 20 Ekim 2019’dan itibaren almaya başlayacak.

İlk sezonunun 10 bölümden oluşması beklenen yapım, 2009 yılındaki sinema uyarlamasından oldukça farklı şekilde işlenecek. Bu dizi için Watchmen evreninde geçen ama başka maceraları konu alan bir seri demek mümkün.

Watchmen Dizisinin Yayın Tarihi İşte Bu Video ile Duyuruldu:

Dizinin yaratıcı koltuğunda kült fenomen Lost’tan da hatırlayacağımız bir isim var: Damon Lindelof.

Watchmen Çizgi Romanlarından Sonraki Dönem Konu Edilecek

Çocukluğundan beri çok büyük bir Watchmen hayranı olduğunu belirten Lindelof, dizinin çizgi romanları konu almayacağını çünkü o maceraların hem kendisi hem de serinin tüm hayranları için “kutsal” olduğunu söylemişti. Alan Moore’un yazdığı öyküleri ekrana uyarlamaya çalışmanın nafile bir çaba olduğunu düşünen Lindelof, bunun yerine çizgi romanın bittiği noktadan sonrasını dizileştirmek istediğini dile getirmişti.

Lindelof’un geçmişte diziye dair yaptığı açıklama şöyle:
Bay Moore ile Bay Gibbons’ın otuz yıl önce yarattığı on iki sayılık çizgi romanı ekrana “uyarlamak” istemiyoruz. O çizgi romanlar bizim için kutsal topraklar ve hiçbir şekilde tekrar anlatılmamaları, tekrar yaratılmamaları, tekrar üretilmemeleri ya da başa sarılmamaları gerekiyor. […]

** Sürpriz bozan (spoiler) uyarısı **

Bununla birlikte çekeceğimiz dizi bildiğiniz Watchmen olacak. Komedyen öldü. Dan ve Laurie âşık oldu. Ozymandias dünyayı kurtardı ve Dr. Manhattan da Rorschach’ı paramparça ettikten sonra gezegenden ayrıldı. Tüm bunların hepsi yaşandı.

** Sürpriz bozan (spoiler) sonu **
Bununla birlikte, Lindelof bir devam hikâyesi (sequel) çekmediklerini de belirtmişti. Dizi tamamen yeni bir hikâye anlatacak ve modern dünyada geçecek. 80’lerde yazılan çizgi roman Reagan, Thatcher ve Gorbaçov gibi başkanlara ve o zamanın ülkelerine eleştirilerde bulunurken yeni dizi ise Trump ve Putin gibilere çağrışım yapacak.

Watchmen

Yahya Abdul Mateen II, Regina King, Christie Amery, Don Johnson, Hong Chau, Frances Fisher, Jeremy Irons, Adelaide Clemens, Andrew Howard, Tom Mison, Jacob Ming-Trent, Sara Vickers, Dylan Schombing, lily Rose Smith ve Adelynn Spoon gibi oyuncularla karşımıza çıkacak olan dizi gelecek ay yayınlanmaya başlayacak.

Watchmen uyarlamasından son fragmanı en son San Diego Comic-Con’da izleme fırsatımız olmuştu.

https://www.youtube.com/watch?v=1yKq1PRvPJQ

Dizi, öncesindeki klasikleşmiş çizgi romanı ve genel kitlelerce başarılı kabul edilen sinema filminin üzerine izleyicide nasıl karşılık bulacağı merak konusu.

Peki siz Watchmen uyarlaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Dizi, çizgi roman ve film uyarlamasının üzerine çıkabilecek mi?

Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!

* * *

* Watchmen Dizisini Heyecanla Beklemek İçin 6 İkna Edici Sebep

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Joker

Joker Filminin Oscar Yarışında Yer Almasına Kesin Gözüyle Bakılıyor

Gezegen

Gezegen Savunmasında Kritik Karar: Didymos Asteroidi Vurulacak