in ,

2020 Erdal Öz Edebiyat Ödülü Kazananı Açıklandı

2020 Erdal Öz Edebiyat Ödülü kazananı belli oldu. Akademisyen ve eleştirmen Jale Parla ödülün yeni sahibi oldu.

2020 Erdal Öz Edebiyat Ödülü Kazananı - Jale Parla

2020 Erdal Öz Edebiyat Ödülü kazananı açıklandı. Kültür yayıncılığımızın önemli markalarından Can Yayınları’nın kurucusu, yazar ve editör Erdal Öz’ün hatırası için ailesi tarafından tertip edilen ödüllerde bu yılın kazananı açıklandı. 2020 Erdal Öz Edebiyat Ödülü sahibini buldu. Yazar ve akademisyen Jale Parla, 2020’nin kazanan ismi oldu.

13. Erdal Öz Edebiyat Ödülü böylece Jale Parla’nın olmuş oldu. Tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs salgını nedeniyle Erdal Öz Edebiyat Ödülü Töreni bu sene gerçekleştirilemeyecek. Ödül ise Jale Parla’ya özel olarak teslim edilecek.

Jüri başkanlığını Oğuz Demiralp’ın üstlendiği seçici kurulda Sibel Irzık, Cemil Kavukçu, Ömer Türkeş, Metin Celal, Nilüfer Kuyaş ve Faruk Duman isimleri yer alıyor.

Altı yıldır jüride bulunan Oğuz Demiralp, bu sene jüriden ayrılacak ve yerine Murat Yalçın dahil olacak.

2020 Erdal Öz Edebiyat Ödülü gerekçesi şu sözlerle açıklandı:

“Erdal Öz Edebiyat Ödülü Seçici Kurulu 27 Eylül 2020 günü toplanarak, bu yılın ödülünü akademisyen, eleştirmen Jale Parla’ya verme kararı almıştır. Seçici Kurul, Jale Parla’ya bu ödülü ‘Akademi ile edebiyat dünyasını bir araya getirme konusundaki başarısı, Türk edebiyatı üzerine özgün çözümlemeleri ve edebiyat eğitimine katkılarıyla, eleştiri geleneğini kültürel inceleme ve karşılaştırmalı edebiyat yönünde zenginleştiren yeni alanlar açması’ nedeniyle vermiştir.”
2008 senesinden günümüze aralıksız olarak düzenlenen ödülde, Handan Börüteçene’nin tasarımı olan bir ödül heykelciği ve 15.000 TL veriliyor.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü daha önce kucaklayan 12 isim ise şu şekilde: Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu, küçük İskender, Orhan Pamuk, Orhan Koçak, Cevat Çapan, Adalet Ağaoğlu ve Latife Tekin.

Jale Parla Kimdir? Hayatı ve Eserleri

1945 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Jale Parla, Arnavutköy Amerikan Koleji ve Robert Koleji Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü mezunu. Parla aynı zamanda Harvard Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat doktorası da sahibi. Yazar, 24 yıl boyunca 2000 yılına kadar Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nde öğretim üyeliği de yaptı.

2020 Erdal Öz Edebiyat Ödülü Kazananı - Jale Parla

Jale Parla şimdilerde Bilgi Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde öğretim üyeliği görevini sürdürüyor. Yazarın yayımlanan kitapları ise şu şekilde: “Efendilik, Şarkiyatçılık, Kölelik” (1985), “Tanzimat Romanının Epistemolojik Temelleri” (1990), “Kadınlar Dile Düşünce” (Sibel Irzık ile beraber, 2004), “Balkan Literatures in the Era of Nationalism” (Murat Belge ile beraber 2008), “Türk Romanında Yazar ve Başkalaşım” (2011), “Don Kişot – Yorum, Bağlam, Kuram” (2017).

Yazarın eserleri çoğunlukla İletişim Yayıncılık etiketiyle yayımlanıyor. Ancak kendisinin Yapı Kredi Yayınları ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından basılan kitapları da var.

Peki siz bu ödül hakkında ne düşünüyorsunuz? Jale Parla’nın derslerine girme şansı bulmuş muydunuz? Kaleme aldığı çalışmalara dair fikirleriniz neler? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Deniz Edebiyatı ve Denizcilik Kültürü Kitapları – Öneri Listesi

Kaynak: Gazete Duvar

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

The Walking Dead: World Beyond Finali

The Walking Dead: World Beyond Finali Çok Tatmin Edici Olacak

The Sandman Morpheus

The Sandman Dizisi Çekimleri Başlıyor