in

Dan Brown Çocuk Kitabı “Hayvanlar Senfonisi” ile Geliyor

Dan Brown ilk çocuk kitabı “Hayvanlar Senfonisi” ile genç okurlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Esere bir de müzik albümü eşlik edecek!

Dan Brown - Hayvanlar Senfonisi - Çocuk

Söz konusu gizli örgütler, şifreler ve tarihi mekânlarda nefes kesen kovalamacalar olduğunda; akla ilk gelen yazarlardan birisi de Dan Brown. Kendisini Dijital Kale, Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar gibi çoksatar kitaplarla tanıyoruz. Brown, şimdi de ilk çocuk kitabı “Hayvanlar Senfonisi“ni okurla buluşturmayı hedefliyor.

Son on yıldır çocuk kitapları edebiyat dünyası içinde ciddi bir atılım gerçekleştirdi. Artık kendine has bir pazara oluşan bu sektör, yalnızca çocuklar için üreten ya da çocuklar için anlatacak hikâyeleri olan yazarların ilgisine mazhar değil. Elif Şafak, Ahmet Ümit ve Zülfi Livaneli Türkiye’de kitap geçmişlerine birer de çocuklar için kaleme alınmış eser eklemeyi ihmal etmeyen isimler arasında.

Elbette yurt dışında da durum pek farklı değil. Bilim, tarih, din, gerilim ve polisiye gibi türlere hakimiyetiyle bilinen Amerikalı yazar Dan Brown, çocuk kitabı “Hayvanlar Senfonisi” ile genç yaştaki okurlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Dan Brown İmzalı Hayvanlar Senfonisi, Aynı Adlı Müzik Albümü ile Geliyor

Yazarın çocuklar için yazdığı ilk resimli kitap olma özelliğini taşıyan Hayvanlar Senfonisi, bir başka özelliği ile daha dikkatleri çekiyor. Eser, Dan Brown’ın bestelerini de içerecek. Kitabın çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de multi-sensör teknolojisiyle sesli ve müzikli bir okuma deneyimi sunması bekleniyor.

Dan Brown - Hayvanlar Senfonisi - Çocuk

Kitabın sesli özelliklerinden faydalanabilmek için mobil bir cihaza ihtiyaç duyuluyor. Sayfalarda bulunan QR kodlarının okutulmasıyla o ana özel hazırlanmış müziğin çalması sağlanıyor.

Hayvanlar Senfonisi Konusu

Eser, oyuncu Maestro Fare’nin eline bagetini kapıp çitalar, kangurular, filler, mavi balinalar ve başka pek çok sayısız hayvan dostuna yaptığı ziyaretleri anlatıyor. Farklı hayvanlara ayrılmış sayfalarda çevreye, doğaya, hayata ve arkadaşlığa dair temalar işleniyor; bunu yaparken de çevreye dair farkındalık yaratmak hedefleniyor.

Dan Brown’ın alameti farikalarından olan bulmacalar da kitaptaki yerini alıyor. Çizer Susan Batori’nin mizahi yaklaşımla oluşturduğu illüstrasyonlarda, arka plana gizlenmiş pek çok bilmece ve ipucu yer alıyor.

Brown yeni eserine dair şöyle konuşuyor:
“Hikâye anlatıcılığını seviyorum ve hikâyelerimde her zaman çeşitli temaların iç içe geçmesini hedefliyorum. Hayvanlar Senfonisi ile bu fikrin üzerine giderek sanat, kelimeler ve müziği içeren üç farklı dilin eş zamanlı kullanıldığı katmanlı bir deneyim ortaya çıkardım. Tıpkı bir operanın göz alıcı sahnesi, dramatik müziği ve lirik oyunuyla izleyiciyi cezbetmesi gibi, Hayvanlar Senfonisi de aynı anda hem akla, hem göze, hem de kulağa hitap etmeyi amaçlıyor.”
Dan Brown’ın Hayvanlar Senfonisi kitabı ve müzik albümü tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de eş zamanlı olarak 1 Eylül 2020 tarihinde yayınlanacak.

Sizin esere dair görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Birbirinden Büyülü Çocuk Kitapları Koleksiyonu Artık Çevrimiçi

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for isisdensm isisdensm dedi ki:

    Betimleme yeteneğinin üst düzeyde olması ve akıcı dili '‘Hayvanlar Senfonisi’'nin önünü açacaktır. Sıkı bir okuru olarak her kitabında işlediği genel temadan uzaklaşıp -ki yıldırmıştı, gençleri hedef alması kendini de yenileme fırsatını doğurur, umudundayım. :slight_smile:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Jurassic World: Dominion

Jurassic World: Dominion Filminin Çekimleri Başladı

Disney CEO'su Bob Iger

Disney CEO’su Bob Iger Görevi Bıraktı