Neuromancer’ın Yazarına Büyük Onur

Ünlü bilimkurgu yazarı William Gibson "Büyük Usta" ödülüne layık görüldü.

Amerikan Bilimkurgu ve Fantastik Yazarları Derneği (SFWA) tarafından 1975 yılından beri düzenlenen “Büyük Usta” ödülü bu sene William Gibson‘ın oldu.

Ülkemizde en çok Neuromancer adlı romanıyla tanınan Gibson aynı zamanda siberpunk türünün babası olarak da bilinir. Bugüne kadar birçok bilimkurgu romanına ve öyküye imza atan ünlü yazar ayrıca yazdıklarıyla The Matrix filminin de ilham kaynağı olmuştur. Bununla birlikte bu kıymetli yazarın kitaplarına dilimizde pek fazla rastlayamıyoruz maalesef. Neuromancer‘ın da dâhil olduğu Sprawl Üçlemesi Türkçeye Altıkırkbeş Yayınları tarafından çevrilmiş ama kötü çevirisi nedeniyle okurları üzmüştü. Mavi Karınca Üçlemesi‘yse Artemis Yayınları aracılığıyla basılsa da yayınevi ilk kitabı atlayıp sadece ikinci ve üçüncü cildi yayınlamıştı.

SFWA’nın düzenlediği Damon Knight Memorial Grand Master (Damon Knight Anısına Büyük Usta) ödülüyse bu sene 35. kez sahibini bulacak. Bu ödül daha önce bilimkurgu alanındaki üstün başarıları ve önemli katkılarından ödülü Ray Bradbury, Anne McCaffrey, Ursula K. Le Guin, Isaac Asimov, Robert Silverberg, Samuel Delany, Michael Moorcock, Harlan Ellison, Lary Niven ve Peter S. Beagle gibi ustalara verilmişti. Şimdi Gibson da adını hak ettiği üzere bu efsanelerin arasına yazdıracak. Ödül 16-19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 54. Nebula Ödülleri töreninde takdim edilecek.

Dileriz Gibson ülkemizdeki şanssızlığını kırıp kendisine ve eserlerine hak ettiği özeni gösteren bir yayınevi aracılığıyla bizlerle buluşma şansını da yakalar.

GÖZ ATIN  William Gibson'ın Archangel Grafik Romanı Bizlerle
Editör
Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Neuromancer’ın Yazarına Büyük Onur için 10 yorum

 1. alper dedi ki:

  Neuromancer başlayıp okuyamadığım nadir kitaplardan. 6.45 telif hakkını artık alamasa da ( kötü çeviriler için de Tüketici hakem heyeti gibi çeviri hakem heyeti olsa keşke ) iyi bir çeviri ve editörlükle başka bir yayınevinden okuyabilsem.


 2. Leingrad dedi ki:

  Sprawl üçlemesini (Neuromancer, Count Zero, Mona Lisa Overdrive) İthaki basıcak diye biliyorum ben. En azından aşağıdaki diyalogdan öyle anlaşılıyor :slight_smile:


 3. alper dedi ki:

  Umarım öyledir, İthaki basar bu seriyi.

  Bu arada forumun basılmayan serilerde yayınevlerini ikna etme eylemcisi olan @Wind 'ın kötü çeviriler için de yayınevi ikna turları yaptığını da görmüş olduk böylece. :grinning:


 4. Tarbetu dedi ki:

  Başlık beni biraz rahatsız ediyor doğrusu, “Neormancer”'ı “Neuromancer” olarak değiştirebilir miyiz?

  William Gibson’un kitaplarından keyif alacağınızı sanmıyorum. Birincisi kendisi oldukça karmaşık bir dil kullanıyor ve yayın evlerinin de William Gibson’a pek dokunmamasının, çevirilerinin de tatsız tuzsuz olmasının nedeni bu. İkincisi William Gibson hem etinden hem sütünden oldukça faydalanılan, hatta sömürülen bir yazardır. Fikirlerinin pek çok kez kullanıldığına tanık olduğunuz için size oldukça klişe görünecek, kitaplarında sizi hayretlere sürükleyecek pek az şey bulacaksınız. Yazılarda pek de bir doğallık olmadığı için karakterler ve diyaloglar ucuz Hollywood filmleri tadındadır. Hatta olay akışı da vasattır, mesela Neuromancer’da İstanbul sahneleri geçer ki aynen şu tadı verir:

  http://img01.alkislarlayasiyorum.com/images/sipsak/200003_15.jpg

  Tabii bütün bunlara rağmen en sevdiğim yazar William Gibson’dur. Çağına göre yazdıklarını görürsek gerçekten hakiki bir deha olarak sayarım kendisini ve güzel bir Türkçe ile çevrilmesini çok isterim. Ancak okurken gözünüzde büyütmeyin, sizi hayranlıklara sürükleyeceğini düşünmeyin, “Hayatımda okuduğum en iyi kitap bu kitap olacak” şeklinde yaklaşmayın. Açın, sakin sakin okuyun ve Neuromancer’ı bitirdiğiniz zaman Kont Zero’nun daha lezzetli bir kitap olduğunu bilin. Neuromancer ilk romanıdır, belki bu yüzden benim için biraz kusurludur. Zamanla kitaplarını devirdikçe William Gibson’un verdiği tadı daha iyi anlarsınız.

  Not: Adam 70 yaşında geldiğinde ancak bu ödüle layık görmek de ayıp doğrusu.


 5. diddem dedi ki:

  İnat edip tüm sprawl serisini 6.45 e rağmen okudum. 6.45 le bile zevk aldıysam İthaki ile tadından yenmez. Etinden sütünden yararlanılması bence daha değerli halr getiriyor. Şaşırmıyorsun ama aaaa bak bunlar bunlar William Gibson dan esinlenmiş diyorsun. Kökeni görmek insanın hoşuna gidiyor. Tabii geç kalınmış bir ödül olmuş bu.


Neuromancer’ın Yazarına Büyük Onur

Ünlü bilimkurgu yazarı William Gibson “Büyük Usta” ödülüne layık görüldü.

Başa dönün