in

J.J. Abrams: “Star Wars Üçlemesini Planlamalıydık”

Son Star Wars üçlemesinin başındaki isim olan J.J. Abrams, yeni bir açıklamada devam maceralarının belirli bir plan olmadan çekildiğini itiraf etti.

J.J. Abrams - Star Wars

Star Wars tüm dünyada sevilen, birçok farklı yönüyle sevenlerin kalbinde ayrı yere sahip olan bir evren. Dolayısıyla seriyi devam ettirecek üçleme açıklandığında büyük sevinç uyandırmış ve merakla beklenmişti. 2015 yılında gösterime giren J.J. Abrams imzalı Star Wars: Force Awakens sevenlerine bekleneni veremese de açılış filmi olarak olumlu karşılanmıştı. The Last Jedi ve The Rise of Skywalker ile devam eden seri yüksek gişe gelirlerine rağmen birçok eleştirmen tarafından hayal kırıklığı olarak nitelendirilmişti. Rey ve Finn karakterlerinin arasındaki ilişki, Palpatine’in açıklanmayan geri dönüşü ve daha farklı konulardaki eksiklik eleştirilerin yoğunlaştığı yerlerden olmuştu.

Devam filmlerinin prodüksiyonu en başından beri çeşitli sıkıntılarla bölünmüştü. The Rise of Skywalker filminin yönetmeni Colin Trevorrow’un 2017 yılında görevinden ayrılmasından sonra koltuğu devralan J.J. Abrams kısa bir süre içinde filmi bitirmeye çalışmıştı. Ayrıca son filminLeia’yı anlatan” bir film olması bekleniyordu fakat Carrie Fisher’ın 2016 yılında aramızdan ayrılmasıyla senaryonun yeniden yazılması gerekti. Bütün bunların birleşmesiyle Star Wars serisi beklenenden çok daha farklı bir yola sapmış oldu.

J.J. Abrams ve Star Wars İtirafı: “Nereye gittiğinizi bilmekten daha önemli bir şey olamaz”

J.J. Abrams - Star Wars

Force Awakens ve The Rise of Skywalker filmlerinin yönetmeni, Collider ile yaptığı röportajda serinin prodüksiyon kısmıyla ilgili önemli sorulara yanıt verdi. Star Wars serisinin en başından beri yapılan planlara ne kadar uyduğu sorusuna cevap olarak şunları söyledi:

“Şimdiye kadar yaşadıklarımdan çıkardığım tecrübe, özellikle pandemi yıllarında daha da pekişen bu bilgi, her şeyi yapabildiğinizin en iyisi olacak şekilde planlamanız gerektiğidir. Dahası beklenmeyeni de beklemeniz gerekiyor ve emin olun beklenmeyen o şey her türlü şekilde geliyor. Bu sebeple nereye gittiğinizi bilmekten daha önemli bir şey olmadığını düşünüyorum.”

Röportajı bitirirken bazı şeyleri “zor yoldan” olsa da öğrendiğini açıkladı:

“Zor yoldan olsa da, yapmak istediğiniz şey ile ilgili bir planınız olması gerektiğini öğrendim. Yoksa nereye gittiğiniz hakkında en ufak bir fikriniz bile olmuyor, neyi yeterince vurgulamanız gerektiğini bilemiyorsunuz. Eğer hikâyenin olmazsa olmaz elemanını gözden kaçırıyorsanız yaptığınız iş daima bir önceki filmin, şakanın, alıntının gölgesinde kalıyor. Fakat yapmanız gereken anlatıyı daima ileri taşımaktır.”

J.J. Abrams büyük yapımlardan bir süre uzaklaşıp daha özgün filmler çekmek istediğini belirtti. Bilindiği üzere şu an DC’ye özel işler hazırlıyor. Yapım şirketi Bad Robot ile birçok projenin arkasında bulunmaya devam ediyor. Farklı yapımlarda yardımcı yönetmen olarak sinema sektörüne yeni filmler kazandırmaya da devam ediyor.

Siz J.J. Abrams’ın açıklamaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar: Screen Rant, Collider

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

    Kötü bir üçlemeydi. (20 karakter)

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Army of the Dead 2 Zack Snyder

Army of the Dead 2 Yolda Olabilir: Hikâyesi Şimdiden Belli

2021 Duygu Asena Roman Ödülü Kazananı Nermin Yıldırım

2021 Duygu Asena Roman Ödülü Kazananı Nermin Yıldırım Oldu