in

The Matrix Kâhini, Neo’nun Seçilmiş Kişi Olmadığını Niçin Belirtti?

The Matrix filminde Neo, Kâhin’le buluşmasında Morpheus’un düşüncesinin aksine “Seçilmiş Kişi” olmadığını öğrenmişti. Peki bu tam olarak ne demek?

The Matrix Kahin Neo Seçilmiş Kişi
- Reklam -
- Reklam -

Kâhin neden Neo’ya savaşı bitirecek olan “Seçilmiş Kişi” (The One) olmadığını söylemişti? Çıktığı gibi klasik bilimkurgu filmlerinden olan The Matrix filminin 4. adımı yaklaşırken hikâyenin gizleri de aralanıyor.

Filmin en ilginç ve serinin felsefi temellerini oluşturan sahnelerinden birisi Matrix’ten yeni uyanıp gerçekliğe geçen Neo’nun Morpheus’un telkinleriyle Kahin’le tanışmaya gittiği sahneydi. Kâhin’in Matrix’e programlanan fakat bilinçlenerek görevini terk eden bir program olduğunu öğrenmiştik. Zion’un robotlarla olan savaşı için stratejik öneme sahip bilgiler vererek direnişe yardımcı olan Kâhin, Morpheus için kutsal denilecek kadar önemliydi.

Bunları göz önünde tutunca Kâhin’in Neo’ya seçilmiş kişi olmadığını söylemesi programlamasında bir hata veya tesadüf olması ihtimali son derece düşük kalıyor. O zaman Kâhin’in niye bunu söylediğiyle ilgili teorileri inceleyelim.

- Reklam -

The Matrix Kâhini, Olayların Gidişatını Değiştirebiliyor

Kâhin’in programlanmasındaki önemli amaçlardan birisi, ne olursa olsun olayların robotların istediği şekilde gitmesini sağlamak. Bu yüzden Kâhin’in yaşanacakları sadece görme değil, manipüle etme yetkisi de var. Neo Kâhin’le görüşmek için odasına girdiği anı hatırlayın. Kâhin, “Vazoyu dert etme,” dedikten sonra Neo etrafına bakıp yanlışlıkla vazoyu kırıyordu. Kâhin bir şey söylemese, vazo kırılmayacaktı.

The Matrix Kahin Neo Seçilmiş Kişi

Buradan yola çıkarak Kâhin’in yaşanacakları kendi istediği sonuca varacak şekilde manipüle edebildiğini görüyoruz. Neo’ya Seçilmiş Kişi olmadığını söylemek de sürekli Seçilmiş Kişi olduğunu iddia eden Morpheus’a inanmayan Neo’nun zihnine şüphe tohumları ekmek. Böylece Neo seçilmiş kişi olmak için emek sarf etmeye başladı. Bir başka önemli nokta da bir gün kendi hayatı ve Morpheus arasında bir seçim yapacağını söylemesi. Bu da, Neo’nun zihnine kendisini feda etme fikrini yerleştirebildi.

Neo’nun Seçilmiş Kişi Olmayı “Öğrenmesi” Lazımdı

Kâhin, Seçilmiş Kişi olmayı âşık olmaya benzetiyor. Aşkta olduğu gibi seçilmiş olmakta da kriterler yok. Mantıklı ve açıklanabilir bir eylem değil. İki durum da kişinin içinden geldiği takdirde gerçek olabiliyor. Kâhin bu noktaların bilinciyle bu benzetmeyi yapıyor. Neo’ya Seçilmiş Kişi olmanın kaderinde olduğunu söylese Neo’da oluşacak kibir ve özgüven gelecekte yapması gerekeceği fedakârlıkları yapamayacak hâle gelirdi.

The Matrix Kahin Neo Seçilmiş Kişi

Seçilmiş Kişi olmamanın yarattığı önemsizlik hissi filmin ilerleyen noktalarında da kendisini gösteriyor. Neo için Morpheus insanlığın direnişindeki tek umut konumunda. Eğer kendisinin daha önemli olduğunu düşünürse Morpheus’u kurtarmak için hayatını tehlikeye atmaz ve böylece kehanet asla gerçekleşemezdi.

- Reklam -

Neo “Henüz” Seçilmiş Kişi Değildi

Kâhin Neo’ya Seçilmiş Kişi olmadığını söylerken “İnsanlığı kurtarmak için gereken özel yeteneklere sahip olduğunu” da belirterek bunu yapıyor. Aslında bir bakıma Kâhin Seçilmiş Kişi olup olmadığını söylemiyor bile. Kâhin’in cümlesini Neo tamamlıyor.

Kahramanın Yolculuğu’nun en önemli dönüm noktalarından birisi kahraman figürünün kaderinde yazılı olanları gerçekleştirebilecek ruh ve zihin yapısına gelmesi için bazı zorlukların üstünden gelmesi ve böylece dünyanın ihtiyaç duyduğu kahramana dönüşmesi.

the matrix simülasyon

Böylece Seçilmiş Kişi olmadığını söyleyen Neo’nun kendine inanmasıyla sonuçlanacak yolculuğu başlıyor. Ancak filmin sonlarına doğru Ajan Smith’le dövüşürken kendisine olan sarsılmaz inancı oluşuyor. Böylece, Neo’nun Seçilmiş Kişi olmak için bunu eylemleriyle desteklemesi gerektiği teorisi doğrulanıyor.

Sonucu hiçbir zaman tam olarak ortaya çıkmayan Kehanet’in nihayet bitişini izleyeceğimiz The Matrix 4 filmi, 22 Aralık 2021’de sinemalarda olacak.

Sizin teorileriniz nelerdir? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

9 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Lütfen M4’ ü batırmayın. Lütfen güzel bir hikaye yazmış olun da sinema salonundan vaauuv nidalarıyla çıkalım. :smiley:

 2. Avatar for anon6571210 anon6571210 dedi ki:

  The Mask filminde tam da öyleydi. Yıllar önceydi tabi. Haftasonu herkes tıklım tıklım İstanbul’dayken. Alkış falan kopardı. :grin:

  Keşke Matrix i izleme şansım olsaydı. Buna kısmet olur belki bu sefer.

  Neo ya gelince. Ben onun insan olmasını isterdim, robot değil. Matrix en sevdiğim film ama halen orası içimde kalmıştır hep.

 3. Avatar for alper alper dedi ki:

  Neo robotmuymuş… İzleyeli 20 sene olmuştur ama yanlış mı hatırlıyorum ben acaba , Neo robot değildi.

 4. Avatar for anon6571210 anon6571210 dedi ki:

  Öyle diyenler var. Benimde aklımda öyle kalmış. Araştırayım bakayım. :+1:

  Uzun bir inceleme videosu seyrettim. Robot olduğuna dair bilgi geçmiyor. Yanlış aklımda kalmış. Sevindim buna bak. :blush:

 5. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

  Kahinle Neo’nun ilk karşılaşmasında kahin ona sen seçilmiş kişi değilsin diyordu. Ajan Smith’in görevi en başta Matrix’i korumaktı ama sonra işler değişti. Neo sayesinde Ajan Smith özgür kaldı ve sistemi yok etmek için savaş verdi. Neo ise sistemi korumak için Ajan Smith ile mücadele etti. Yani benim katıldığım teori Ajan Smith virüs ise Neo sistemi koruyan antivirüstür. Dolayısıyla benim görüşüm seçilmiş kişinin Ajan Smith olduğudur.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

4 cevap daha var.

Yeni Sex and the City HBO Max

Yeni Sex and the City Onaylandı: Dizi, HBO Max’e Geliyor

Cem Yılmaz Filmleri din ve değerler makale

Cem Yılmaz Filmleri, Din ve Değerler Açısından Akademik Makale Konusu Oldu