in , ,

Kilit – Yaşar Özdemir | Yazarının Kaleminden

Yaşar Özdemir, ilk romanı ve üçlemenin ilk kitabı olan “Kilit”in yazım sürecini Kayıp Rıhtım okurları için kaleme aldı.

Kilit - Yaşar Özdemir | Yazarının Kaleminden
- Reklam -
- Reklam -

Yazar Yaşar Özdemir, Feniks Kitap etiketiyle raflara gelen Kilit adlı ilk romanının yazım ve basım sürecini Kayıp Rıhtım okurları için kaleme aldı.


Sevgili Dostlar,

Evvela kısaca kendimden bahsetmek isterim. Makine mühendisiyim. Yüksek öğrenimimi iki binli yılların başında tamamlayıp, yurt dışında çalışmaya başladım. On yıldan fazla bir süre, Sibirya’dan, Uzak Doğu’ya, Batı Avrupa’dan Afrika’ya kadar geniş bir coğrafyada; yerli ve yabancı muhtelif firmalarda mesleğimi icra ettim. Bu sürenin ardından ülkeme döndüm ve hali hazırda üyesi olmaktan gurur duyduğum bir özel şirket bünyesinde çalışmaya devam ediyorum.

- Reklam -

Edebiyat dünyasındaki yerimi ise “çok iyi bir okuyucu” olarak tanımlayabilirim. Kendimi bildim bileli okumayı çok severim ve kitaplar benim için çok özel ve kıymetlidir. Yazar olarak anılmak elbette mutluluk verici; ancak kendimi bu şekilde tanımlamak için henüz erken olduğunu düşünüyorum. İlk kitabın ardından böyle iddialı bir söylemde bulunmayı, arkalarında ölümsüz eserler bırakan onlarca kıymetli meslek erbabına saygısızlık addederim. Yalnızca belli bir birikim seviyesine ulaştığımı hissettiğimde, uzun zamandır üzerinde kafa yorduğum bir kurguyu yazıya dökme isteği oluştu içimde. Bu doğrultuda başladığım yazma serüveni, tahmin ettiğimden çok daha hızlı ve kapsamlı bir hal aldı.

Kilit’in Çıkış Hikâyesi Nedir?

Birbirinden oldukça farklı kültürel ve sosyolojik özellikler taşıyan muhtelif ülkelerde ilk dikkatimi çeken şey; yerel farklılıkların dışında, insan hayatının döngüsünün hemen hemen aynı şekilde kurgulandığıydı. Daha basitçe açıklamak gerekirse, dünyanın birçok noktasında insanlar için modellenen ideal hayatlar; eğitim dönemini takiben prestijli bir iş ya da pozisyon sahibi olma, pozisyonumuzu destekleyecek bir evlilik ve devamında ailemizin sahip olmasını düşlediğimiz konforlu yaşamlar için çabalama motivasyonu temelinde şekilleniyordu. Bununla birlikte kullanılan arabalardan, insanların yanlarından ayırmadıkları cep telefonlarına, fast-food restoranlardan giyim tarzlarına kadar modern yaşama dair alışkanlıkların ummadığım kadar örtüştüğü oldu.

Küreselleşme tabiri ile açıklanması kolay olan ve her geçen gün daha da çoğalan benzeşmeleri derinden incelemeye kalktığımda, farklı isimlerle hayatımıza nüfus eden bir çok global markanın ve rol modelin aslında aynı çatı altında toplandığına şahit oldum. Modern hayatlarımızın adeta belli bir grup tarafından dizayn edildiği ve hemen hepimizin bu kurgu içerisinde bizler için biçilen rolü icra etmek durumunda kaldığımız gerçeği ile yüzleştim.

Bazılarımız için bir komplo teorisinden ibaret olan “dünyayı yöneten elitler” gerçekten var olabilirler mi? Cevabın “Evet” olduğunu düşünenlerdenim. Zira, konunun rahatlıkla dile getiriliyor olması kanımca agnotolojik bir stratejinin göstergesi. Bu noktada evvela grubun yakın tarihte tesiri altına almış olabileceği olaylardan başlayarak günümüzdeki kabiliyetlerini kestirmeye çalıştım. Temel motivasyonları ne olabilirdi? Daha fazla maddi güç elde etmek mi? Sanmam… Halihazırda finans sektörünü kontrol eden -hatta dev ekonomilere ait merkez bankalarının bile sahibi olan- bir grup için fazla basit olurdu böyle bir hedef. Peki ya önemli ülkelerde yönetimi ele almak? Mevcut dönemde zaten birçok liderin bizzat bu grup tarafından yetiştirildiği göz önüne alındığında, bu da gerçekçi değildi. Peki içinde yalnızca birer figüran gibi görüldüğümüz resmin büyüğünde ne olabilirdi? İşte bu sorunun ardına düştüğümde; Kilit, Anahtar ve Kapı üçlemesinin ilk kitabı şekillendi.

- Reklam -
Kilit - Yaşar Özdemir
Kilit, Yaşar Özdemir

Yazım Sürecinde Karşılaştığım Zorluklar Nelerdi?

Bu noktada yaşadığım zorluklardan ilkinin, yazmak için gerekli zamanı ayarlamak olduğunu itiraf etmeliyim. Yazma isteğim canlı olmaya devam etmesine rağmen, mevcut iş yoğunluğunda birçok defa bilgisayarımın başına oturup romana devam etme imkânı bulamadım. Bu sorunu aşabilmek adına çareyi uyku düzenimi değiştirmekte buldum.

Yaşadığım diğer bir zorluk ise değinmek istediğim konulardan bazılarının oldukça hassas olmasıydı. Öyle ki birkaç noktada araştırmalarımı derinleştirmek istediğimde karşıma muhtelif bariyerler çıktığını gördüm. İmâ ettiğim hususları dikkatli okuyucuların fark edeceğine inanıyorum.

Serinin Devamına Dair İpuçları

Malumunuz olduğu üzere Kilit, üçlemenin giriş kitabı. Dile getirmek istediğim konuların kapsamının oldukça geniş olması ve sonraki kitaplarda yer alacak olayların temelini teşkil edebilmesi adına birçok karakteri tanıtmak ve aralarındaki bağlantıları ilk kitapta anlatmak durumundaydım. Bunu yaparken de sizleri sıkmamak adına makul bir hacmi aşmamam gerekiyordu. Ancak serinin devam kitaplarında, daha fazla hareket serbestisine sahip olacağımı değerlendiriyorum.

İkinci ve üçüncü kitapta paylaşmayı planladığım bazı gerçeklerin ciddi tartışmalara neden olabileceğini düşünüyorum. Öyle ki doğruluğundan neredeyse emin olduğumuz birtakım öngörü ve inanışların aslında profesyonelce inandırıldığımız, tam da bu amaç için manipüle edilmiş tevatürler olabileceklerini beraberce anlayabiliriz diye umuyorum.

Yaşar Özdemir


Esere dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.


* Sitemizde bulunan diğer yazım maceralarını okumak için tıklayın!

Konuk Yazar

Siz de Kayıp Rıhtım'da konuk yazar olabilirsiniz!

İletişim: [email protected]

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

En Korkunç Film sinister

En Korkunç Film Belli Oldu: Bilim İnsanları Açıkladı

Pompeii Antik Kenti Lanetli

Pompeii Kentinden Çalınan Eserler “Lanetli” Bulundukları İçin İade Edildi