in , ,

Mimari Tasarımların Doğrudan Etkilediği 6 Video Oyunu

Kabul edelim. Öyle ya da böyle herkes bir dönem video oyunlarla ilgilendi ve hatta hâlâ ilgilenmeye devam ediyor. Peki acaba bu oyunlarda mimari ne ölçüde etkili?

oyun mimari tasarim

Video oyun tasarımcıları, oyuncuların deneyimlerini etkileme becerileri sayesinde, yeni bir dünyayı baştan yaratma şansına sahiptirler. Bu sanal dünyayı yaratmak için de sık sık mimari tasarımları oyunlarına etkin şekilde dahil ederler.

Jamin Warren, PBS Game/Show adlı kanalındaki şu videoda Halo’yu brütalist -maddesi beton kaynaklı formlar- tasarımının güçlü etkisin dolayı “En Yaratıcı Mimari Oyun” olarak nitelendirmekte. Oldukça sürükleyici bir oyun olduğunu belirten Warren bir noktaya da dikkat çekiyor: Halo’nun geri planında, geçmişinde mimarlık eğitimi bulunan bir ekip yer almakta! Belli ki oyun endüstrisi, mimari tasarımı oyunların yaratılışında önemli bir etken olarak görüyor.

Başka hangi video oyunlar yenilikçi bir mimari anlayışa sahip, gelin hep beraber bakalım.

1. Minecraft

Mimari

Bu oyunda oyuncular kendi dünyalarını yaratma ve bu sayede tehlikelere göğüs germe şansına sahipler. Mimari tasarım, oyuncuların hayal gücüne kalmış durumda ama bana kalırsa en önemli nokta, mimari olsun veya olmasın her elementin bloklar aracılığıyla temsil edilmiş olması.

2. BioShock

Bioshock Rapture kapak

Oyuncularını çevreleri hakkında stratejik düşünmeye ve bu sayede düşmanlarını yenmeye teşvik eden oyundaki mekanlar oldukça fütüristik. Seri ilerledikçe senaryo ile birlikte mekânların da ilginçleştiği oyun, geçmiş ve gelecek esintileri ile Steampunk havası taşımakta.

3. Assassin’s Creed

Assassins Creed mimari

Size labirent haldeki şehirleri keşfettiren oyun aynı zamanda gizli yerlerin bulunması ve yapılara tırmanmak gibi konularda da özgürlük sağlar. Oluşturulmasında mimari danışmanların da yer aldığı Assassin’s Creed, 3 boyutlu verileri sayesinde, nisan ayında yanarak büyük hasar oluşan Notre Dame Katedrali’nin restore edilmesine de yardımcı olacak! Sanaldan gerçekliğe gayet büyük bir etki, değil mi?

4. Mirror’s Edge

Mimari

Assanssin’s Creed’den farklı olarak Mirror’s Edge, oyuncularına gizli katiller yerine isyancılara mesaj taşıyan ajanlar görevini yüklemiş durumda. İki oyunun da çevreleri ile etkileşimi, şaşırtıcı derecede benzer. Ancak Mirror’s Edge, geçmiş yerine oyuncularına camlarla çevrili pırıl pırıl bir şehir sunarak kentsel ortamın deneyimlenmesine katkı sağlıyor.

5. Borderlands

Mimari

Hayali bir gezegendeki uzaylı yapımı bir kubbeyi bulmaya çalışan oyuncular, bu amaçlarına ulaşmaya çalışırken, izole halde gibi duran bu fütüristik ve egzotik şehri de baştan sona deneyimleme imkânına sahipler. Özellikle “kıyamet sonrası” tasarımının size de oldukça ilginç geleceğinden eminiz.

6. Sim City ve Cities: Skylines

Mimari

Bu listedeki en esaslı inşa etme oyunu olan Sim City’yi de unutacak değiliz elbette! Kullanıcılarına şehrin baştan sona inşası ve gelişimi hakkında düşündüren bu oyun, bizlere şehircilik hakkında birkaç şey öğretebilir gibi duruyor. Ayrıca ne kadar çok insanın Sim City oynadıktan sonra mimar olmaya karar verdiğini duysanız, hayli etkilenebilirsiniz!

Tüm bunlardan sonra oyun endüstrisi ve mimarinin beraber daha birçok iş başaracağını söylemek yanlış olmaz herhalde.

Eğer gözümüzden kaçan oyunlar varsa, Kayıp Rıhtım Forum üzerinden yorumlarınızı bize bildirmeyi unutmayın!


* Mimari Anlayışı ve Ürkütücü Atmosferiyle Uykularınızı Kaçıracak 10 Yapı

“Mimari”ye İlgi Duyan Herkesin Mutlaka Okuması Gereken 7 Kitap

Gizemli Bir Hayal Gücünün Ürünü: Steampunk Mimarisi

Kaynak: Arch Daily

Göksu Yıldırım

Anadolu Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunuyum. Basit bir düşüncemin büyüyerek gerçeğe dönüşmesini izlemekten hoşlanırım. Zamanımı bir taraftan hayal kurarak, diğer taraftan ise ayaklarımın yere sağlam basmasına çalışarak geçirmekteyim.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Ancestors oyun inceleme

Ancestors: The Humankind Odyssey – Belgesel Tadında Evrim

Patty Jenkins netflix wonder woman

Wonder Woman Yönetmeni Patty Jenkins, Netflix ile Anlaştı