in ,

The Matrix Yıldızı Keanu Reeves’in Canlandırdığı 10 Unutulmaz Karakter

Keanu Reeves, rol aldığı ilk filmden itibaren kahramanlardan kaçaklara kadar uzanan birbirinden farklı birçok karakteri canlandırdı. İşte onlardan bazıları!

keanu reeves matrix liste
- Reklam -

Sinema dünyasında oyuncuların kariyerleri ve yer aldıkları film türleri zaman geçtikçe değişiklik gösteriyor. Keanu Reeves için de bu oyunculardan biri diyebiliriz. Rol aldığı ilk film olan 1986 yapımı River’s Edge’den beri Reeves, kahramanlardan kaçaklara kadar uzanan birbirinden farklı birçok karakteri canlandırdı. Onu en çok The Matrix üçlemesiyle tanıdık. Zaman geçtikçe popüler kültürde de yer eden Reeves’in ne kadar iyi ve kibar biri olduğu da hızla yayıldı tabii.

En son Toy Story 4 ve Cyberpunk 2077’de seslendirme yapmış olan Reeves’in canlandırdığı farklı karakterlerin yer aldığı, Screen Rant’in derlediği listeye gelin beraber bakalım:

10. Johnathan Harker – Bram Stoker’s Dracula (1992)

Johnathan Harker Keanu Reeves

- Reklam -

Eskiden Keanu Reeves dendiğinde duygusuz oyunculuğu akla gelirdi. Francis Ford Coppola’nın Dracula uyarlamasında, ölümsüz bir vampirin Londra’ya gelmesine farkında olmadan yardımcı olan bir emlakçıyı canlandırmıştı ve bu duygusuz oyunculuğu burada net bir şekilde görülüyor.

Yapmacık konuşma tarzı zaten sorunluyken, bir de garip bir İngiliz aksanı ve kötü boyanmış saçlar da işleri daha kötü hale getirmiş. Reeves’in en iyi rolü bu olmasa da, unutmanın imkânsız olduğu bir karakteri canlandırdığı için Jonathan Harker listede yerini alıyor.

9. Hank – The Neon Demon (2016)

Hank – The Neon Demon

Keanu Reeves, sinema izleyicisi tarafından genel olarak sevilen bir kişi. Bu yüzden özellikle kötü bir karakter canlandırdığında ister istemez izleyiciyi şaşırtıyor. Buna örnek olarak da motel sahibi Hank karakterini verebiliriz.

10 dakikadan az bir süre ekranda gözükse de, Keanu sapık bir karakteri canlandırarak filmde unutulmaz bir iz bırakıyor. Keanu’yu böyle bir karakterde izlemek rahatsız edici oluyor tabii.

8. Ajan Johnny Utah – Point Break (1991)

Agent Johnny Utah – Point Break

Eski Başkanlar grubunun lideri Bodhi’nin zıttı, kanunlara uyan Johnny Utah, bu adrenalin bağımlısı adamın felsefesi, hayat tarzı ve karizmasına kanmamaya çalışsa da pek başarılı olduğu söylenemez. Keanu’nun gerçekçi ve acemi performansı, Bodhi gibi cazibeli bir karakter karşısında daha da inanılır hale geliyor filmde.

Ajan Utah, Nick Frost tarafından Hot Fuzz filminde (bir polis filmi parodisi) yerilmesi ile daha çok biliniyor. En azından 90’ların popüler kültüründe bu filmin önemli bir yeri olduğunu görüyoruz bu sayede.

7. Jack Tavern – Speed (1994)

Keanu Reeves Jack Tavern – Speed

90’lı yıllar özellikle başkarakterin polis olduğu filmlerle meşhur. Jack Tavern de onlardan sadece biri. Jack karakteri sadece bir filmde yer aldı ancak sıradan bir filmdeki çok ciddi tavırları, hayatını tehlikeye sokan durumları engellemesi ve duygusal anları ile karaktere olan ilgi devam etti.

6. John Constantine – Constantine (2005)

Keanu Reeves John Constantine – Constantine matrix

İngiliz John Constantine ve Amerikan versiyonu arasında keskin farklar olsa da Keanu, karakteri benimseyerek şeytan çıkaran kişi rolünü(büyücü yerine) oldukça iyi bir şekilde yansıttı. Hatta karakteri yeniden canlandırmak istediğini de daha önce belirtti.

Constantine’in hala ilgi çekmesinin sebebi ise ya kült bir konumda olması ya da Hellblazer çizgi roman serisiyle karşılaştırıldığında olumsuz eleştiriler almasıdır diyebiliriz. Constantine’in Vertigo çizgi romanlarında büyücü olması durumu tartışmaya açık olsa da Keanu’nun filmdeki karakteri hala yeterince değer görmüyor.

- Reklam -

5. Keanu The Cat – Keanu (2016)

Keanu the Cat – Keanu matrix

Sevimli bir kedi için çetelerin savaştığı Key ve Peele’in komedi filminin fragmanı yayınlandığında, herkes Keanu’nun yapımda olup olmadığını merak etmişti doğal olarak ve bu merak film içerisinde olabilecek en komik ve beklenmedik şekilde giderildi. Gördüğü sürreal bir halüsinasyon sırasında Clarence, Keanu tarafından seslendirilen bir kediden tavsiyeler aldı. Filme Keanu ismini vermek yeterli olurdu belki, ancak kediyi Keanu’nun sesi ile dinlemek film açısından iyi olmuş.

4. Ted – Bill & Ted (1989/1991/2020)

Ted – Bill & Ted

Keanu’nun en sevilen karakterlerinden biri olan Ted, zaman yolculuğu yapan bir genç. Ted’in tükenmeyen olumlu bakış açısı, onu ve Bill ile olan arkadaşlığını izlerken keyif veriyor. 90’ların ilk yıllarında “Dude”lar olarak düşünülen Bill ve Ted, hayatı çok ciddiye almayan ve olabildiğince keyfine bakan aylaklara rol model olmaya da devam ediyor.  Ayrıca 2020 yılında gösterime girmesi planlanan Bill & Ted Face the Music’de Ted’in yaş, babalık ve gerçekleşmeyen hayaller ile nasıl boğuştuğunu izleyecek, o ve ayrılmaz ikilisi Bill’e de veda edeceğiz.

3. Neo – The Matrix Üçlemesi (1999/2003)

matrix Keanu Reeves

Keanu neden ağır çekim ile bağdaştırılıyor diyorsanız cevabı Wachowski Kardeşler’in yarattığı karanlık geleceğin kurtarıcısı Neo. Mermileri durduran dövüş sanatı ustası bu karakter, “Seçilmiş Kişi” olmanın anlamını değiştirerek 2000’li yılların aksiyon ve siberpunk filmlerini yeniden tanımladı diyebiliriz.

Uzun zaman boyunca Keanu bu robot mahşerindeki Mesih olarak görüldü ve hatta “Matrix”in gölgesinde kalacağı bile düşünüldü. Ta ki biri 2014’te John Wick filminde köpeğini öldürene kadar.

2. John Wick – The John Wick Serisi (2014/2017/2019)

John Wick matrix

The Matrix ile aksiyon filmlerinin yönünü değiştiren Keanu, John Wick serisi ile yine her şeyi değiştiriyor. Filmde köpeğinin intikamını almaya yemin etmiş efsane bir suikastçıyı canlandırıyor. Süper kahramanların popüler olduğu şu dönemde Wick’in öfkesi, yaşadığı travmalar, dövüş becerileri, öldürme konusundaki yaratıcılığı(özellikle kalem ile) onu modern bir aksiyon simgesine dönüştürdü.

1. Keanu Reeves – Always Be My Maybe (2019)

Keanu Reeves – Always Be My Maybe

Kariyerindeki başarılı dönemlerinden önce bile Keanu’nun, Hollywood’daki en iyi adam olduğu söyleniyordu. Rollerinden hiçbiri Always Be My Maybe filminde olduğu kadar bu durumu iyi yansıtmıyordu belki de çünkü filmde kendisinin tamamen zıttı bir karakteri canlandırıyor.

Fanlarıyla olan iyi anılarıyla çelişse de filmdeki alternatif Keanu, hiç hata yapmayan iyi adam imgesinden dolayı ortaya çıkarak, aslında kendi karakterine nasıl ters olduğuna mizahi bir şekilde vurgu yapıyor.

Sizce listede Keanu Reeves’in başka hangi filmleri yer almalı?

Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşmayı unutmayın.


* The Matrix 4 Filminde Keanu Reeves’li “Neo” Nasıl Geri Dönecek?

* İçeriğin Peşinde #7: Şeytan Avcısı Constantine Tekrar Aramızda

* John Wick 4’ün Vizyon Tarihi Duyuruldu!

* Yıllar Hızla Geçiyor – Speed 25 Yaşında!

Melin Arda

1990 doğumluyum ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum.Mitoloji başta olmak üzere edebiyat, müzik ve yabancı diller ile ilgileniyorum. Çeviri yapmak ve dizi/film seyretmek bu alanları bir araya getirdiği için oldukça keyifli geliyor. Bunları yaparak ve seyahat ederek farklı hayatları ve bakış açılarını görmeyi seviyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Tnuviel37 Tnuviel37 dedi ki:

    Tabiki 47 Ronin ve Göl Evi filmleri de yer almalıydı bence. :slightly_smiling_face:

  2. Avatar for mit mit dedi ki:

    Ben: Listeyi açar. Ted var mı diye bakar. “En harika ahbabı” dördüncü sırada görünce güler. “Bu liste olmuş,” deyip kapatır.

    Be excellent to each other. (Air guitar)

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Avengers: Endgame

Avengers: Endgame Filminden Rekor Üstüne Rekor

Çevirmenin Çemberi: Devrim, Yeniden

Çevirmenin Çemberi: Devrim, Yeniden