in ,

The Guardian Açıkladı: Türkiye’de Geçen En İyi 10 Kitap

The Guardian gazetesi, Türkiye’de geçen en iyi 10 kitap hakkında bir liste hazırladı. Uluslararası camiada ses getiren eserlerin altında Tanpınar’dan Homeros’a çok kıymetli yazarların imzası var.

Türkiye'de Geçen En İyi 10 Kitap

Guardian Media Group’a ait olan İngiliz gazetesi The Guardian, Türkiye’de geçen en iyi 10 kitap hakkında bir liste hazırladı. Kitap listesinde Orhan Pamuk’tan Homeros’a, Nâzım Hikmet’ten Ahmet Hamdi Tanpınar’a pek çok önemli yazarın eseri yer aldı.

1821 yılında The Manchester Guardian adı ile kurulan gazete, yıllar içinde İngiliz tarihinin önemli yayın gruplarından birisine dönüştü. Gazete son yıllarda internet sitesi üzerinden hazırladığı kitap, film, oyun ve dizi listeleri ile de adından hayli söz ettiriyor.

The Guardian sitesinde yayınlanan bu makale ise Jeremy Seal imzasını taşıyor. Seal, “okuru plaj tatillerinizden bilmediği bir Türkiye’ye götüreceği” iddiası ile hazırladığı liste cezbedici eserler içeriyor. Yazar, daha önce Almanya, Rusya, İrlanda ve Latin Amerika’da geçen en iyi kitaplara dair listeler de hazırlamıştı.

İşte Türkiye’de Geçen En İyi 10 Kitap

“Memleketimden İnsan Manzaraları” – Nâzım Hikmet

Nâzım Hikmet Ran’ın 17 bin mısradan oluşan şiir kitabı. 1960’lı yıllarda yayımlanan eser, toplamda 5 ciltten oluşmaktadır.

Yaşar Kemal - Türkiye'de Geçen En İyi 10 Kitap

“İnce Memed” – Yaşar Kemal

Yaşar Kemal’in 4 kitaptan oluşan İnce Memed serisi, ilk kitabı ile 1955’te yayımlandı. Yazarın başyapıtları arasında yer alan seri Çukurova köylüsünün ağalığa karşı mücadelesini konu alır.

“Saatleri Ayarlama Enstitüsü” – Ahmet Hamdi Tanpınar

Modern Türk romanının başyapıtlarından birisi olan Ahmet Hamdi Tanpınar imzalı Saatleri Ayarlama Enstitüsü ilk olarak 1961 senesinde yayımlandı. Hayri İrdal adlı kurgu karakterinin günlüğü olarak tasarlanmıştır.

“Kar” – Orhan Pamuk

Orhan Pamuk’un 2002 yılında yayımlanan Kar romanı, sürgün sonrası Türkiye’ye dönen Ka’nın Kars şehrindeki maceralarını konu alır.

“Devir: Dilsiz Kuğular Zamanı” – Ece Temelkuran

Ece Temelkuran’ın 2015 yılında yayımlanan romanı çocukların gözünden bir devrin hikâyesini anlatıyor.

“Baba ve Piç” – Elif Şafak

Elif Şafak’ın 2006 yılında yayımlanan romanı İstanbul ve Amerika arasında biri Türk diğeri Ermeni asıllı iki aile üzerinden 90 yıllık bir tarihi inceliyor.

“İlyada” – Homeros

Milattan önce 7. ya da 8. yüzyılda yazıldığına inanılan, Antik Yunan edebiyatının temellerinden İlyada, Troya Savaşı’nı konu alır.

“Kanatsız Kuşlar” – Louis de Bernieres

İlk olarak 2004 yılında yayımlanan Kanatsız Kuşlar (Birds Without Wings) Güneybatı Anadolu’nun küçük bir kasabasında geçiyor. İngiliz yazar Louis de Bernières imzalı eser savaşın bıraktığı izlerin korkunç yanlarını ele alıyor.

“Yeniçeri Ağacı” – Jason Goodwin

1836 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nda geçen The Janissary Tree II. Mahmut Dönemi’ni konu alıyor. İngiliz yazar Jason Goodwin’in kaleme aldığı eser tarih ve kurmacayı birbirine harmanlıyor, Osmanlı’nın tozlu raflarına ışık tutuyor.

Rose Macaulay
Rose Macaulay

“Trabzon Kuleleri” – Rose Macaulay

İngiliz yazar Rose Macaulay’nin en bilinen eseri olan Trabzon Kuleleri (The Towers of Trebizond) deve sırtında Karadeniz sahilinde ilerleyen üç İngiliz’i konu alıyor. 1956 yılında yayımlanan eser James Tait Black Memorial Prize’ı kazandı.

Listeyi hazırlayan Jeremy Seal’i Türkçede Fes (A Fez of Heart: Travels Around Turkey in Search of a Hat) kitabı ile de tanıyoruz. Seal ayrıca 2021 yılında A Coup In Turkey (Türkiye’de Bir Darbe) adlı eseri ile de raflara gelecek.

Peki siz listedeki hangi kitapları okudunuz? Sizce Türkiye’de geçen ve uluslararası camiada ses getiren en iyi kitaplar hangileri? Türkiye’nin hangi bölgelerini kurmaca edebiyatta daha fazla görmek istersiniz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Büyülü Gerçeklik Nedir: Kapıları Aralayan Bir İhtimal Daha Var

Kaynak: The Guardian

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Juglan Juglan dedi ki:

    Karadeniz’i kurmacada görmek isterim. Bence bilim kurgu edebiyatı için harika bir yer. Lazların pratik zekası ve cin fikirleri herkesçe bilinir. Bu özellikler varken yalnızca itici komedilere konu olması haksızlık bence.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

After Life 3. Sezon Senaryo

After Life 3. Sezon Senaryo Çalışmaları Başladı

kapalı kutu dosya

Kapalı Kutu İmgesi: Kutu Kutu Pense, Kutu Dile Gelse