in ,

Yeniden Uyarlaması Yapılan 10 Dikkat Çekici Anime Serisi

Klasik anime serileri yeni uyarlamaları ile ses getirmeye devam ediyor. Birçok seri yeni nesil tarafından tekrar keşfedilmeyi bekliyor. İşte yeni uyarlamalar ile dikkat çeken 10 yapım!

Yeniden Uyarlama Anime
- Reklam -

Anime yapımlarına artan ilgi sonucu dijital yayın platformları her gün yeni projelerle hayranların karşısına çıkıyor. Bu yolla klasik seriler ekranlarda yeninden çevrim ile kendilerine tekrar yer buluyor.

Günümüzde ilgiyle takip edilen çoğu anime serisinin geçmişi tahmin edilenden daha eskiye dayanıyor. Hikâye işleyişinin değişimi ve karakter tasarımlarıyla birçok seri yeni bir yol alıyor ve keşfedilmeyi bekliyor.

İşte Yeni Uyarlamaları ile Ses Getiren 10 Anime

10. Doraemon (2005)

Doraemon

- Reklam -

Her yaştan izleyicinin tanıdığı Doraemon, gelecekten gelen bir robot kedidir. Nobita Nobi’ye yardımcı olmak için ortaya çıkar ve birlikte çeşitli maceralara atılırlar.
Doraemon, Japon anime kültürünün temsilcilerinden biri. Ülkemizde de oldukça sevilen seri 3 farklı anime uyarlamasına sahip. 2005’te başlayan son uyarlama ise hâlâ devam ediyor.

9. Astro Boy (2003)

Astro Boy

Anime dünyasının bir tür maskotu sayılan Astro Boy’un mangası, 1952-1968 yıllarında yayımlandı.Serinin 2003’te yapılan versiyonu, ilk animesinin 40. yıldönümüne özel bir kutlama niteliğindeydi. Bu versiyon 1963’te ve 1980’deki anime uyarlamalarının birer yansıması olsa da, modern ve sinematik haliyle daha karanlık bir temaya sahip.

8. Casshern Sins

Casshern Sins

1973’te yayınlanmış Casshern animesi 2008’de Casshern Sins ismiyle tekrar ekranlara döndü. Neredeyse unutulmak üzere olan seri üzerindeki tozlardan kurtulmuş oldu.

Serinin orijinal hikâyesi Braiking Boss isimli kötü karakterle mücadele eden ve adalet için savaşan cyborg Casshen’i anlatıyor.

Yeni uyarlamada ise, Braiking Boss dünyaya hükmeder. İnsan ırkını kurtarılması için Luna isimli bir kız ortaya çıkar. Casshern ise bu kez Braiking Boss’a çalıştığı için Luna’yı öldürür. Bu ölüm, dünyayı kıyamete sürükler. Yüzyıllar sonra tekrar oraya çıkan Casshern kim olduğunu hatırlamamaktadır.

7. Sailor Moon Crystal

Sailor Moon Crystal

1990’lı yılların sevilen animesi Ay Savaşçısı, serinin 20. yılında Sailor Moon Crystal olarak geri döndü. Yeni uyarlamada konu itibariyle yine Usagi Tsukino’nun maceraları devam ediyor ve önceki seriye göre bu yapım mangaya daha sadık ilerliyor.
Sailor Moon Crystal macerası serinin 2021’de yayınlanan son filmi Sailor Moon Eternal: The Movie ile devam etti.

6. Devilman: Crybaby

Devilman: Crybaby

1972’de mangası yayımlanan Devilman, Netflix animesi olarak 2018’de geri döndü.

Devilman: Crybaby, 2019 Crunchyroll Anime Ödülleri’nde yılın animesi ödülünü aldı. Yeni uyarlamayı çok sevenler olsa da, yapım olumsuz eleştiriler de aldı. Manganın ana noktaları baz alındığı yeni uyarlama, hikâyeyi daha modern bir dünyada izleyiciye sunuyor.

5. Fruits Basket

Fruits Basket

Son yılların ilgiyle takip edilen animelerinden biri de Fruits Basket. Serinin ilk televizyon anime uyarlaması 2001’de yayınlandı.

2019’da yayınlanmaya başlayan yeni uyarlama ise mangayı önceki seriden daha fazla takip ediyor. Shoujo türü sevenlerin ilgisiyle popülerliği oldukça artan seri 3 sezon sürdü.

- Reklam -

4. Hellsing Ultimate

Hellsing Ultimate

Vampir ve doğaüstü güç türlerini sevenlerin ortak noktası Hellsing’in ilk televizyon anime uyarlaması 2001’de yapıldı ve 13 bölüm sürdü. Seri Hellsing Ultimate olarak OVA bölümlerle 2006’da tekrar izleyicilerin karşısına çıktı. Mangayı takip eden hikâye ve tasarımıyla yeni uyarlama daha çok sevildi.

3. Dororo

Dororo

Dororo’nun mangası 1967’de yayımlanmaya başladı. Serinin ilk anime uyarlaması 1969’da yayınlandı ve 2019’da Amazon Prime ile tekrar ekranlara döndü.

Mangada yer alan çocuksu çizimlerden ziyade Dororo bu kez, daha ciddi ve olgun tasarımlarla izleyicinin karşısına çıktı. Animenin yeni uyarlaması oldukça ilgi uyandırdı ve sevilen yapımlar arasında yerini aldı.

2. Hunter x Hunter

Hunter x Hunter anime

Birçok seriye ilham olan Hunter x Hunter’ın ilk televizyon seri uyarlaması 1999’da başladı ve 62 bölüm sürdü. Seri 2011’de yeni tasarımlarla geri döndü.

Manganın devam etmesi üzerine değişenler ve animasyon stili haricinde yeni uyarlamanın hikâye akışında ciddi bir değişiklik yer almıyor.

1. Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist Brotherhood

Efsanevi animeler arasına adını yazdırmış Fullmetal Alchemist: Brotherhood yeni uyarlaması başarıyla yapılan serilerden biri.

Manganın ilk uyarlaması Fullmetal Alchemist adıyla 2003’te başladı. Manganın o sıralar devam etmesi animede bazı boşluklaroluşturdu. Hikâyenin farklı bir rota izlemesi ise olumsuz yorumlara neden oldu.

Seri 2009’da Fullmetal Alchemist: Brotherhood olarak geri döndü. 64 bölüm süren yeni uyarlama mangaya daha sadık ilerledi.


Peki ya sizler listede bulunan hangi yeniden çevrimi yapılan animeyi izlediniz? Sizlerin favorileri hangileri? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: CBR

7 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Arcade Arcade dedi ki:

  Fruit Basket ve Hellsing için özellikle aşırı iyi oldu bu.Fruit Basket 2001 versiyonunun çizimleri aşırı kötü ki bunun sebeplerinden en büyüğü manga çizimlerinin aşırı kötü olması.Yenisini izlemedim ama bin basar gibi duruyor.Hellsing’in ilk uyarlamasının sorunu da bazı sorulara gram açıklama getirmiyor olması mangada cevabı olmasına rağmen.Hellsing Ultimate yani 2.uyarlaması bu açıkları gayet iyi kapatarak muhteşem olmayı başarıyor.

 2. Avatar for Akuma_Blade Akuma_Blade dedi ki:

  Kanımca en başarılı inovatif remake Uchuu Senkan Yamato (1974)'den uyarlanan Uchuu Senkan Yamato 2199 idi. Başarısı üzerine 1977’deki 2. serisinin uyarlaması Uchuu Senkan Yamato 2202 (2017) de yapıldı. 1980’deki 3. seriden uyarlanan Uchuu Senkan Yamato 2205 önümüzdeki ay vizyona girecek.

 3. Avatar for Gok_Smr Gok_Smr dedi ki:

  Fruit Basket 2001 versiyonunun çizimlerine kötü demek bana biraz haksızlık gibi geldi. Çünkü o dönemde o tarz çizimler modaydı. Aynı yıl aralığında yayınlanan bütün yapımlar benzerdi. Zaman tabiki çizimleri de etkiledi ve bi çeşit evrim gerçekleşti.

 4. Avatar for Arcade Arcade dedi ki:

  Yok,o dönemden önce bile daha iyi çizimler vardı.Sailor Moon,Bleach…falan bunların çizimleri aşırı iyi mesela.Bunda karakter çizimlerinde bir derinlik nasıl desem detaylar eksik.Bir de bazı yüz hatları çok sert çizilmiş rahatsız ediyor.

 5. Avatar for Gok_Smr Gok_Smr dedi ki:

  Tabi bu zevk meselesi ve senin zevkine saygım var. Benim demek istediğim 2000li yıllardaki yapımlarda belli çizim hatları vardı. Kocaman gözler, sivri saçlar, köşeli yüzler gibi. Fruit Basket’de bunlardan biriydi ve bana diğerlerinden farklıymış gibi gelmedi. Belki de ben 2000li yıllara ait pek çok anime izlediğim için kanıksamadım.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2 cevap daha var.

Kan Tarlaları: Din ve Şiddetin Tarihi - Karen Armstrong

Tanrı’nın Tarihi’nin Yazarından Din ve Şiddet İlişkisini İnceleyen Kan Tarlaları Kitabı Çıktı

The King's Man Fragmanı

The King’s Man Fragmanı: Kingsman’ın Öncesini Anlatacak Yapım Yaklaşıyor