in , ,

Zack Snyder’s Justice League: Filmin Ayrıntılı Perde Arkası

Zack Snyder’s Justice League filminin gerçek hikâyesi sizlerle! Zack Snyder başta olmak üzere filmde çalışanlar, süreci başından sonuna anlattı.

Zack Snyder's Justice League Perde Arkası
- Reklam -
- Reklam -

Justice League’in 2016’da başlayan hikâyesi bir intihar, güvenilmemiş bir vizyoner ve ihanetlerle kaplı. Zack Snyder’s Justice League hayranların, aktörlerin ve bizzat Zack Snyder’ın katkılarıyla 18 Mart 2021’de yayınlanacak.

Öncesinde, gelin Zack Snyder’s Justice League filmi onaylanana kadar nasıl bir süreç yaşanmış, ayrıntılı şekilde göz atalım.

2017 Kasım’ında, Deborah Snyder ve Christopher Nolan Warner Bros. binasında bir gösterim salonuna oturup Justice League filmini izlemiş. Film bittikten sonra Deborah eşine, Nolan ise yakın arkadaşına şiddetli bir tavsiyede bulunmuş: “Zack, bu filmi sakın izleme; kalbin kırılır.”

- Reklam -

Zack Snyder’ın 5 sene boyunca ilmik ilmik dokuyarak yarattığı DC Sinematik Evreni’nin incisi olması gereken film sonsuz bir güvensizlik çemberi yüzünden bu noktaya gelmiş. DC ve Warner yetkilileri kötü finansal sonuçlar yüzünden Snyder’a olan güvenlerini kaybetmiş. Yönetmen, ailesinin yaşadığı trajediyle boğuşurken her filmi için verdiği savaşı tekrarlayamamış. Rakip şirketin başındaki adam gelip Snyder’ın kaldığı yerden değil, her şeyi yıkarak yeniden başlamış.

Zack Snyder kızını, filmle ilgili atmak istediği her adımda savaşması gereken bir dönemde kaybetti. Kreatif kararlar ve film süreci, yasla birleşince filmi bırakmak zorunda kaldı. Yapım ise Joss Whedon’a devredildi. Sonrasında Zack ve Deborah ailelerine odaklı geçen iki yılın ardından nihayet işe döndü. Snyder’ın gündemdeki asıl projesi Netflix’e hazırlanan zombi filmi Army of the Dead macerasıydı.

Superman: Man of Steel ve DC Sinematik Evreni’nin Doğuşu

Henry Cavill Superman

2013’te çıkan Man of Steel, DC hayranlarını ortadan ikiye bölmüştü. Henry Cavill hem Kent hem Kal-El olarak övgü toplasa da, Snyder’ın yarattığı karakterler tartışma konusuydu. Clark Kent, Christopher Reeve’den alışık olunan neşeli ikinci kişilik değil, Superman’ın en şiddetli eleştirmeniydi. Superman, inandığı idealler ve insanlığın kurtuluşu uğruna öldürmeyi bile göze alıyordu. Kurtardığı insanlık arasındaki yeriyse hem insanlar hem de kendisi tarafından sürekli sorgulanıyordu.

Film 668 milyon dolarlık gişesiyle Snyder’a ikinci bir şansı kazandırdı ve Ben Affleck, Bruce Wayne olarak evrene katıldı. Warner Bros. ise her fırsatta Snyder’ın bu etkinliğini kısıtlamaya çalışıyordu.

Gal Gadot Batman v Superman için seçmelere gittiği zaman aralarında geçen diyalogu ünlü yönetmen şöyle anlatıyor:

“Gal bana ‘Zack, işi bırakmama ramak kaldı. Tel Aviv’e gidip orada bir hayat kurmaya hazırım. Hollywood’ta son şansım bu seçmeler,’ demişti. Sonra odaya girdi ve ‘İşte benim Wonder Woman’ım bu,’ dedim. Şimdi bütün dünyanın Wonder Woman’ı oldu.”

Zack Snyder ve Gal Gadot

Snyder’ın seçimleri Aquaman konusunda da sorgulanmış. Sarı saçlar ve mavi gözler Jason Momoa’nın esrarlı bakışları için terk edildiğinde Warner yetkilileri çıldırmış. Snyder ise pişkince cevap vermiş:

“Adam Pasifik Adaları’ndan, daha ne kadar Aquaman olabilir?”

Warner Bros. Yetkilisi: “İnsanların DC karakterleri hakkında net fikirleri var.”

Bu noktadan sonra Snyder’ın kreatif gücü ve o gücü kendisine veren Warner Bros. yetkililerinin sert eleştirileri her kararda bir adet olmuş. Gelgelelim Batman v Superman eleştiri yağmuruna tutulduğunda Snyder’ın kararlarıyla birlikte kendisi de sorgulanmaya başlamış.

Snyder’ın Warner Bros. yönetimi arasındaki en büyük destekçisi Greg Silverman o dönemki endişelerini açıkladı:

Batman v Superman çıktı ve hayranlardan sürekli negatif bildirimler aldık. Cesaretimiz kırılmıştı. Zack daha önce 300 gibi filmler yapmıştı. İzleyiciyi memnun eden filmler. Bizim de işimiz izleyiciyi memnun etmek zaten. Şimdiyse elimizde hiç kimsenin memnun olmadığı bir yapım vardı.”

DC ve Marvel filmleri konusunda eleştirmenler ortak bir kanıya varmıştı. Marvel sıradan insanların olağanüstü güçler elde edip o güçlere hakim olma savaşını anlatırken Snyder’ın DC evreni kahramanlarını tam tersi bakış açısından işliyordu. DC’nin ölümsüzleri ve tanrıları, ellerindeki olağanüstü güçle barışık iken etraflarındaki dünyaya uyum sağlamakta zorlanıyordu. Snyder operavari, trajik ve kotarması daha zor bir hikâye anlatmaya çalışıyordu. Warner Bros. yetkililerine göre bu durum kahramanları kötü, ellerindeki gücü ise bir lanet gibi gösteriyordu.

DC Entertainment başkanı Diane Nelson, Snyder’ın vizyonundaki sorunu şöyle anlatıyor:

“Zack görsel hikâye anlatımında bir usta ve karakterlerini derinlemesine inceliyor. Bazı insanlar için bu harikayken diğerleri için sorunun kendisi oluyor. Çoğu insanın ekranda gördüğü DC karakterlerinin ne olduğu ve ne yapmaları gerektiği konusunda çok net düşünceleri var.”

2016’nın sonlarında Justice League çekimleri devam ederken Zack Snyder’ın kovulduğu haberleri çıkmıştı bile. Doğru olmasalar da WB, yönetmenin kreatif özgürlüğünü elinden aldı ve filme iki yeni yapımcı atadı: Geoff Johns ve Jon Berg. Karar da netti, bu ikiliden birisi her gün sette olacaktı.

Zack Snyder ve Justice League ekibi

Jon Berg o görevin kariyerindeki en mutsuz günleri olduğunu anlatıyor:

“Çok sıkıntılı bir pozisyondaydım ve işimi hiç de sevmiyordum. Kreatif düşüncelerimi iletirken dürüst olmayı seçtim. İşim vizyonu temelden karanlık olan bir yönetmenle hayranların daha renkli bir şey istediğine inanan bir stüdyo arasında arabuluculuk yapmaktı. Yönetmene saygı duyuyordum ve stüdyonun bana ilettiği fakat filme iyi gelmeyeceğini düşündüğüm noktalarda üstelemedim.”
Zack Snyder da ikilinin sette olmasının sebebini anlıyordu:

“Bakıcılık yapıyorlardı işte. Çok rahatsız olmamıştım, tehditkâr bir yaklaşımları yoktu. Fikirleri, filmin çeşitli noktalarına mizah katma girişimleri o kadar da kabul edilemez değildi.”

Snyder’ın isteyip, Warner Bros.’un çok net reddettiği bir fikirse Bruce Wayne ile Lois Lane arasında bir romantik ilişkiymiş. Yönetmenin açıklaması şöyle:

“Bruce’un Lois’e aşık olmasını istemiştim. Lois hâlâ Superman’ı seviyordu ve Bruce da onun düşüncelerinden etkilenip dünyayı kurtarmanın tek yolunun Superman’ın hayata dönmesi olduğuna inanmıştı. Bruce ile Alfred arasında güzel de bir konuşma yazmıştım: ‘Mağaranın dışında bir hayatım hiç olmadı. Bundan fazlasını hiçbir zaman hayal bile etmedim. Bu kadın ise bana bu tanrıları bir araya getirdiğimde nihayet işimin biteceğini düşündürtüyor. Bırakabilirim. Durabilirim.’ Tabi sonrasında bu plan da yürümeyecekti.”

Snyder’ın planı da yürümedi, stüdyo reddetti.

Zack Snyder Ekonomik Sorunlarla da Yüzleşiyordu

Zack Snyder's Justice League Çıkış Tarihi

Warner Bros, Justice League için net bir milyar dolar gişe istiyordu. Zack Snyder’ın filmlerinden bu rakama ulaşanı yoktu. 2017 Ocak’ta Snyder’ın çektiği film Warner başkanı Kevin Tsujihara’ya gösterildiğinde, salondan memnun ayrılan kimse yoktu. Snyder 3 buçuk saatlik bir destan çekmişti fakat Warner 2 saatten daha uzun olmasını istemiyordu. Diğer yandan Snyder filmde bir yer kesecekse bunun stüdyonun eklettiği mizah ve duygusal kısımlar olması gerektiğini düşünüyordu. Emirler birbiriyle çelişmeye başlamıştı.

Snyder’ın filmi kısaltmayla ilgili başka sorunları da vardı:

- Reklam -

“İki saatte altı karakteri ve dünyayı ele geçirmeyi amaçlayan bir uzaylıyı nasıl tanıtabilirim? Yani, yapabilirim, yapılmayacak iş değil. Belli ki yapılmıştır da. Ben izlemedim gerçi.”

Joss Whedon Filme Sadece Yeniden Yazımlar İçin Dahil Olmuş

Ardından Joss Whedon denkleme girdi. İlk haberler Snyder’ın yazım sürecine yardım etmesi için Whedon’u kendisinin çağırdığı yönündeydi. Ancak bu haber de doğru değildi. Snyder’ın “bakıcılarından” Johns’un gelecekte Whedon’la birlikte bir Batgirl filmi yapma fikri varmış ve Whedon’u yeniden yazımlar için o çağırmış. Snyder bu sefer de duruma pozitif yaklaşmış:

“Havalı birkaç sahne yazabilir demiştim, eğlenceli olur diye düşünüyordum.”

Yavaş yavaş Warner Bros. Whedon’a verdiği gücü arttırdı. Sadece yeniden yazım değil, yeni sahnelerin yönetmenliğini de kendisinin yapacağı ortaya çıktı. Snyder bu dönemde Whedon’la bir kez, stüdyonun notlarıyla ilgili konuştuklarını söylüyor. Sonrasında kızları Autumn’un acısı ve stüdyoyla verdikleri savaşın yorgunluğu ağır basıyor ve Zack-Deborah ikilisi filmi bırakıyor.

Whedon bu noktada filmin yarısından çoğunu tekrardan çekiyor. Snyder kendi adını taşıyan filmle ilgili sorular geldiğinde insanlara bomboş baktığını hatırlıyor. Bahsedilen şeyler kendi filmiyle tamamen alakasızmış. Stüdyo da filmi kurtarması gereken Whedon’un yaptıkları karşısında hayal kırıklığına uğramış. İsmi açıklanmayan bir WB yetkilisinin açıklamaları şöyle:

“Joss’un işini izlediğimizde şaşkın kaldık. Çatıdaki hırsız ahmakça ve kötüydü. Rus aile gereksizdi. Herkes durumun farkındaydı. Çok rahatsız edici bir durum yaşıyorduk çünkü odadaki hiç kimse ne kadar kötü olduğunu söylemek istemiyordu.”

Justice League Kasım 2017’de nihayet yayınlandığında bütün bu uğraş çöpe gitmişti. Cavill’in post-prodüksiyonda silinen bıyığından, komik olmayan şakalara kadar filmin yeniden çekilen hiçbir noktası güzel değildi. Oyuncu kadrosu da rahatsızlıklarını dile getirmeye başlamıştı.

Cyborg’u canlandıran Ray Fisher, Whedon’un setteki uygunsuz davranışlarını eleştirmeye başladı. Warner’in Whedon’la olan dizi projesi iptal edilse de, Fisher konuyu gündeme getirmeye devam etti. DC Başkanı Nelson, oyuncuların Zack’e sadık olduğunu ve yasını paylaştıklarını söylüyor:

“Herhangi bir yeni yönetmen için zor olurdu, buna şüphe yok. Gelgelelim, Joss’ın durumu ele alma şekli… Onun sorunu.”

İnternet Zack Snyder’s Justice League Filmini İstedi

Zack Snyder's Justice League

Sonrasında #ReleaseTheSnyderCut hareketi başladı. Snyder başta sessiz kalsa da yavaş yavaş bu davaya destek verdi.

Zack Snyder, Warner Bros. binasından ayrılırken yanında iş bilgisayarını da götürdü. Laptopun sırtında bir de Justice League etiketi vardı. İçinde de, dört saate yakın orijinal Justice League çekimleri. Görsel efektler, müzik ve filmi film yapan neredeyse hiçbir şey yoktu. Ayrıca siyah beyazdı. Snyder için bir hatıradan ibaretti. Merak eden arkadaşlara göstermek için vardı.

Yıllar geçtikçe Snyder Cut hareketi güçlendi. Times Meydanı’na verilen reklamlar, Warner Bros. merkezinin üstünde uçarken Snyder Cut flaması sallayan uçaklar, internetin her bir köşesi stüdyoyu filmi yayınlamaya itiyordu.

Warner Bros. Filme Ekstra Bütçe Vermeye Niyetli Değildi

2019’da Hashtag sürekli Dünya Twitter gündeminde yer sahibiydi. Gal Gadot, Ben Affleck ve Zack Snyder da desteklerini esirgemiyordu. Bir süre sonra Warner Bros. başkanı Toby Emmerich, Snyder’a bir teklifle geldi: Hadi tekrar deneyelim.

“Ben dahil şirkette birçok kişi Zack’in istediği filmi yapamamasından üzgündük. Finansal ve mantıksal olarak uygun bir yöntem bulunursa, ki HBO Max sayesinde bulabildik ve Zack de istiyorsa; herkesin mutlu olacağı bir şeydi.”

Snyder ise WB’nin niyetleriyle ilgili bu kadar güzel bir portre çizmedi:

“Bilgisayardaki ham filmi yayınlamak istiyorlardı. İmkânı yok dedim. İnternetin nefretinden kurtulmak istiyorsunuz ki filmi yayınlamanızın esas sebebi de bu. İkinci olarak, doğru şeyi yapmış olmanın ahlaki huzurunu kolay yoldan almak istiyorsunuz. Üçüncü olarak da, filmin kötü çıkmasını ve insanlara “Bakın, aynı filmin yine dandik bir hâlini aldınız. Biz haklıymışız.” demek istiyorsunuz. Asla buna izin vermem. Snyder Cut’ın hayallerde yaşayan bir tek boynuzlu at olmasını tercih ederim.”

Snyder sonrasında yeni film için 70 milyon dolarlık bir bütçe istedi. Bir Hollywood hikâyesi, bir Hollywood filminin mutlu sonuna kavuştu. Snyder ekstra bir ücret almadı ve böylece filmin kreatif kararları tamamen kendisine ait oldu. Zaten istekli oyuncuları yeniden çekimlere getirmek hiç sorun değildi.

Zack Snyder’s Justice League, Yönetmenin İntihar Eden Kızı Autumn Snyder’a Adanacak

Hayranların kampanya sırasında intihar önleme derneklerine bağışladığı yarım milyon doların üstüne açıklanmamış bir meblağ da WB tarafından ödenecek. Böylece hem Zack, hem kızı Autumn hem de hayranlar için duygusal bir öneme sahip olan film iyi bir şeylere de katkı sağlayacak.

Zack Snyder's Justice League Joker Jared Leto

Snyder yeni kreatif özgürlüğüyle Superman’ı siyaha büründürdü, Joker’i getirdi ve filme yeni bir son çekti. Snyder’a göre yeni sahnede görünen sürpriz bir karakter hayranları deliye döndürecek. Zack Snyder’s Justice League 4:3 formata dönüştürüldü ve ilerideki muhtemel IMAX gösterimleri için de uygun hâle getirildi.

Autumn Snyder’ın favori şarkısı Hallelujah, Allison Crowe yorumuyla filmin bitiş jeneriğinde kullanılacak. Film, “Autumn için…” sözleriyle kapanacak.

Yönetmenin, filmin kişisel tarafıyla ilgili yorumları şöyle:

“Düşününce, herhangi başka bir iş yapıyor olsaydım, onunla uğraşarak acımla başa çıkardım. Nihayetinde bir sinemacıyım ve bu yüzden de bu devasa filmle acımı biraz da olsa unuttum.”

Zack Snyder’s Justice League filmi hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Vanity Fair

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Elia - Yılmaz Şener

Yılmaz Şener’in Yüzünü Geleceğe Çevirdiği Yeni Kitabı “Elia” Raflarda

Viking takıları man adası

Man Adası’nda 1.000 Yıllık Viking Takıları Ortaya Çıkartıldı