Bilimkurgunun Şaşırtan İlkleri

Emin olun, ezberiniz bozulacak…

İlk Madde Transferi Örneği (Başka Bir Deyişle: Işınlanma)

Star Trek’teki o meşhur replik geliyor aklınıza, öyle değil mi? Hatta bir ara Cem Yılmaz’ın esprilerine bile konu olmuştu.

Biz şimdi “Türkler ışınlanmayı kullansa nasıl olurdu?” sorusuna cevap aramayacağız, fakat madde transferinin ilk geçtiği öyküye yakından bakacağız. Evet, tıpkı bundan önceki pek çok ilkleri anlatan maddelerimizde olduğu gibi ışınlanma konsepti de ilk olarak bir öyküde ortaya çıkıyor. Tam bu noktada Edward Page Mitchell ismini bir kez daha duyuyoruz; çünkü kendisi o öyküyü kaleme alan yegâne kişi. 1877’de kaleme aldığı Bedensiz Adam hikâyesi, maddenin enerjiye dönüştürülüp aktarılması ve alıcısına ulaşınca da gerçek formuna yeniden dönüşmesini konu etmektedir. Ayrıca, öykünün işlenişi için “Edgar Allan Poe’nun mistisizmi ve Tesla ile Edison’un mühendisliğini içermekte”, gibi yorumlar yapılmakta. Bizim Türk okurlar olarak bu eseri dilimizde okuma şansımız yok, ama bu Mitchell’ı ilk yapmaktan alıkoyamıyor.

“Işınla bizi Scotty.”

GÖZ ATIN  Tanrı’nın Formülü'nün Yazarından Yeni Kitap: Yaşam Sinyali
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 152009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

Bilimkurgunun Şaşırtan İlkleri için 1 yorum

  1. Garabet dedi ki:

    Safari’den giriyorum ve hiçbir ilerlemede ne görsel ne de açıklaması -açıklama olamayabilir- gözükmüyor. Bilginize…


Bilimkurgunun Şaşırtan İlkleri

Emin olun, ezberiniz bozulacak…

Başa dönün