in

Usta İlhamşörlerden Tavsiyeler

Kayıp Rıhtım 6. Yıl Projeleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu dosyamızda, yazarlarımız bizlere yazarlık için tavsiyelerini anlattı. Gelin hep birlikte neler dediklerine göz atalım!

Neil Gaiman

İnsanlar bana gelip, “Yazar olmak istiyorum. Ne yapmalıyım?” diye sorduklarında onlara “Yazmalısın,” diyorum. Onlar da bazen, “Bunu zaten yapıyorum. Başka ne yapmalıyım?” diye soruyorlar. Ben de, “Başladığın işi bitirmelisin,” cevabını veriyorum. Çünkü ancak bu şekilde, yani başladığınız işleri bitirerek bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Eğer sadece ilham geldiği zaman yazarsanız oldukça iyi bir şair olabilirsiniz, ama asla iyi bir roman yazarı olamazsınız çünkü kelimelerinizin bugün için bir anlam ifade etmesi gerekir ve o kelimeler size ilham gelip gelmemesini beklemezler.

İlham gelmediği zamanlarda da yazmanız gerekir. Size ilham vermeyen sahneleri de öyle… İşin garip tarafıysa altı ay ya da bir yıl sonra geriye dönüp baktığınızda hangi sahneleri ilham geldiği için hangileriniyse yazmanız gerektiği için kaleme aldığınızı hatırlayamazsınız.

Bir şeyler yazarken her zaman için ilk taslakta yaptığım şeyin önemli olmadığına dair kendimi ikna etmeye çalışırım. İlk taslağınızı hiç kimse görmez. İlk taslağınıza hiç kimse önem vermez. Üzerine çok kafa yormuş olabilirsiniz, ama her ne yaparsanız yapın düzeltilebilir.

Şimdilik yalnızca kelimelerinizi kâğıda dökün. Hikâyenizi yapabildiğiniz herhangi bir şekilde kâğıda dökün, sonra da onu düzeltin. Yazım süreci büyülü bir şey olabilir… Genellikle de bir kelimeyi diğerinin ardına koymaya dayanır.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for azizhayri azizhayri dedi ki:

    Çok iyi bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık…

  2. Avatar for crusherma crusherma dedi ki:

    Ed Greenwood’da yazma tavsiyesi vermiş … Güler misin ağlar mısın :sunglasses:

J.R.R. Tolkien Şiirleri

Muhtemel Geleceklerden Mektuplar #1: Alternatif Tarih Araştırmaları Sonuçları – John Scalzi