in ,

2022 Duygu Asena Roman Ödülü’nde Kazanan Seray Şahiner Oldu

2022 Duygu Asena Roman Ödülü kazananı açıklandı. Yazar Seray Şahiner, “Ülker Abla” romanı ile ödüle layık görülen isim oldu.

2022 Duygu Asena Roman Ödülü Kazananı Seray Şahiner

2022 Duygu Asena Roman Ödülü kazananı belirlendi. Seray Şahiner, Ülker Abla kitabıyla ödüle değer bulunan isim oldu.

2007 senesinden beri Doğan Kitap tarafından, Duygu Asena anısına düzenlenen ödülün 2022 kazananı duyuruldu.

Doğan Kitap tarafından yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’yi kadın hakları özgürlük ve eşitlik konularında “ilk”lerle tanıştıran Duygu Asena’nın anısına, 2007 yılından itibaren verilen Duygu Asena Roman Ödülü‘nü bu yıl Ülker Abla’ adlı romanıyla Seray Şahiner kazandı!”

Duygu Asena‘nın anısını ve fikirlerini yaşatmak amacıyla düzenlenen edebiyat ödülünün jüri başkanlığını Doğan Hızlan üstlendi. 17 Mayıs 2022 tarihinde nihai kararı vermek için toplanan seçici kurulda Asuman Kafaoğlu Büke, Filiz Aygündüz, İhsan Yılmaz, Sibel Oral, Elif Tanrıyar ve geçen yılki ödülün kazananı Nermin Yıldırım yer aldı.

2022 Duygu Asena Roman Ödülü Kazananı “Ülker Abla” Romanı ile Seray Şahiner

Seçici kurul ödül gerekçesini şu sözlerle tanımladı:

“Seray Şahiner’in, İlk öykü kitabı ‘Gelin Başı’ndan bugüne kariyeri boyunca kadın meselesinin üzerine giden, bunu temel mesele edinen, eserlerinde kadınlar arası dayanışmayı önemseyen bir yazar olduğunu belirterek gösterdiği süreklilikle ve tüm bunları yarattığı güçlü, akılda kalıcı roman kahramanları aracılığıyla okurlara aktaran bir yazar olduğu vurgulandı. Kurduğu bu edebi dünyanın yeni ürünü olan Ülker Abla romanı da kendine özgü dili, gözlem gücü ve hikayesiyle oy birliğiyle ödüle değer bulundu.”

Ülker Abla: Seray Şahiner

Ödülün ardından mutluluğunu paylaşan Seray Şahiner şu ifadeleri kullandı:

“Kadının Adı Yok’u yazan Duygu Asena adına verilen edebiyat ödülünü, ismine “abla” sözü ile koruma getirmeye çalışan bir kadını anlattığım Ülker Abla romanıyla almaktan büyük mutluluk duydum. Şimdi yürüdüğümüz yoldaki engelleri, bir meselesi olmaya dair pek çok eleştiriyi yıllar öncesinden göğüsleyerek, bugün yazı masasına daha büyük cesaretle oturmamız için birçok bedeli peşinen ödeyen Duygu Asena ile anılmak onur verici. Seçici kurula, taltifinden dolayı teşekkür ediyorum.”

Yazar Seray Şahiner Kimdir?

1984 Bursa doğumlu Seray Şahiner, üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nde gerçekleştirdi. 2006 yılında Gelin Başı adlı öykü kitabıyla Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’ne layık bulundu. Eserde yer alan öyküler tiyatro oyunlarına adapte edildi. Yazarın ikinci öykü kitabı Hanımların Dikkatine 2012’de Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü kazandı. 2018’de çıkan Kul, yazara Orhan Kemal Roman Ödülü’nü getirdi.

Ülker Abla: Seray Şahiner

Gelin Başı, Hanımların Dikkatine, Antabus, Reklamı Atla, Kul ve Hepyek‘in ardından yazarın son kitabı Ülker Abla geçen yıl Everest Yayınları etiketiyle yayımlanmıştı.

Duygu Asena Roman Ödülü‘nü son yıllarda kazanan yazarlar arasında Nermin Yıldırım, Irmak Zileli, Gaye Boralıoğlu, Oylum Yılmaz ve Şebnem İşigüzel gibi isimler yer alıyor.

2022 Duygu Asena Roman Ödülü kazananı hakkında sizin görüşleriniz neler? Ülker Abla romanını okumuş muydunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alper alper dedi ki:

    Düğünlerde erkek veya kız tarafından olmayan birileri varsa ve pasta yiyorsa o Ülker abla tarafındadır. :slight_smile:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

guney amerika kayip halk uruguay

Kayıp Bir Halkın Ortaya Çıkan Genleri, Güney Amerika Tarihinin Bilinenden Daha Zengin Olduğunu Gösterdi

Yeni Açlık Oyunları Filmi Genç Coriolanus Snow Tom Blyth

Yeni Açlık Oyunları Filminde Coriolanus Snow’un Gençliğini Canlandırılacak İsim Belli Oldu