in ,

WandaVision 9. Bölüm İncelemesi: Final ile Gelen Hoşnutsuzluk ve Bazı Sorular

WandaVision 9. ve final bölümü incelemesi sizlerle. Sonunda dizinin merakla beklenen finalinden ne umuyorduk, ne bulduk?

WandaVision final bölümü inceleme

WandaVision 9. ve final bölümü nihayet yayınlandı. Marvel Sinematik Evreni’nin ilk canlı aksiyon dizisi de böylece sonlanmış oldu. Peki ne bekliyorduk, ne bulduk? Daha doğrusu, ne bulamadık?

Marvel Stüdyoları, geçen on yıl içerisinde hayranları nasıl heyecanlandıracağı ve ne şekilde gaza getireceğini bilen bir şirket. Uzun süre boyunca ilmik ilmik işlediği konuları Infinity Saga olarak da bilinen Avengers: Infinity War ve Avengers: Endgame ile nihayete bağlamıştı. Üstelik her yıl artan hayran sayısı ile Endgame filmi, Avatar’ı da gişe tahtından etmiş ve beyaz perdede tarihin en çok izlenen filmi unvanını kazandırmıştı. Üstelik kolay kolay inecek gibi durmuyor.

Stüdyo, 3. faz olarak nitelediği konuları Spider-Man: Far From Home ile sonlandırmıştı. Dördüncü aşama ise bundan neredeyse bir yıl önce, Black Widow filmi ile başlayacaktı. Ancak devam eden Koronavirüs pandemisi nedeniyle tüm takvim değişti. Sonuç olarak WandaVision, ilk canlı aksiyon dizisi olmasının yanı sıra Marvel Sinematik Evreni’nin de dördüncü aşamasının ilk yapımı haline geldi.

Cesur hamleler yapmayı seven Marvel Stüdyoları, bir benzerini WandaVision’a da uyguladı. Sit-com olarak başlattığı yapımı hayranlara sevdirmeyi başardı. Öyle ya da böyle 9 bölüm geçip gitti. Ancak daha önceki incelemelerde de işaret ettiğim üzere, özellikle 5. bölüm sonrası artan teoriler ile dizi üzerine çok fazla şey inşa etmeye başladık. Kesin olacağını düşündüğümüz şeyler ve hatta daha fazlasını, belki de biraz uçuk sayılacak teorileri dillendirmeye başladık. Ancak umduğumuzdan çok daha azını bulabildik.

Beklentilerin yükselmesi, final için de çoğu izleyicinin hayal kırıklığı yaşamasını sağladı. Aslında buna sebebiyet veren biraz da Marvel’ın kendi oldu. Daha en başından beri başı sonu belli olan bir yapım böylece geride kaldı.

Ama elbette, her şey bu kadar basit bir şekilde sonlanmadı.

Bu paragraftan sonra yazacaklarım final bölümünü izlememiş olanlar için çokça SPOILER içerecektir.

Wanda ve Vision aile

WandaVision’ın finali ağzımıza bir parmak bal çalıp öyle bitti,” demek isterdim. Ama demeyeceğim. Her ne kadar beklentilerimi son yapılan açıklamalarla aşırı düşürmüş olsam da hafif bir hayal kırıklığı yok diyemem.

Daha en başından beri kesin olacak dediğimiz HİÇBİR ŞEY olmadı. Örneğin Doctor Strange’in geleceği ve olayların filme bağlanacağını sanıyorduk. Birkaç saat öncesi olsaydı “sanıyorduk” yerine “biliyorduk” derdim ama ne yazık ki böyle bir sahne göremedik. Yaptıklarının hatalı olduğunu anlayan ve dünyanın geri kalanından ayrı bir yerde kendi halinde inzivaya çekilmiş bir Scralet Witch ile karşılaştık.

Paul Bettany’nin haftalar önce söylediği cümlenin de bir şaşırtmaca olduğunu gördük. Bizler Avengers’ın esaslı kadrosundan bir ismi hatta belki X-Men serisinden önemli bir oyuncuyu görmeyi beklerken aslında bahsettiği kişinin ta kendisi olduğunu gösterdiler. En azından Vision’ın çarpık bir şekilde de olsa artık hayata geri döndüğünü düşünerek kendimizi avutabiliriz. Avengers: Endgame’de ölümünü gördüğümüz bir karakter daha böylece hayat buldu.

Vision ve White Vision

Bölümü genel olarak özetlersek, ne Agatha Harkness istediğini elde etti ne Wanda. İki güçlü büyücünün çatışması finalin odak noktalarından biriydi. Bu sırada Sword’un araya girişi ve tüm sezon olduğu gibi hiçbir şey yapamayaşını gördük. Monica’nın nihayet güçleriyle ilgili birkaç saniyelik aksiyon sahnesi yakaladık. Ne kendi şaşırdı ne de etrafındakiler. Ayrıca abarttığımız karakterlerin fos çıktığını ve sonda yayınlanan iki jenerik sonrası sahnede bile tam olarak doyurmayan bir “son” izledik.

Böyle mi olacaktı Quicksilver’ın Sonu?

Muhtemelen çoğu hayran gibi sizler de Evan Peters’ın canlandırdığı Quicksilver karakterinin çok basit bir sonla veda etmesine sinir oldunuz. Son ana kadar X-Men’den bir karakter olmasını beklerken, hatta sızan senaryo söylentilerinde X-Men’dekine benzer bir Sweet Dreams sahnesi yaşanacağını beklerken “hiçbir şey”in olmaması büyük bir hayal kırıklığıydı. Kendisi Ralph Bohner isimli bir mahalle sakini çıktı. Agatha Harkness onu kontrol etmek için büyülü bir kolye kullanmıştı sadece. Monica’nın iki hareketiyle aslında önemsiz bir detay olduğu anlaşıldı.

Quicksilver Evan Peters

Ekibin ellerinde iki dünyayı bağlamak için böyle güzel bir fırsat geçmişken bunu hiç etmeleri, daha uzun bir süre bu tarz bir şey göremeyeceğimizin işaretiydi. Doctor Strange’in yeni macerasından da benzeri bir şey beklemememiz gerektiğinin bariz bir örneği oldu.

WandaVision Finali Bizlere Neyi Anlattı?

WandaVision finali; kaybettiği kişilerin üzüntüsünden depresyona girmiş güçlü bir kadının hikâyesini anlattı. Tüm macera başladığı noktada bitti. Sadece tüm bu süreç boyunca artık Scarlet Witch olduğunu bilen Wanda gerçekleri kabullendi.

Tüm teorileri bir kenara bırakırsak ve Evan Peters’ın dizide hiç yer almadığını düşünerek hareket edersek aslında başından sonuna kadar tutarlı ve olması gereken bir yapım izledik. Marvel bugüne kadar yaptığı tüm solo işlerde başkarakterlerin karşısına yenebilecekleri ölçüde eşdeğer bir kötü karakter sundu. Wanda’nın da karşısında Agatha vardı. Wanda’nın içinde bulunan zihin taşının gücüyle yarattığı Vision’ın karşısına da White Vision çıkarılmıştı.

Tüm bölümler bize Wanda’nın çocukluğunu ve yaşadığı travmaları anlattı. Agatha Harkness’in son anlarda bile “Güçlerinin farkında değilsin, neler yapabileceğini bilmiyorsun,” demesi aslında korktuğumuzun başına geleceğini gösterir nitelikteydi. Şimdiye kadar Doctor Strange in the Multiverse of Madness filminde Wanda’nın da iyi tarafta olacağını ve Doctor Strange’le güçlerini birleştireceğini varsaydım ancak görünen o ki kötü karakter kendisi olacak. En azından belli bir yerine kadar.

WandaVision Sonrası Neler Yaşanacak?

Şu an için elimizde birkaç soru var. Bunlar gelecek filmlerde yanıt bulacak detaylar gibi gözüküyor.

Örneğin, White Vision artık gerçekleri gördüğü için her şeyin farkında. Peki nereye gitti? Duygularından tamamen bağımsız mı yaşayacak? Bir şekilde Wanda ile karşılacak mı? Karakterin hayata döndüğünü bilsek de sonraki karşılaşmamızın ne zaman olacağını bilmiyoruz.

Monica Captain Marvel

Monica’nın yanına gelen Skrull ajanı da onu Captain Marvel’a taşıyacak kişi oldu. Artık photon güçlerini kazanmış Monica’nın bundan sonraki macerası Captain Marvel 2 filminde devam edecek. Ancak onu görmek isteyen kişi Carol Danvers mı yoksa Nick Furry mi bu da henüz cevabı bilinmeyen sorulardan biri.

Son olarak Wanda’nın gözden uzak bir yerde inzivaya çekildiği sahnede, kendisine kahve koyarken görsek de arka planda Scarlet Witch’in Agatha’dan aldığı Darkhold kitabını karıştırırken gördük. Son anda da ikizlerin yardım çığlıkları işitildi. Bu da devam macerasının, belki de Doctor Strange’in başlangıcıyla ilgili bir malzeme sundu.

Ayrıca Agatha Harkness’ın sonsuza dek Westview’da meraklı bir komşu rolünde yer almayacağı ve bir şekilde büyünün etkisinden kurtulacağı da çok bariz. Karakteri sonraki yapımlarda görmeye devam edeceğiz. Kim bilir, belki de ikizlerin yardım çığlığını duyan Wanda bilerek ve isteyerek Agatha’ya yaptığı büyüyü bozar ve kendisinden yardım ister.

WandaVision final Agatha Harkness

WandaVision 2. Sezon İhtimali ve Diğer Olasılıklar

Son olarak bu dizi biz izleyicilere bir şeyi daha çok iyi hatırlattı. Sinematik evrenlerde, çizgi romanlarda ya da animasyon yapımlarında olduğu gibi uçuk kaçık teorilerin hayat bulduğu gibi sahneler beklemememiz gerekiyor. Örneğin iki hafta sonra yayınlanmaya başlayacak olan The Falcon and the Winter Soldier’dan tek beklentim, izleyicileri bolca aksiyona doyurması. Zaten başka ne beklenebilir ki?

WandaVision 2. sezon ise muhtemelen gelmeyecek gibi gözüküyor. Çünkü bu dizinin amacı aslında bazı karakterleri asıl filmlere hazırlamak ve kimlikler kazandırmaktı. Görevini de başarıyla tamamladı. Bundan sonra ikinci sezon yerine bu isimleri diğer filmlerde izlemeye devam edeceğiz gibi duruyor. Yine de Disney+’a milyonlarca yeni abone kazandıran böyle bir dizinin bir sonraki sezonu “kesinlikle gelmez” demek, doğru olmaz.

WandaVision final darkhold

Peki ya siz WandaVision’ın finalini nasıl buldunuz? En bariz ve teori olarak saymadığımız şeylerin bile olmayışı sizleri de hayal kırıklığına uğrattı mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for JrThoth JrThoth dedi ki:

    Coşkuya katılmayıp ve teorileri okumadan izlediğim için çok severek izledim ilk sezonu. Hem filmlerdeki tarzı yakalayabilmiş hem de bölum bölüm güzel iş çıkarmışlar. Doksan dakikalık filmlerde bu karakterleri 5 10 dakika arasında görürken böyle uzun süren oyunculuklarını izlemekte keyifliydi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Behzat Ç: Çekiç ve Gül Dizisi

Yeni Behzat Ç. Dizisi “Çekiç ve Gül” Duyuruldu: Farklı Oyuncularla Geliyor

Antik Mısır Mumyalama İşlemi Hakkında Papirüs

Antik Mısır’dan Kalma Papirüs, Mumyalama İşlemi Hakkında Yeni Bilgiler Veriyor