in ,

Ödüllü Yazar Güray Süngü Tüm Kitaplarıyla Ketebe’de

Güray Süngü tüm kitapları ile Ketebe Yayınları çatısı altında. Ödüllü yazar, roman ve öyküleri ile geniş bir okur kitlesi tarafından merakla takip ediliyor.

Güray Süngü Kitapları

Güray Süngü tüm kitapları ile Ketebe Yayınları etiketi altında okurların karşısına çıkıyor. Oğuz Atay Roman Ödülü başta olmak üzere çeşitli ödüllere layık görülen Süngü, romanları ve öyküleri ile dikkat çekmeyi sürdürüyor.

Ketebe Yayınları okurlara klasik metinlerden bilim dizisine, çocuk kitaplardan tarihin karanlık yüzüne geniş bir kitaplık sunarken çağdaş Türk edebiyatının da öne çıkan yazarlarını kadrosuna katmayı sürdürüyor.

1976 doğumlu Güray Süngü, Oğuz Atay Roman Ödülü, Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü, Necip Fazıl Hikâye Ödülü, 14. Kristal Lale Ödülü’nü kucaklamış, üretken bir isim.

Hece Öykü, Aykırı Edebiyat, Vivo Edebiyat, Kaçak Yayın, E-Edebiyat, Özgür Edebiyat, Ada, İtibar ve Post Öykü gibi dergilerde öyküleri yayımlanan yazar, üniversite eğitimini iktisat fakültesinde tamamladı. 2009 yılına dek farklı sektörlerde çalıştı ve ardından yayın dünyasına geçti. 2006’da yayımlanan ilk romanının ardından 16 yılda pek çok öykü ve roman kaleme aldı.

İşte Ketebe Yayınları – Güray Süngü Kitaplığı

Pencereden

pencereden - güray süngü

Yazarın ikinci romanı olma özelliğini taşıyan Pencereden, ilk olarak 2012’de Okur Kitaplığı tarafından yayımlandı. Eser, kendisinden başka hiç kimseyi, kendi kemiklerinden başka hiçbir şeyi kıramayan Ayhan’ın hikâyesini konu alıyor.

“Uzun uzun anlatmam gerek anlaşılması için ama anlatamam. Çünkü siz bir yabancısınız.”

Toplamda 176 sayfadan oluşan roman tanıdık yüzlü yabancıların arasına kalan bireyin macerasına odaklanıyor. Pencereden, 2020’de Ketebe Yayınları ailesine katıldı.

Düş Kesiği

düş kesiği - güray süngü

Güray Süngü’nün üçüncü romanı olma özelliğini taşıyan Düş Kesiği, 2010 Oğuz Atay Roman Ödülü’ne layık görüldü. İlk olarak 2010’da yayımlanan kitap okura, yazarla kahramanın, kahramanla anlatıcının, düş ile gerçeğin yollarının kesişip çatallandığı bir anlatı sunmayı hedefliyor.

Bir sabah uyandığında, kendisini yazdığı romanın karakteri olarak bulan Gereksizyazar’ın hikâyesini takip eden Düş Kesiği toplamda 344 sayfadan oluşuyor. Kitap 2020’de Ketebe Yayınları tarafından yeniden okurlara sunuldu.

Deli Gömleği

deli gömleği - güray süngü

Yazarın ilk öykü kitabı olan Deli Gömleği, 2010’da raflardaki yerini aldı. Eser, şu sorulara yanıt arayan hikâyeleri bir araya getiriyor:

“Açılmaya açılmaya açılmayı unutmuş bir kapı nereye açılır? Yaşamaya yaşamaya yaşamayı unutan insanlar nasıl nefes alır? Peki insan, bir tren istasyonunda yâhut bir dağ evinde, ölümden başka neyi bu kadar çok bekleyebilir?”

188 sayfadan oluşan Deli Gömleği 2021’de yeni baskısını Ketebe’den yapanlardan.

Kış Bahçesi

kış bahçesi - güray süngü

Yazarın dördüncü romanı olan Kış Bahçesi, 2011 Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü’nü kazandı. Roman, bir yazarın hayatı yeniden kurma çabasıyla başlıyor ve masumiyet ile ölümsüzlük arzuları arasında dolaşan karakterleriyle yaşamın şifrelerini arıyor.

“Kendine hitaben bir şeyler söyle, aklım boş ve yorgunum dışında bir şeyler söyle, kelime olur, cümle olur, her şey olur. Sık sık onayla kendini, haklı çıkar, kendine hak ver, evet haklıyım de, ben demiştim de, ama görmediniz, farkına varmadınız de, dediklerine inan, önce sen inan, sonra insanlara… Onlara…
Gözlerinin içine bakarak…”

Toplamda 256 sayfadan oluşan kitap, 2020’de Ketebe ile tekrar okurla buluştu.

Mehmet’i Sakatlayan Serçe Parmağı

mehmet’i sakatlayan serçe parmağı

İlk defa 2015’te Dedalus Kitap tarafından yayımlanan Mehmet’i Sakatlayan Serçe Parmağı, yazarın bir diğer romanı. 1990’ların İstanbul’unda geçen eser, Kumkapı, Samatya, Kasımpaşa gibi semtleri kendisine mesken ediniyor.

“Mutlu musun? Sırtım ağrıyor. Öpeyim de geçsin mi? Geçmez ki. İnsanın sırtı yalnızlıktan ağrır mı baba?”

Toplamda 200 sayfadan oluşan roman 2021’de yeni baskı yaptı.

İnsanın Acayip Kısa Tarihi

insanın acayip kısa tarihi

Novella türündeki İnsanın Acayip Kısa Tarihi ilk olarak 2016’da Dedalus Kitap tarafından basıldı.

Aykur Ertuğrul, kitaba dair şunları kaydediyor:

“Bu hikâye ne mi anlatıyor? Her iyi hikâye gibi ya sonuna kadar anlatmalıyım size ya da okumanızı sahibinden dinlemenizi istemeliyim. Çünkü denedikçe bu müthiş hikâyeye haksızlık etmiş olacağım. Belki şunu dinlemelisiniz, şu sözleri:

Aklın ötesine geçtim sanarsın ki,
Orası kalbin berisidir
O gitmeden insanın başından
Nasıl kalbine döneceksin.”

Novella toplamda 136 sayfadan oluşuyor ve yeni baskısını 2021’de Ketebe’de yapıyor.

Sayıklar Bir Dilde

sayıkla bir dilde - güray süngü kitapları

Güray Süngü’nün lirik bir dille kaleme aldığı son öykü kitabı Sayıklar Bir Dilde, 2020’de Ketebe’de yayımlanan metinlerden.

Adını Ece Ayhan’ın bir dizesinden alan 112 sayfalık kitap, Süngü’nün 21 şairden seçtiği 22 dize ile başlıyor. Başlangıç noktalarını şiirlerde bulan öykülerde Ahmet Haşim, Dilek Kartal, Cahit Zarifoğlu ve Didem Madak gibi şairlerin sesi dolaşıyor.

Sizin favori Güray Süngü kitabınız hangisi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu bir advertorial içeriktir.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Gary Oldman Oppenheimer

Nolan’ın Atom Bombasının Mucidini Konu Alan Yıldızlar Karması Filmine Gary Oldman da Katıldı

Sherlock Holmes Dizileri HBO Max Robert Downey JR.

Sherlock Holmes Evrenine Ait Yeni Diziler Geliyor: Projenin Başında Robert Downey Jr. Var