in

Kızların Suskunluğu: Pat Barker, İlyada Destanına Farklı Bir Bakış Açısı Getiriyor

Pat Barker’ın Truva Savaşı’nı gölgede kalmış bir kadının, Briseis’in gözünden anlattığı “Kızların Suskunluğu” romanı Türkçede.

Kızların Suskunluğu - Pat Barker
- Reklam -
- Reklam -

Yurt dışında çoğunlukla Regeneration üçlemesi ile tanınan Pat Barker, Kızların Suskunluğu ile Türkçe raflarındaki yerini alıyor.

1943 doğumlu İngiliz yazarın ilk olarak anadilinde 2018 yılında The Silence of the Girls adıyla yayımlanan romanı, şimdi İthaki Yayınları etiketiyle dilimize kazandırılıyor.

Truva Savaşı’nı gölgeler arasında kalmış bir kadının, Briseis’in gözünden kaleme alan Pat Barker; bu eseriyle Costa Book Award’a ve Women’s Prize’da kurgu kategorisinde aday gösterilmişti.

- Reklam -

Yazarı Türkçede daha önce Toby’nin Odası (Toby’s Room) ile de okuma fırsatı bulmuştuk.

Kızların Suskunluğu – Pat Barker | Arka Kapak Tanıtımı

Npr, Washington Post, Financial Times ve The Economıst’e Göre Yılın En İyi Kitaplarından.

Onu görmeden önce sesini duydum: Çığlığı surlarımızın içinde yankılanıyordu. Tanımak için onu görmenize gerek yoktu, şanı savaşacağı yerlere önceden gelirdi: Yüce ve zeki Akhilleus, tanrılara benzeyen Akhilleus… Ondan bahsederken bu isimlerin hiçbirini kullanmazdık. “Kasap” derdik biz ona.

Beni kendi şehrimden, tahtımdan kopardığı gün eski hayatıma dair her şey ardımda kaldı. Troya’yı almak üzere yola çıkmış bir ordunun kölesi, kardeşlerimi ve kocamı öldürmüş Akhilleus’un odalığıydım artık. Kim olduğunu önemsemediği bir ganimettim onun için, fazlası değil.

Neyi mi önemserdi peki? Şanını… çünkü pazarlık böyle yapılmıştı, hilekâr tanrıların ona verdiği söz buydu: Troya surları altında erken bir ölüme karşılık ebedi şan ve şeref. Ve ölümü yakındı, bunu biliyordu.

Ama bu hikâye savaşın nasıl şanlı olduğunu, erkeklerin ne kadar cesurca çarpıştığını anlatmayacak, o defalarca yapıldı. Hayır, bu tarihte unutulmaya zorlananların hikâyesi. Yine de unutulmayacağız, yıllar sonra bile anneler çocuklarına Troya şarkılarını söyleyecek, biz de onların rüyalarından eksik olmayacağız… kâbuslarından da.

Kızların Suskunluğu’nda Pat Barker, Troya Savaşı’nı Akhilleus, Odysseus ve Agamemnon gibi intikam peşindeki erkeklerin değil, onların gölgesinde kalan bir kadın olan Briseis’in gözünden anlatıyor ve İlyada destanına yepyeni bir bakış açısı getiriyor.

Kızların Suskunluğu - Pat Barker

Kızların Suskunluğu için Ne Dediler?

“Kızların Suskunluğu savaşa ve ardında bıraktıklarına dair şahane, başkaldıran ve tüyler ürperten bir roman. Tek kelimeyle muazzam.” – Diana Gabaldon

- Reklam -

“Neredeyse Homeros’un yazdıkları kadar görkemli. Meşhur olaylar ve mitolojik isimler bu kitapta büyülü biçimde yeniden hayat buluyor. Dokunaklı ve usta işi bir roman.” – The Economist

“Kızların Suskunluğu, zekâ yüklü bir roman.” – Kirkus

“Bu kitap daha doğru bir zamanda yazılamazdı. Barker, kadınların gündelik dilini yansıtmakta gerçek bir usta.”  – Publishers Weekly

“Man Booker ödüllü Pat Barker’dan İlyada üzerine zarafet dolu bir roman. Bu kitaba dair her şey çok inandırıcı. Ne kadar tavsiye etsek az.” – Booklist

“Ben, Kirke muazzam bir feminist anlatıydı, Kızların Suskunluğu ise her parçasıyla bambaşka bir seviyede. Pat Barker’ın külliyatındaki Damızlık Kızın Öyküsü ânı bu.” – Sam Baker

İthaki Yayınları, Madeline Miller’ın Ben Kirke ve Akhilleus’un Şarkısı sonrası mitolojinin bu diğer tarafındaki dünyaları da keşfetmeyi sürdürüyor.

320 sayfalık Kızların Suskunluğu romanının çevirisi Seda Çıngay Mellor’a ait. Kitabın editörlüğü Alican Saygı Ortanca, redaksiyonu ise Emre Aygün tarafından gerçekleştirilmiş. Kapak tasarımında Hamdi Akçay’ı gördüğümüz eserin resimleri ise Sarah Young’a ait.

Pat Barker
Pat Barker

Pat Barker’a ve onun dilimize yeni kazandırılan Kızların Suskunluğu romanına dair düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Kadının Tiyatro Sahnesindeki Yeri: Tanrısız Kadınlardan Sakallı Julietler’e

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

alkolik maymun hindistan

Alkolik Maymun Dehşeti: 1 Kişiyi Öldürdü, 250 Kişiyi Yaraladı

Fransa Koronavirüs Öpüşme Sahnesi

Fransa’da Pandemi ile Ara Verilen Öpüşme Sahneleri Geri Döndü: “Aşk Ölmedi”