in ,

2020 Nobel Edebiyat Ödülü Kazananı Açıklandı

2020 Nobel Edebiyat Ödülü sahibini buldu. Ödülün kazananı 77 yaşındaki Amerika Birleşik Devletleri doğumlu şair Louise Glück oldu.

2020 Nobel Edebiyatı Ödülü Louise Glück

2020 Nobel Edebiyat Ödülü kazananı açıklandı. Edebiyat dünyasının en prestijli ödülü Nobel’in bu yılki kazanan ismi Louise Glück olarak açıklandı.

Bu senenin Nobel Edebiyat Ödülü için pek çok aday öne çıkmıştı. Kazanan ise oranlarda fazla iddialı bir konumda bulunmayan bir isim olan Amerika Birleşik Devletleri doğumlu Louise Glück oldu.

Louise Gück’e ödülün verilişi “sade güzelliği ile bireysel varoluşu evrensel kılan kusursuz şiirsel sesi” sebebi ile açıklandı. Şaire ödül olarak 10 milyon İsveç kronu (1,1 milyon dolar) verilecek.

77 yaşındaki Louise Glück daha önce Pulitzer, Bollingen, US Poet Laureate, National Book Award ve National Humanities Medal gibi ödüllere layık görülmüştü.

Şairin eserlerinin Türkçede ise uzun soluklu bir yolculuğu yok. Şimdilerde baskısı bulunmayan 1994 tarihli Seçme Şiirler / Louise Glück başlıklı eser, Yapı Kredi Yayınları etiketiyle karşımıza çıkmıştı.
“Kız kardeşimle ben, Amazonlar gibiyiz,
Geleceği olmayan bir kabile.
Çocukların resim yapmasına bakıyorum:
Benim oğlum, kardeşimin kızı.
Kuru pastel kullanmışız biz, dökülüp gidecek bir gün.”

– Louise Glück
İsveç Edebiyat Akademisi’nin düzenlediği Nobel Edebiyat Ödülü, son yıllarda sıkıntılarla gündeme gelmişti. Akademideki cinsel taciz skandalları nedeniyle 2018’in ödülü bir yıl sonraya ertelenmişti. Geçen sene 2018 ve 2019’un kazananları sahiplerini birlikte buldu. Sırasıyla Olga Tokarczuk ve Peter Handke. Her iki yazar da ödül sonrasında çeşitli çevrelerce topa tutuldu. Tokarczuk ülkesinde hainlik(!) ile suçlanırken Handke de geçmişte yaptığı politik açıklamalarıyla yeniden gündeme geldi.

2020 Nobel Edebiyat Ödülü Töreni Gerçekleştirilmeyecek

Barış, Edebiyat, Fizik, Fizyoloji veya Tıp, Kimya ve Ekonomi alanlarında verilen Nobel ödülleri için bu sene bir ödül töreni düzenlenmeyecek. Kazananlar, her zaman olduğu gibi Nobel Vakfı tarafından duyurulacak. Fakat Koronavirüs pandemisi nedeniyle ödül töreni gerçekleştirilmeyecek.

2020 Nobel Edebiyat Ödülü

Normal şartlarda 10 Aralık haftasında düzenlenmesi planlanan tören, böylece iptal edilmiş oldu. Bu da 64 yıldır ilk defa bir Nobel Ödül Töreni’nin iptal edilmiş olması demek. Tören, en son 1956 senesinde Sovyetler Birliği’nin Macaristan’ı işgalini protesto etmek için iptal edilmişti. Ödül töreni, 2. Dünya Savaşı sırasında da gerçekleştirilememişti. Bu açıdan Covid-19 salgınının, tarihe iz bırakmaya devam ettiğini söyleyebiliriz.

1901 yılından beri düzenli olarak verilen Nobel Edebiyat Ödülü bugüne dek toplamda 116 yazara verildi.

Peki siz bu yılın kazanan ismi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Louise Glück ödülü hak etti mi? Şaire ve eserlerine aşina mısınız? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde – Olga Tokarczuk | İnceleme

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

13 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for kalsedon.okur kalsedon.okur dedi ki:

  Hiç tahmin etmemiştik bu ismi. Her sene Murakami, Murakami. Vermeyecekler artık.

 2. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

  Evet, Akademi sanırım "entelektüel burnu büyüklük"ten dolayı bilimkurgu ve fantastik ağırlıklı yazan yazarlara ödül vermiyor. Tolkien’de, Lewis tarafından önerilmiş ama edebi yönünü “zayıf” buldukları gerekçesiyle ödülü ona vermemişler. Ödüllere katılmamak ve takmamak en iyisi. King’in umrunda bile değildir muhtemelen. :smiley:

 3. Avatar for kalsedon.okur kalsedon.okur dedi ki:

  Şöyle Tolkien, H. G. Wells falan alsaydı, ödülün prestiji de yükselirdi. Yıllarca efsaneleşmiş isimler yerine, gidip belli başlı dillere bile çevrilmemiş yazarlara veriyorlar. İlk senelerinde Tolstoy’a vermemeleriyle en büyük ayıbı etmişlerdi zaten. Bizden de Yaşar Kemal almalıydı bence, Orhan Pamuk’a gelene kadar bir çok yazarımız vardı. Tamamen popülizm namına verildi Türkiye’ye bence.

 4. Avatar for Devrim_Bey Devrim_Bey dedi ki:

  Türk okuru dünya edebiyatını yalnızca kendi raflarında şark kurnazı yayıncılar ve kitapçılar tarafından şişirilip duran “büyük” yazarlardan ibaret sandığı için her sene entelektüel açıdan aşırı derin olan tahminlerinde yanılmaya mahkum gibi duruyor. :slight_smile:

  Louise Glück şiirlerine göz atmak istiyorum.

 5. Avatar for malady malady dedi ki:

  Şimdiden söyleyeyim, Stephen King nobeli alamaz. Bunun tabii ki kendisinin daha “bestseller” ve edebi derinliği daha az olan şeyler yazmasıyla alakası var ama en büyük sebep nobel akademisinin zaten cinsiyetçilik tartışmalarıyla gündem olduğu bir dönemde ödülü beyaz bir Amerikalı erkeğe vermeyecek olması. Yıllardır konuşuluyor bu zaten, Thomas Pynchon, John Updike ve Cormac McCarthy’nin bu sebeplerle ve Nobel Akademisinin Amerikan Edebiyatını küçümsemesiyle beraber ödülü alma ihtimalinin düşük olması. Üstüne bir de bu yıl da Amerikalı bir yazar alınca bu işin tuzu biberi oldu. Wikipedia’ya girerseniz neredeyse 1920den beri Nobel Edebiyat Ödülü niye bu kişiye verilmedi diye tartışma dönüyor. Steinbeck’in ödülü alması bile eleştirilmiş. Thomas Pynchon’ın ödülü alamama sebebi ödülü kazanınca ödül törenine gitmeyecek olması bile olabilir. Kendisi basına bile fotoğraf vermeyen biri, toplam 4 fotoğrafı ya var ya yok.

  Zaten yılda 1 verilen bir ödülü kimsenin hakkını yemeden nasıl dağıtabilirsiniz ki? Aşağı yukarı tek cümlede neden ödülü o kişiye verdiklerini açıklıyorlar. Orhan Pamuk için “şehrinin melankolik ruhunu arama yolculuğunda kültürlerin çatışma ve iç içe geçmesi için yeni semboller keşfediyor” demişler. Tabii bu da kimseye yeterli olmuyor çünkü çok öznel bir cümle. Bir de kendisinin malum açıklamaları o dönem gündem olunca “bunları söyledi de aldı” gibi bir fikir oluştu. Bir diğer ilgi çeken nokta da Bob Dylan’ı da sayarsak son 5 yılda Amerikan Şiiri 2 ödül aldı. Bu konuda bir trend oluşmuş gibi.

  Adaylar listesi bildiğim kadarıyla 50 yıl sonra açıklanıyor, bu nedenle şu an kimler adaydı diye konuşmak en fazla spekülasyon olur. İşin içinde lobicilik ve siyaset illa ki vardır tabii. Yaşar Kemal neden alamadı mesela onu da bilmiyoruz. İnternette aratınca birkaç dedikodu var ama fazlası yok elimizde. Geçen yıl verilen ödülde de forumda konuşuldu bunlar. Geçen yıl ödül alan Peter Handke Bosna Savaşında Soykırım yapan Sırp komutanları savunan birisi sonuçta. Akademi’nin siyasi bir duruşu varsa bu kişiye niye ödül veriyor bunu bilemiyoruz.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

8 cevap daha var.

Sergüzeşt-i Kalyopi - Merve Köken

Sergüzeşt-i Kalyopi – Merve Köken | Çevirmenin Çemberi

2020 Haldun Taner Öykü Ödülü - Nurhan Suerdem

2020 Haldun Taner Öykü Ödülü Kazananı Belli Oldu