in ,

Sinema Salonları Açıldı: Peki Hangi Filmler Vizyonda?

Sinema salonları yeniden açıldı. Peki vizyonda hangi filmler var? İşte Gaspar Noé’nin yeni işinden, Hızlı ve Öfkeli 9’a, bu hafta izleyici ile buluşan yapımlar!

sinema salonları vizyonda hangi filmler var

Türkiye’de sinema salonları yeniden açıldı. Aylar süren bekleyiş sona erdi ve normalleşme süreci kapsamına ülkemizde sinemalar 2 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla bir kez daha kapılarını araladı. Peki bunca bekleyişten sonra vizyonda hangi filmler bulunuyor? İşte 2 – 9 Temmuz arası beyaz perdede görebileceğiniz bazı yapımlar!

Türkiye’de sinema salonları Kasım 2020 tarihinden beri kapalı. Herhangi bir destek almayan bağımsız salonlar, Koronavirüs pandemisinin etkisini en ağır şekilde hisseden iş kolları arasında yer alıyor. İlk etapta 1 Mart 2021 tarihine dek kapalı kalmasına karar verilen salonlar, sonrasında 12 Mayıs’a, ardından da 1 Haziran’a ertelenmişti. 1 Haziran’da salonların nihai olarak açılması beklenirken ise Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği’nin talebi üzerine bir aylık bir bekleyiş daha gelmişti.

1 Temmuz’da yasakların neredeyse tamamını kaldıran Türkiye’de, 2 Temmuz Cuma günü itibarıyla sinema salonları da açılmış oldu.

Salonların geri dönüşü, geçen günlerde duyurduğumuz yerli komedi filmleri ağırlıklı bir tabloyu işaret ediyordu. Şimdi ise detaylara inme vakti geldi.

Bu hafta vizyona giren yapımlar arasında Cruella, Hızlı ve Öfkeli 9, Hababam Sınıfı: Yaz Oyunları, Ehrimen: Kanlı Yol, Azap, My Salinger Year, Karınca, Lux Æterna ve Undine yer alıyor.

Sinema Salonları Tekrar Açıldı: İşte Vizyon Filmleri

Cruella

cruella 101 dalmaçyalı

Başrollerinde Emma Stone ve Emma Thompson’ın yer aldığı Cruella filmi, ünlü çocuk kitabı 101 Dalmaçyalı’nın ikonik kötüsü Cruella De Vil karakterinin köken hikâyesini anlatıyor. Yönetmenliğini Craig Gillespie’nin üstlendiği Disney filmi hakkındaki inceleme yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

F9: The Fast Saga (Hızlı ve Öfkeli 9)

Hızlı ve Öfkeli 9 gişe rekoru pandemi

Hızlı ve Öfkeli serisi yola 9. filmi ile devam ediyor. Justin Lin’in yönetmenliğini üstlendiği F9 kadrosunda Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster, Tyrese Gibson, Ludacris, Nathalie Emmanuel ve John Cena gibi isimler yer alıyor. Film, artık yalnızca oğlunu korumak isteyen Dominic Toretto’nun geçmişi ile yüzleşip yeni mücadeleler vermesini konu alıyor.

Hababam Sınıfı: Yaz Oyunları

Yerli Komedi Filmleri sinema salonları açılma

Rıfat Ilgaz’ın ünlü kitabı ile adını duyuran Hababam Sınıfı, yıllar içerisinde pek çok farklı filme konu oldu. Doğa Can Anafarta’nın çektiği Yaz Oyunları, Özel Çamlıca Lisesi öğrencileri Kıbrıs’taki yaz oyunlarına katılmasını işliyor. Oyuncu kadrosunda Altan Erkekli, Toygan Avanoğlu ve Yusuf Çim gibi isimler bulunuyor.

Ehrimen: Kanlı Yol

Kemal Danacı’nın imzasını taşıyan Ehrimen: Kanlı Yol, bir korku filmi. Korku filmi çekmek için Anadolu’ya giden bir ekibin karanlık hikâyesini konu alıyor. Oyuncu kadrosunda Erol Sertel, Mustafa Aydın ve Turgut Çömlek gibi isimler yer alıyor.

Relic (Azap)

sinema salonları vizyonda hangi film var relic

Amerikalı yönetmen Natalie Erika James’in ilk uzun metraj filmi olma özelliğini taşıyan Relic (Azap), kadrosunda Emily Mortimer, Robyn Nevin, Bella Heathcote ve Steve Rodgers gibi oyuncuları barındırıyor. Korku ve gerilim türündeki yapım kaybolan kızının eve öncekinden “farklı” şekilde dönüşüne şahit olan annenin başına gelenleri anlatıyor.

My Salinger Year (Salinger Yılım)

sinema salonları vizyonda hangi film My Salinger Year

Philippe Falardeau’nun filmi Joanna Smith Rakoff’un aynı isimli anı kitabından uyarlanıyor. Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabının yazarı J.D. Salinger’ın edebiyat ajansında işe başlayan Joanna’nın öyküsü konu alınıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Margaret Qualley, Sigourney Weaver ve Douglas Booth bulunuyor.

Karınca

Nazif Tunç’un dram filmindeki Karınca, kadrosunda Halit Karaata, Hacer Kızılhan ve Oktay Dal gibi isimleri barındırıyor. Yapım, iyilik niyetiyle yaptığı yardımın, istenilmeyen kötü sonuçlara yol açacağını öğrenen orta yaşta bir adamın, hatasını telafi etmek için giriştiği ölümüne mücadeleyi konu alıyor.

Lux Æterna

Lux aeterna

Sinemanın merakla beklenen filmlerden birisi de Gaspar Noé’nin son yapımı Lux Æterna’ydı. Noé’yi son olarak Climax ile izleme fırsatı bulmuştuk. Fransız yönetmen yeni eserinde cadılara dair hikâyenin işlendiği bir film setinde yaşananları konu alıyor. Yapımda Charlotte Gainsbourg, Béatrice Dalle, Abbey Lee, Félix Maritaud ve Karl Glusman yer alıyor.

Undine

vizyonda hangi film var undine

Transit ile tanınan Christian Petzold’un yeni filmi Undine, kadrosunda Paula Beer, Franz Rogowski, Maryam Zaree ve Jacob Matschenz gibi isimleri ağırlıyor. Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı ödülünü kazanan Undine, sevdiği adam tarafından terk edilen bir tarihçinin, kadim bir mit taraıfndan ele geçirilmesini anlatıyor.

Siz bu hafta vizyona giren filmler arasında hangi yapımı görmek istiyorsunuz? Pandemi koşullarında beyaz perdeyle buluşmaya hazır mısınız? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Box Office Turkiye

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Matrix’ e kadar sinema yok. Gidersem Matrix’ e giderim.

  2. Avatar for collona collona dedi ki:

    Haftaya sinema salonlarına dönüyorum. İlk gözüme kestirdiklerim ve en merak ettiklerim: Lux Æterna, Undine ve Relic. En çok beğeneceğim filmin nedense Relic olacağını düşünüyorum yorumlardan biraz öyle anladım umarım beni yanıltmazsın. Cruella ve The Conjuring 3 de izlenecekler listemde. Conjuring evreninden hiçbir filmi sinemada izlemediğim için bunu sinemaya bırakmıştım. My Salinger Year ve Supernova da eh vaktim olursa izlemeye çalışacağım.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Sistem: Dünyayı Ele Geçiren İnternet Aslında Kimin Elinde - James Ball

Sistem: Pulitzer Ödüllü James Ball’dan İnternetin İç İşleyişine Küresel Bir Yolculuk

hint kültürü hakkında dijital arşiv

National Library, Hint Kültürü Hakkındaki Dev Arşivi Dijitale Aktarıyor