in ,

Türk Mitolojisi Hakkında 10 Kitap Önerisi

Koronavirüs günlerinde evden çıkmanın en güzel yolu Türk mitolojisi olabilir. Hayal gücünün kapılarını aralayan yerli masal ve efsanelere dair okuma listesi sizlerle!

Türk Mitolojisinden 10 Kitap Önerisi: Koronavirüs Günlerinde Alternatif Kaçış Planı
- Reklam -
- Reklam -

Koronavirüs sürecinde karantinadan kaçmanın en heyecanlı yolu Türk mitolojisi olabilir. Hayal gücünün kapılarını aralayan türlü kitap önerisinin yer aldığı bir okuma önerisi listesi ile karşınızdayız.

Sizlerle bu zamana kadar nice kitap listesi buluşturduk. Hakan Bıçakcı’dan Mehmet Berk Yaltırık’a kadar birçok yazar Rıhtım okurları için bol bol okuma listeleri paylaştı. Bunun yanında konu bakımından da gotik edebiyattan masal kitaplarına uzayan sayısız listeler yayınladık. Belki bu listeler artık hiç olmadığı kadar anlamlı, kafası karışık okuru doğru yöne çekebilecek güce sahip.

Rıhtım Ailesi olarak hepimiz biliyoruz ki sanat var olduğundan beri evden çıkmanın tek bir yolu yok. Gerçek hayattan kaçışlarımız için tek bir seçeneğe mahkûm değiliz. İçinde bulunduğumuz günler, özgürlüğün en değerli yareni olan masallara, efsanelere, kısacası hayal gücüne sığınmak için belki de en doğru zaman.

- Reklam -

Haydi, hep beraber Türk mitolojisini, masalları, destanları ağırlayan kitaplara bir göz atalım!

Türk Mitolojisi Odaklı Kitap Önerileri

Türk Mitolojisinin Anahatları

Türk Mitolojisinin Kısa Tarihi

Yaşar Çoruhlu’nun bu eseri, konunun henüz yeni meraklısı olmaya aday olanlara da, mitoloji alanında uzman kişilere de aynı ölçüde hizmet ediyor. Temel olarak alınabilecek eserin dili oldukça yalın, bu yalınlığa karşın şaman inançlarına dair şaşırılacak onlarca noktaya da parmak basıyor. Kabalcı Yayınevi’nden 256 sayfa çıkan bu akademik eserde, şamanizme, tanrılara, günlük ritüellere hatta sayı ve hayvanlara kadar birçok kategoride bilgiye ulaşmanız mümkün. Birkaç gün içinde bitirilecek eser, Türk mitolojisinin temelini öğrenmeniz için yeter de artar bile.

Dede Korkut Destanı

Dede Korkut Destanı’nın Türkmenistan Boyları

Necati Demir’in hazırlayıp Ötüken Neşriyat’ın yayınladığı Dede Korkut Hikâyeleri’nin bu özel baskısı, Dresden, Vatikan ve Türkmen nüshalarını tek tek ele alıyor. Eserin açıklamaları, sözlük kısımları oldukça detaylı, zaten eserin ilk bölümünde Dede Korkut Hikâyelerinin zaman, mekân, konu bakımından incelemeleri yer alıyor.

Prof. Fuat Köprülü’nün, “Bütün Türk edebiyatını terazinin bir gözüne, Dede Korkut’u öbür gözüne koysanız, yine Dede Korkut ağır basar.” sözüne binaen söyleyebilirim ki Türk Töresi’ni anlamak ve anlamlandırmak için ilk kitabınız olmalı.

Salur Kazan’ın Yedi Başlı Ejderhayı Öldürmesi

Dede Korkut Salur Kazan’ın Yedi Başlı Ejderhayı Öldürmesi

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda 13. Dede Korkut Destanı’nın keşfinin heyecanını yaşıyorduk. Türkistan Nüshası tarihe geçeli henüz yılını doldurmadı. Rıhtım olarak bu mutlu haberi paylaştık, üstüne kendisi ile ilgili bildiklerimizi yine bir liste olarak sizlere sunduk. Ve nihayetinde Ötüken Neşriyat etiketi ile Prof. Dr. Metin Ekici’nin hazırladığı eseri inceledik. Türk edebiyatının daha yeni ve popüler bir alanından başlamak isteyenlere önerimizdir.

İslamiyet Öncesi Türk Destanları

İslamiyet Öncesi Türk Destanları

Prof. Dr. Saim Sakaoğlu ve Dr. Ali Duymaz’ın hazırladığı bu eserin muhteva bakımından işi biraz daha ciddiye alanlara hitap edeceğini söylemeliyim. Zeki Velidi Togan, Ziya Gökalp, Fuat Köprülü, Abdulkadir İnan gibi önemli ilim insanlarımızın Türk destanları üzerine makaleleri ile başlayan eser Türeyiş ve Göç gibi destanlara kadar uzayıp gidiyor. Elinizin altında tüm Türk destanlarının detaylı bir tasnifi olmasını istiyorsanız işte bu 256 sayfalık eser tam aradığınız kitap.

Türk Mitolojisi (2 Cilt Takım): Kaynaklar ve Açıklamaları ile Destanlar

Türk Mitolojisi - Bahaeddin Ögel

Orta Asya Türk Tarihi temelli, başarılı çalışmalara imza atmış Bahaeddin Ögel’in, bu iki kitaplık, pek kalın eseri sanırım listemizin en ağır toplarından. İnsani ve Sosyal Bilimleri fakültelerinin kaynak aldığı Türk Tarih Kurumu etiketli bu eserin aydınlığa çıkarmadığı herhangi bir soru yok. Ama elbette konunun meraklısından ziyade uzmanlarına önerilebilecek bir eser.

Türk Canavarları Sözlüğü

Türk Canavarları Sözlüğü

- Reklam -

Ahmet Burak Turan’ın kaleme alıp Gerekli Kitaplar etiketi ile okuyucusuyla buluşan sözlüğün detaylı haberini burada yapmış ve ön okumasını sunmuştuk. Kitabın arka kapağında yer alan tanıtım yazısından alıntılarsak:

“Ahmet Burak Turan, bu sözlükteki maddeleri yüzlerce kaynağı tarayarak; Anadolu’nun, Balkanlar’ın ve Kafkasya’nın birçok bölgesini dolaşarak yazdı. … Bugün bile hâlâ halk tarafından varlıklarına inanılan, evlerin karanlık odalarında fısıltıyla anlatılan, çocuklara korku salan birçok “canavar”ın kökenlerini öğreniyoruz bu kitapta. Turan’ın bu yaratıkların dış görünüşleri hakkındaki tasvirleri, onlardan nasıl korunmamız gerektiğine dair önerileri ve Aslı Ekim’in çizimleri kitabı zenginleştiriyor.”

Anlayacağınız içerdiği çizimlerle de okuma zevkinizi doruğa çıkaracak, farklı ve keyifli bir eser Türk Canavarları Sözlüğü.

Türklerin Şeytani Masalları: Türk Masal ve Efsanelerinde Demonik Varlıklar

turklerin seytani masallari ust

Başta Seçkin Sarpkaya’nın yüksek lisans tezi olarak sunduğu ve ardından Karakum Yayınevi’nden kitap şeklinde son halini alan eseri şurada öve öve bitirememiştim. O yüzden uzatmadan sizi o yazıya almak istiyorum, kalacaklara da Sarpkaya’nın Rıhtım okurları için hazırladığı okuma listesine göz atmalarını öneriyorum.

Altay Panteonu; Mitler, Ritüeller, İnançlar ve Tanrılar

Altay Panteonu; Mitler, Ritüeller, İnançlar ve Tanrılar

Uno Harva’nın Altay ve Türk halklarının inançlarına dair araştırma ve incelemelerini içeren eserde şamanlara, kadınların Altaylardaki konumuna, ayinlere ait daha önce hiç duymadığınız bilgilere vakıf olacaksınız. Doğu Kütüphanesi’nden 484 sayfa olarak çıkan kitap çok özenli bir editörlük ve çevirinin eseri. Testlerimize sık sık kaynaklık etmesinin yanı sıra başucu kitabı olarak ilk akla gelenlerden.

Türk Masalları

Türk Masalları

Naki Tezel’in 1933-1958 yılları arasında derlediği ve Alfa Yayınları etiketiyle raflarda yeniden gördüğümüz “Türk Masalları” kitabı üzerine detaylı bir incelemede bulunmuştuk, kitabın içerdiği 54 masalı ayrı ayrı tahlil de etmiştik. Bu kitap da yine önerdiklerimiz arasında yerini alırken lafı uzatmadan ilgili yazıya sizi yönlendireyim.

EK Olarak: Türk Sanatında Hayvan Sembolizmi (2 Cilt)

Türk Sanatında Hayvan Sembolizmi (2 Cilt)

Türk edebiyatını ve Türk inanışlarını ele alan yüzlerce kitap var elbette. Onlarca öneri eklesek yine eksik kalacak yanlarımız olacaktır. Bunun yanında önerdiğim eserleri inceleme fırsatınız olduğunda göreceksiniz ki her bir kitapta hayvanlar kendilerine özel bir yer bulmuş. At üstündeki savaşçılarımızı, kurttan türeyen atalarımızı görmezden gelmemiz mümkün değil.

Bu bağlamda size ek olarak bir de Yaşar Çoruhlu’nun pek değerli eserini önermek istiyoruz. Ötüken Neşriyat’tan çıkan iki ciltlik bu özel baskıda sadece hayvan tasvirlerini değil onlarla ilgili inanışları ve halk hikâyelerini de okuyacaksınız.

Listemizi burada sonlandırıyor, eserleri edineceklere keyifli okumalar diliyoruz. Sizler de Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızla bizlerle farklı mitoloji kitap tavsiyelerinde bulunabilirsiniz.

Uygar Özdemir

Sanat tarihi, Türk mitolojisi ve fantastik edebiyat meraklısı; sıklıkla okur, çizer, yazar.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

    Gerçekten de harika kitaplar önerilmiş. Ben de Altay Panteonu adlı kitabı alacağım.
    Yaşar Çoruhlu hocanın kitaplarını, konuya ilgi duyan herkese önerebilirim

  2. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Güzel liste. Hepsini alası geliyor insanın. :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Kominsky Method inceleme

The Kominsky Method İncelemesi: İhtiyarlığın Canlı ve Yaşayan Tablosu

defending jacob fragman

Defending Jacob Dizisinden İlk Fragman