in ,

Seinen Türünde Gözden Kaçırmamanız Gereken En İyi 30 Anime

Seinen anime önerileri sizlerle. Daha çok yetişkinlere hitap eden, konusu, işlenişi ve atmosferiyle gözden kaçırmamanız gereken 30 yapım karşınızda.

seinen anime önerileri
- Reklam -
- Reklam -

Seinen anime önerileri sizlerle. Bazı animelerin gençler için olmadığı sıklıkla söylenir. Bu doğru olsa da yalnızca olgun bir izleyici kitlesine hitap eden özel bir tür de var. Evet, seinen türünden bahsediyoruz.

Peki seinen deyince aklınıza neler geliyor? Kelime anlamı yetişkin erkek olan seinenin örneklerini sunarken cinsiyet ayrımı yapmaksızın önce ne olduğundan, sonrasında da örneklerinden bahsedeceğiz.

Yine de belirtelim, animeler çok geniş bir kesime hitap ediyor. Yaşınız ne olursa olsun farkında bile olmadan birkaç farklı seinen anime izlemiş olabilirsiniz.

- Reklam -

Seinen Anime Nedir?

Maddeler halinde gidelim.

 1. Gore dediğimiz kan ve vahşet sahneleri varsa seinendir. Örnek Tokyo Ghoul, Hellsing Ultimate hatta Baccano’yu da sayabiliriz.
 2. Konusu, teması, karakterleri gayet anlaşılır ve basit görünse de anime çok yavaş tempoda ilerliyorsa seinen olabilir. Mesela Non Non Biyori seinendir fakat Aria the Animation shounendir.
 3. Nostalji yaşatacak kadar büyük yaşlara hitap eden, gençlerin izlerken zevk alsa bile birçok noktayı kaçıracağı animeler seinendir. Örnek Himouto Umaru-chan, High Score Girl ve K-On.
 4. Tecavüz, taciz gibi cinsel şeyler varsa seinendir.
 5. Ciddi meseleler: Toplum sorunları, psikoloji, politika, sosyoloji, antropoloji, siyaset gibi derin konuları derin bir şekilde işliyorsa, felsefi diyalog ağırlıklı ve diyaloglar aksiyon sahnelerinden daha fazlaysa, bakış açınızı sorgulatıyorsa seinendir. Mesela Attack on Titan shounen dergisinde çıkmasına rağmen popüler olunca mangakaya daha serbest alan verilmiş ve animesi 3. sezonda seinene kaymaya başlamıştır. 4. sezonda ise tamamen seinen olmuştur.
 6. Satış politikası. Evet tamamen satış politikası sebebiyle de seinen oluyor bazen.

Yukarıda saydığım maddelerden sadece bir tanesinin olması bile animeyi seinen yapar. Hepsi birden de olabilir. Herkesin bildiği Death Note aslında shounen mangasında yayınlanmıştır seinen gibi olsa da. Code Geass orijinal senaryoya sahip bir animedir ve herkese hitap etmek için işleniş kısmı hafifletilmiştir. Tamamen seinen olsa çok daha farklı olabilirdi.

Bu listemizde sadece ciddi meselelerin işlendiği, ciddiyeti yüksek animelere yer verdik. Komedisi ve romantizmi yüksek Kaguya-sama Love is War gibi animeler listemizde olmasa da kalbimizde onların yerleri ayrı.

Sıralamaya çok takılmayın bence. Çünkü bu animelerin hepsinin seinen olması dışında ortak yönü fazla yok. Bu nedenle sıralama yapmakta zorlandım. Öyleyse başlayalım:

İşte Birbirinden Sürükleyici 30 Seinen Anime Önerisi

30. Kaiji: Ultimate Survivor

Kaiji: Ultimate Survivor seinen anime önerileri

Öne Çıkan Özelliği: Kumar sanatı üzerine kurulu anime serisi. Ancak sadece kumara değil; başarı, kazanç, para, krallar, umut ve ölüm gibi birçok konu hakkında da psikolojik mesajlar veriyor. Hayatın gerçeklerini yüzümüze “acımasızca” vuruyor. Çizimlerin iyi veya kötü olması kişiden kişiye değişir ama bu animede bolca sivri burun görebilirsiniz. Bu arada bu anime için Squid Game’in atası dersem hiç de yanlış olmaz.

Konusu: Itou Kaiji, sıradan bir serseridir. Kumar oynamak, zamanını boş boş geçirmek ve arabalara zarar vermekten başka pek bir şey yapmaz. Ancak bir gün evine siyah ceketli biri gelir. Ceketli adam Kaiji’nin geçen yıllarda kefil olduğu arkadaşının onlara borcunu ödemediğini ve borcun ona kaldığını söyler. Toplam borcu da 3 milyon yendir. Tabii ki de Kaiji’nin bu kadar büyük bir mevlayı ödeyecek parası yoktur. Ancak ceketli adam ona bir seçenek sunar. Kendisinin gibi borçluların olacağı bir gemiye katılmasını ve gemide onlarla beraber bir oyun oynamasını teklif eder. Kabul ederse borcu silinecektir. Hatta iyi oynayabilirse para bile kazanabileceğini söyler. Başka bir seçeneği olmayan Kaiji teklifi kabul eder ve gemiye gider. Ancak ne kadar korkunç bir duruma düştüğünden habersizdir.

29. Aoi Bungaku Series

Aoi Bungaku Series

Öne Çıkan Özelliği: Hiçbir animede kullanılmayan bir işleniş stili var animede. Öyle ki zaman zaman anime hissi bile vermiyor. Psikolojik çözümlemeleri, kurgusu ve işlenişiyle ağır bir anime.

Konusu: Aoi Bungaku Serisi, “Mavi Edebiyat Serisi” olarak bilinir. “Sanat eserleri mavidir” sloganı ile yola çıkan, Japon Edebiyatının oluşmasında büyük rol oynamış 4 yazarının (Osamu Dazai, Natsume Soseki, Ryunosuke Akutagawa, Ango Sakaguchi) 6 farklı eserinin animeye uyarlanmış halidir. Birbirinden bağımsız 6 karamsar ve hüzünlü klasik Japon edebi eserinin kısa hikâyeler şeklinde animeye adapte edilmiş 12 bölümlük seridir. Uyarlamaların tümü eserleri başarılı bir şekilde yansıtıyor. Seride yer alan ana karakterlerin endişesi, üzüntüsü ve çabası bugünkü yaşamımızın adeta birer aynası niteliğinde. Seri bugün unuttuğumuz şeyleri de içeriyor; ızdırap ve günlük yaşamın neşesi.

28. Jormungard

Jormungard

Öne Çıkan Özelliği: Silah ticareti daha doğrusu silah kaçakçılığını anlatan bir anime. Fakat animede garip çelişkiler var. Mesela ana karakterimiz Koko silah ticaretini dünya barışını sağlamak için yapıyor ve buna tüm kalbiyle inanıyor. Jormungard böyle bir çelişkiyi bize gösterirken asıl anlatmak istediği ise çok farklı. Silah kaçakçılığını, devletlerin silah tüccarlarıyla nasıl iş birliği yaptığını ve yine aynı şekilde engellemek isteyen devletlerin başarısızlığını gösteriyor.

Konusu: Ana karakterimiz Koko bir silah tüccarıdır. Onun dünyadaki silah ticaretlerini izliyoruz. Ama asıl ilginç hikâye Koko’nun grubuna sonradan dahil olan Jonathan’la Koko’nun iletişimi diyebilirim. Jonathan ailesi silah kaçakçıları tarafından öldürülmüş biridir. Silahlardan ve silah kaçakçılığından bir o kadar nefret etse de bu konuda oldukça iyidir. Ailesini öldürenleri bulmak için bu yeteneğini kullanan Jonathan dünya barışı için silah kaçakçılığı yaptığını söyleyen Koko’nun yanında işe başlamıştır.

27. Gungrave

Gungrave

Öne Çıkan Özelliği: Tamamen mafya animesi. Fakat bu anime hissettirdiği duygular açısından diğer mafya animelerinden ayrılıyor. Özellikle de dostluk, rekabet ve intikam temalarını güzel işliyor. Mafyanın ortalığı kasıp kavurduğu karanlık distopik bir dünyadaki iki dostun hikâyesi kesinlikle izlemeye değer.

Bu arada animesini sevenlere asıl kaynağı olan aynı isimli oyununu da tavsiye ederim.

Konusu: Brandon ve Harry, küçük bir çetenin üyeleri olan iki sokak serserisidir. Yetimhanede tanışıp kurdukları bu çete kendi halindeyken arkadaşlarının öldürülmesiyle işler karışır. Yanlış adamlarla karşılaşınca sadece çetede Brandon ve Harry kalır. Güç arayışı içinde olan Harry Millenion adlı çok güçlü bir çeteye katılır. Sadece arkadaşını ve sevgilisi Maria’yı korumak amacıyla Brandon da bu örgüte katılır. Ancak bu örgüte giriş vardır, çıkış yoktur.

Bu animeyi izlemeye karar verdiyseniz ilk bölümü atlayın derim. Çünkü ilk bölümde aşırı spoiler var. Biz bu ilk bölüme “bölüm 17.5” diyelim. Şimdiden iyi seyirler.

26. Black Lagoon

Black Lagoon

Öne Çıkan Özelliği: Bütün karakterlerin kötü olduğu anime pek fazla yoktur ama bu yapım öyle. Aksiyonun eksik olmadığı bu seinen animede adam öldürme, kaçakçılık, mafya, deniz korsanları gibi pek çok şey görebilirsiniz. Ama bu animenin en güzel yanı seinen diyalogları olması ve politikaya hatta dine bile atıfta bulunması. Ayrıca karakter gelişimlerinin de bayağı sağlam olduğunu belirtmek isterim.

Konusu: Okajima Rokuro Japon bir iş adamıdır. İşi gereği şirketi tarafından özel ve gizli bir disket ile Doğu Çin’e doğru seyahat eder. Seyahat ettiği botu Black Lagoon adlı korsanlar tarafından diski ele geçirmek için kaçırılır. Şirketin kendisini kurtarması bekleyen ve bundan emin olan Rokuro, şirketinin gerekli belgeleri korsanlardan almak için kaçırıldıkları tekneye saldırı düzenlediğini, yani hayatının şirket için bir önem ifade etmediğini anlar. Rokuro artık adını da bir kenara bırakarak yeni bir hayata başlamaya ve Black Lagoon’a katılmaya karar verir.

25. 91 Days

91 Days

Öne Çıkan Özelliği: Tam bir intikam animesi. 91 Days aslında bir mafya filmi tadında. Zaten daha ilk bakışta The Godfather’a gönderme yaptığını anlayabilirsiniz. Konusuyla, işlenişiyle birçok gönderme yakalayabilirsiniz. Mafya hikâyeleri sevenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir seinen anime.

Konusu: 91 Days bizi 1920’lerin Amerika’sına, alkol yasağı olan bir döneme götürüyor. Angelo, küçük yaşlarda ailesinin mafyalar tarafından gözünün önünde öldürülmesine şahit olur. Fakat kendisi bir mucize sonucu hayatta kalır. Yıllar sonra gizemli bir mektup alan Angelo, Vanetti ailesine sızmayı başarır. Böylece planlarına başlar. Öldürmek daha çok ölümü, intikam daha çok intikamı getirecektir. Bu trajik hikâye nasıl sonlanacaktır?

24. Ajin

Ajin

Öne Çıkan Özelliği: Öncelikle Ajin’in farklı çizim tarzı yüzünden gereken değeri görmediğini düşünüyorum. Fakat çizimlere takılmam diyorsanız gerçekten ilgi çekici bir konusu ve işlenişi var. Bu anime insanlığın etik değerlerine değinen, ayrımcılığı işleyen bir anime. Aksiyonuyla, bize gösterdiği vahşetle ve verdiği mesajlarla da akıcılığı yüksek bir seinen anime.

Konusu: On yedi yıl önce, Afrika’da savaş alanında ölmeyen insanlar belirdi. O zamandan beri, çok az sayıdaki kişide görülen, hiçbir şekilde ölmeyen ve hakkında hiçbir şey bilinmeyen bu yeni yaşam formuna insanlar “ajin” dediler. Ajin’ler yarı insan olmalarına rağmen tamamen insan dışı muamele gören yaratıklardı. Normal insanlardan fiziksel olarak bir farkları olmayan Ajin’lerin ölümsüz olmak dışında başka özellikleri de var tabi. Devletler de bunların peşindeydi…

Anime, Japon lise öğrencisi Kei Nagai’nin eve dönerken trafik kazası geçirip ölmesi ve yeniden hayata dönmesi ile başlar. Nagai’nin başına çok büyük bir para ödülü konulur. Böylece, amansız bir kaçış ve mücadele başlar.

23. Kiseijuu

Kiseijuu

Öne Çıkan Özelliği: Animede geçen diyalogların kendimizi sorgulatması, özellikle de realistik düşünceler ile insani duygular arasında ikilemde bırakmasıyla öne çıkıyor. Kısaca psikolojik türünün hakkını veriyor. Konusuyla, aksiyonuyla, akıcılığıyla, felsefesi ve vermek istediği mesajlarla izlenmesi gereken bir anime.

Konusu: Nereden geldikleri belli olmayan ve adına parazit denilen ilginç yaratıklar bir gün dünyaya girerler. Amaçları insanları ele geçirip o bedenlerde yaşamaya devam etmektir. Başkarakterimiz Shinichi’nin içine de bir parazit girer. Fakat Shinichi tam o sırada uyanınca beyni ele geçiremez ve sadece sağ eli alır. Adı da sağ anlamında Migi olur. Böylece Migi yaşamak için Shinichi ile ortak olur. Shinichi de sağ elinden vazgeçmek istemez tabi. Shinichi’nin ev ve okul hayatı etrafında gelişen olayları konu alan seinen anime, yer yer kanlı sahnelere ve psikolojik dram içeren hikâyeye sahiptir.

22. Mawaru Penguindrum

anime incelemesi

Öne Çıkan Özelliği: Buram buram felsefi bir anime. Kadere felsefi yaklaşan bir anime. Hafif beyin yakmasıyla, sembolizm ve metaforlarla güzel bir anime.

Konusu: Hikâyemiz üç kardeşi konu alıyor: Kanba, Shoma ve Himari. Bu üç kardeş anne ve baba sevgisinden, yokluğundan uzak bir şekilde, tek başına yaşıyorlar. En küçük kardeş olan Himari, hastalığı sebebiyle çocukluğundan itibaren hayatını sürekli hastanelerde geçirmiş, okulunu yarım bırakmak zorunda kalmıştır. Himari, bir gün hastalığı sebebiyle fenalaşır. Kanba ve Shoma küçük kız kardeşlerini hastaneye götürürler fakat hiç beklemedikleri bir haberle karşılaşırlar. Himari’nin fazla ömrü kalmamıştır. “Kader” adını verdiğimiz olgudan umudunu yitirmeye başlayan Kanba ve Shoma, en azından Himari’ye güzel bir gün geçirebilmesi için bir zamanlar aileleri ile birlikte gittikleri akvaryuma götürürler. Ancak onları çok farklı bir kader beklemektedir.

Animeyi bitirdikten sonra kafanızdaki soru işaretlerini çözmek için sitemizdeki incelemeye mutlaka bakın derim.

21. Kenpuu Denki Berserk

Kenpuu Denki Berserk

Öne Çıkan Özelliği: Berserk, tüm zamanların en başarılı mangalarından biridir. Seinen türündeki bu anime de öyle. Sıralamada bu kadar geride olmasının sebebiyse animenin sadece bir başlangıç olması, yarım değil çeyrek bile olmamasıdır. Mangasını okumak lazım kesinlikle.

Berserk bizi Krallıkların dünyaya hükmettiği, Ortaçağ Avrupa’sına benzer bir zamana götürüyor. Bu zamanda zenginlerin fakirleri ezdiği, güçlülerin zayıfları ezdiğini görüyoruz. Berserk bize bu zamanda bol şiddetli ve kanlı savaşları, arkadaşlıkları, sevgiyi ve aşkı gösteriyor.

Konusu: Animenin hikâyesi öksüz, paralı asker Guts’ın hayatı ve Şahin Takımı adlı paralı asker grubunun lideri Griffith ile ilişkisi etrafında dönüyor. Küçüklüğünden beri boyundan büyük kılıçlar kullanan Guts’ın yolu günün birinde Şahin Takımı’yla kesişir. Guts’ın tüm hayatı birden değişir. Yaşanan gizemli olaylar Guts’ı tüm hayatı boyunca etkileyecektir.

20. Vinland Saga

Vinland Saga

Öne Çıkan Özelliği: Vinland Saga, adı gibi bizi Vikinglerin dünyasına götürüyor. Tarih, siyaset ve entrika içeren bu anime özellikle ayrımcılık üzerinde durmasıyla ve tarihteki gerçek karakterleriyle öne çıkıyor.

Konusu: Hikâyesini gerçek olaylardan alan Vinland Saga, 1010’lu yıllarda geçiyor. Kız kardeşi annesi ve babasıyla İzlanda’da soğuk topraklarda mutlu bir yaşam süren Thorfinn’in günleri sayılıdır. Çünkü ailesinin geçmişi peşini bırakmamaktadır. Bazı olaylar sonucu intikam ateşiyle yanıp tutuşan Thorfinn’in hayatı tamamen değişir. Anime de yaşanan olay sonası Thorfinn’i ve onun çevresindeki kişileri anlatıyor. Birçok karakter tarihteki gerçek karakter olsa da gerçeği ne kadar yansıtıyor tartışılır. Animedeki aksiyon sahneleri, derin bir kurgu ve politik meselelerle bir anda finale varacaksınız.

19. Jinrui wa Suitai Shimashita

Jinrui wa Suitai Shimashita

Öne Çıkan Özelliği: Bu animeyi fazla övebilirim. Absürd olmasıyla ve kara mizahıyla öne çıkan bu seinen animede birçok konu anlatılıyor. Animenin adı bile bir hiciv zaten. İnsanlığın düşüşü anlamına geliyor. İzlerken pek çok göndermeye şahit olacaksınız.

Konusu: Hikâyemiz post apokaliptik bir dünyada geçiyor. Yıllarca düşen doğum oranları sonrası insan nüfusu iyice azalmış ve pek çok ülke ile şehirler boşalmıştır. Dünyada bir avuç insan kalmış, hakimiyeti de perilere geçmiştir. Bu peri dediğimiz şeyler ise sihirli güçleri olan, minicik ve insana benzeyen yaratıklardır. Başkarakterimiz büyük babasından aldığı görevi olan periler ile arabulucuk işini yapmak için memleketine dönmeye karar verir. Fakat durum tahmin ettiği kadar kolay değildir.

18. One Outs

One Outs

Öne Çıkan Özelliği: Beyzbol konulu bir anime olsa da hiç bilmeyen birine bile izletecek ve sevdirecek akıcılığı olan bir anime. Çünkü iş sadece beyzbol ile kalmıyor. Başrolün o zekâsı ve stratejisi izleyenlere Death Note’u anımsatıyor.

Konusu: Başrolümüz Tokuchi her ne kadar bir sporcu olsa da aslında pervasız bir kumarbazdır. Lycaons takımının kaptanı Kojima o sıralar umutsuzca Lycaons’u şampiyonluğa götürecek bir yol aramaktadır. Bu ikilinin karşılaşmasıyla Lycaons’un kaderi değişecek ve Tokuchi de kumar oynayacağı yeni bir yer bulacaktır. Anlaşmaya göre Tokuchi her oyun dışı bıraktığı oyuncu için 5 milyon Yen alacak ama her verdiği sayı içinse 50 milyon yen ödeyecek. Başta dezavantajlı görünen bu anlaşma gerçekten öyle midir?

17. Uchuu Kyoudai (Space Brothers)

Uchuu Kyoudai (Space Brothers)

Öne Çıkan Özelliği: NASA onaylı bilimkurgu animesi desem abartmış olmam. Hatta bölümlerden birinde Japon astronot Hoshide Akihiko karakterlerden birini seslendirmiştir. Bu animede uzayı, bilimi ve dostluğu göreceksiniz.

Konusu: Daha küçük yaşlardan beri uzaya gitmek isteyen iki kardeşten küçük olanı ünlü bir astronot olmuştur. Ancak büyük kardeş o kadar şanslı değildir. Bir gün işinden atılan ağabey, kardeşinin de desteğiyle hayallerini gerçekleştirmeye karar verir ve NASA’nın sınavına girer.

16. Yojouhan Shinwa Taike (The Tatami Galaxy)

Yojouhan Shinwa Taikei

- Reklam -

Öne Çıkan Özelliği: Bu bir üniversite animesi! O kadar lise animeleri arasında hiç mi üniversite animesi yok diyorsanız doğru yerdesiniz. Ayrıca bu animedeki işleniş birçok animeden farklı. Sürreal çizimleri ve hızlı anlatımlarıyla öne çıkıyor. Sanki 1.25 hızında izliyor gibiyiz. Bu animeyi izlerken hayatta yapmak isteyip yapamadığınız şeyler, pişmanlıklar ve belki de gözünüzün önünden kaçıp giden fırsatlar aklınıza gelecek.

Konusu: Yojouhan Shinwa Taike bize üniversite 3. sınıf öğrencisi başkahramanımız Watachi’nin farklı kulüplerde başından geçenleri ve sevdiği kız için yaptığı şeyleri anlatıyor. Ama neler neler! Konusundan daha fazla bahsedemem. Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği Watachi karakterini ve onun istediklerini elde edip etmeyeceğini, onunla birlikte bu yolculuğa çıkarak öğrenmeniz gerekecek.

15. Tokyo Magnitude 8.0

Tokyo Magnitude 8.0

Öne Çıkan Özelliği: Son derece gerçekçi bir senaryoya sahip bir dram animesi. Senaryonun gerçekçi olabilmesi için birçok araştırma yapıldı. Özellikle ülkemizdeki 99 depremini hatırlayanlar için oldukça vurucu bir anime. Tokyo Magnitude 8.0, 2009 yılında Japonya Medya Sanatları Festivali’nde Animasyon kategorisinde Mükemmellik Ödülü’nü kazandı.

Konusu: 12 yaşındaki Mirai ve küçük kardeşi Yuuki Tokyo’ya bağlı Odaiba kasabasındaki robot sergisine giderler. Sergi sırasında büyük bir deprem meydana gelir. Ünlü Tokyo Kulesi ve Rainbow köprüsü de dahil olmak üzere birçok yapı yıkılır ve Tokyo tanınmaz hale gelir. Üstelik artçı depremler devam etmekte ve ölü sayısı git gide artmaktadır…

14. Haibane Renmei

Haibane Renmei seinen anime önerileri

Öne Çıkan Özelliği: Bu anime herkesin kolaylıkla izleyebileceği bir anime değil. Çünkü durgun bir atmosferi olan felsefi bir anime. Ayrıca eski bir anime olduğunu da düşünürsek neden izleyicisinin az olduğu anlaşılır. Ama bunlar sizi yanıltmasın. Farklı bir yapım arayanlar, farklı bir fantastik dünyaya dalmak isteyenler, semboller ve metaforlarla dolu bu felsefi animeyi sevecektir. Ayrıca şunu da söylemek isterim ki animenin konusu Haruki Murakami’nin Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünya’nın Sonu kitabından esinlenilmiştir. Animeyi sevenler mutlaka bu kitaba da göz atmalı.

Konusu: Haibaneler ve insanlar Gıle isimli etrafı büyük duvarlarla çevrili bir şehirde yaşamaktadır. Haibaneler sırtında kanat olan olan ve kafasında hâle taşıyan insana benzeyen canlılardır. Fakat aslında onlar önceki hayatlarında normal, sıradan insandırlar. Peki nasıl oldu da Haibane olarak bu dünyaya geri geldiler? Neden duvarlarla çevrili bu şehirde yaşıyorlar? Dışarı çıkmanın hatta bu duvarlara bile yaklaşmanın yasak olduğu bu diyarın gizemi nedir? Tüm bunların cevapları için animeyi izlemeniz lazım…

13. Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain seinen anime önerileri

Öne Çıkan Özelliği: İzlediğim tüm animeler arasında anlaşılması en zor anime unvanını hâlâ koruyan bir animedir. Öyle ki her bölümden sonra “bu bölümden ne anladım” sorusunu kendime sordum. Anlaşılması zor, donuk ve ağır atmosferi olan felsefi bir anime. Tanrı, yaşam, gerçeklik, bağlantı, internet, doğaüstü olaylar, varlık gibi konuların üzerinden şöyle bir geçen; sunduğu düşüncelerin yeniliğinden çok, mükemmel bir biçimde bir araya getirilmiş olmasıyla gönüllerde yer eden anime. Böyle bir yapımın tekrar çıkacağını sanmıyorum. Eşsiz ve tek.

Konusu: Lain’in sınıf arkadaşı Chisa intihar eder. Chisa’nın trajik ölümünün ardından Lain ve tüm sınıf arkadaşları Chisa’dan garip bir elektronik posta alırlar. Chisa metinde, yalnızca bedeninin öldüğünü, bilincinin wired’da yaşadığını söylemektedir. Sınıf arkadaşları, olayı garip bir şaka olarak değerlendirip hayatlarına devam ederler. Ama olaylar gittikçe daha ilginç bir hal alır. Lain’in wired’a olan ilgisi yavaş yavaş artar. Lain’in gerçek hayat ile olan bağı zayıfladıkça bilinen gerçeklikte zamansal ve mekansal kırılmalar meydana gelir.

12. Ghost in the Shell Stand Alone Complex

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex

Öne Çıkan Özelliği: Siberpunk animeler arasında bu anime gerçekten ilgi çekici. Karanlık atmosferi, sürükleyici senaryosu, etkileyici dövüş sahneleri ve felsefi diyaloglarıyla izlemeniz gereken bir seinen anime.

Konusu: Gün geçtikçe bilgi ağının daha çok genişlediği bu dünyada, kurallara uymayan insanlar ve suçlar artarak devam eder. Bu kaos toplumunda suçların işlenmeden önce bulunup durdurulması amacıyla profesyonel bir ekip oluşturulmuştur. Bu ekip Ulusal Kamu Güvenliği Komisyonuna bağlı 9. Şube, diğer bir adı ile “Stand Alone Complex” dir.

11. Boku Dake ga Inai Machi (Erased)

Boku Dake ga Inai Machi

Öne Çıkan Özelliği: Bu anime aile içi şiddet ve çocuk istismarı gibi önemli toplumsal olaylara değindiği için ödül aldı ve bunu da hak etti. İşin içine zamanda geri gitme olayları da eklenince Kelebek Etkisi filmini aratmayan, hikâyesi, işlenişi ve karakterleri de çok iyi olan bu animeyi izleyin, izlettirin derim.

Konusu: Satoru 29 yaşında ve pizzacıda çalışan ama aslında mangaka olan biri. Ayrıca ’’revival’’ yani diriliş dediği ve kendisinin de kontrol edemediği kısa süreli zamanda sıçrama gücü var. Ne zaman bu gücü devreye girse etrafta bir olay veya bir kaza oluyor. Satoru’yu da bu tür olayları engellemeye çalışırken buluyoruz. Bir gün birtakım olaylar sonrasında tekrar diriliş gücü devreye girer ve Satoru kendini 18 yıl geçmişe gitmiş halde bulur! Bu zamanda neler olmuştur? Bu zamanda olanları değiştirerek geleceği de değiştirmeye çalışır.

10. Zankyou no Terror

Zankyou no Terror seinen anime önerileri

Öne Çıkan Özelliği: 11 bölümlük kısacık bir anime olsa da unutulmazlar listesine girebilmiş bir yapım. Ne kadar gizem, dram ve aksiyon animesi gibi gözükse de aslında psikolojik-gerilim animesi. Çünkü bu anime insan psikolojisine oynuyor. Ayrıca strateji ve karşılıklı hamlelere kendini içine çekiyor ve çabucak bitiyor.

Konusu: Günümüz Japonya’sında geçen hikâyemizde kendilerine “Sphinx” diyen iki adet terörist var. İnternete bir video yükleyerek Tokyo’da bir saldırı eylemi gerçekleştireceklerini söylerler. Elbette başta kimse dikkate almaz bunu. Saldırı gerçekten de olunca işler değişir ve Japon polis güçleri bu iki genci aramaya başlar. Konusu bu kadar gibi gözüküyor ama ilerleyen bölümlerde birçok gerek ortaya çıkıyor ve olay politikaya bile bağlanıyor. İzledikten sonra sitemizdeki incelemesine de mutlaka göz atın derim.

9. Mahou Shoujo Madoka Magica

Mahou Shoujo Madoka Magica seinen anime önerileri

Öne Çıkan Özelliği: İlk bölümden itibaren grotesk ve sürreel yapısıyla dikkat çekiyor. Ayrıca bu animenin senaryosunu Gen Urobuchi’nin yazdığını belirtmeliyim. İlk başta toz pembe gözüken bu anime aslında çok karanlık ve felsefi bir yapıda. Hatta şu ana kadar izlediğim en felsefi anime dersem de abartmış olmam. Animeyi bitirdikten sonra karakter analizlerine bakmanızı tavsiye ederim. Ama işin içinden çıkabilir misiniz onu bilemem.

Konusu: Pembe saçlı kızımız Kaname Madoka, arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi ve okulunu seven sıradan bir ortaokul öğrencisidir. Rüyasında gördüğü siyah saçlı kız ertesi gün sınıfına nakil öğrenci olarak gelince tüm hayatı değişir. Nakil öğrenci Homura; Madoka’ya ailesini, arkadaşlarını ve hayatını seviyorsa olduğu gibi kalmasını söylemiştir. Fakat kısa bir süre sonra Madoka büyünün gerçek olduğunu, cadıların insan hayatlarını etkilediğini fakat bunu durdurmak için savaşan büyülü kızlar olduğunu öğrenir ve kendisini bu dünyanın içinde bulur.

8. Ergo Proxy

Ergo Proxy seinen anime önerileri

Öne Çıkan Özelliği: Beyin yakan bir anime daha. Düşünmeyi sevenlerin izlediği bir anime. Satır aralarında bize birçok bilgi veriliyor. Öyle ki meraklısı bunları araştırmadan duramaz. Felsefi çıkmazlarıyla, mitoloji süslemeleriyle, kurulan post apokaliptik-siberpunk dünyasıyla ve aksiyonuyla izlenmesi gereken animelerden olduğunu düşünüyorum.

Konusu: Hikâyemiz küresel bir ekolojik felaket sonrası inşa edilmiş Romdeau şehrinde geçiyor. Bu şehirde insanlar ve robotlar birlikte yaşıyorlar. Ana karakterimiz Re-l Mayer şehrin güvenlik kuvvetlerinde çalışan bir dedektif. Android Iggy ile birlikte şehirde yaşanan garip olayları araştırmaya başlıyor. 3 robot yasasının geçtiği bu şehrin birçok yerinde robotlara Cogito virüsü bulaşmakta ve robotlar özgür iradeye kavuşuyor. Bu durum da birçok soruna yol açıyor.

7. Fate/Zero

Fate/Zero seinen anime önerileri

Öne Çıkan Özelliği: Senaryosu Gen Urobuchi tarafından yazıldı. Tüm Fate serileri arasında en karanlık, en olgun ve tutarlılığı en yüksek olan seri. Ayrıca diğer serilerde alt metin olarak bile bahsedilmeyen iyilik-kötülük üzerine felsefesiyle ve buna tam uyumlu finaliyle de öne çıkıyor.

Konusu: Fate/Stay Night’taki olaylardan 10 yıl öncesinde geçmektedir ve Fuyuki’de düzenlenen sihirli büyülü bir turnuva olan Dördüncü Kutsal Kase Savaşı’nın hikâyesini anlatmaktadır. Fuyuki, master (efendi) olarak bilinen yedi büyücünün hizmetkârları çağırdığı, efsanevi ruhların ve kahramanların tüm zamanlardan geldiği, kazananın tüm dilekleri gerçekleştirebilen efsanevi kadeh olan Kutsal Kase elde ettiği yerdir.

İzleme sırası ve daha fazlası için mutlaka buraya bakın derim.

6. Steins;Gate

Steins;Gate

Öne Çıkan Özelliği: Steins;Gate zaman yolculuğu ile ilgili mükemmel bir bilimkurgu animesi. Ayrıca bu anime; dünyaca ünlü büyük şirketlerin, çok gizli örgütlerin, hatta devletlerin güç elde etmek ve dünyayı yönetmek için neler yapabileceğini acımasız bir şekilde gösteriyor. Bir yandan da distopya dünyasında yaşayıp yaşamadığımızı da sorgulamamızı sağlıyor.

Konusu: Kendisini “çılgın bilim adamı” olarak tanıtan Okabe Rintarou “Geleceğin İcatları” laboratuvarının kurucusudur. Okabe ve arkadaşları, kendi icatlarından biri olan “mikrodalga telefon” ile yaptıkları deneylerde muzu hep jele dönüştürdüklerini görürler. Ancak bir süre sonra gelişecek bir durum vardır ki; Okabe’nin bu icadı aslında bir zaman makinesidir. Okabe’nin bunu fark etmesi de çok uzun sürmeyecektir.

5. Shinsekai Yori

Shinsekai Yori

Öne Çıkan Özelliği: Üzerine uzun uzun düşündüren, zaman atlamalarıyla birlikte post-apokaliptik dünyanın yaklaşık 30 yılına şahit olmamızı sağlayan, özgürlüğün bedelini ve insanların daha doğrusu toplumun ne kadar acımasız olabileceğini, hayatta kalmak için neleri gözden çıkarabileceğini, neler yapabileceğini ve ne kadar ileri gidebileceğini gösteren mükemmel bir anime.

Konusu: Shinsekai Yori, günümüzün bin yıl sonrasındaki Japonya’da geçiyor. Fakat bu gelecek, teknoloji harikalarının olduğu bir gelecek değil. Bu dünya insanoğlunun başına gelen kötü olayların, savaşların, felaketlerin vb. zincirlemesi sonucu doğanın da galip gelmesi ile sıfırdan başlayan bir post apokaliptik bir dünya. Saki, Satoru, Shun, Maria ve Mamoru adındaki beş arkadaş başlarına gelen bir olaydan sonra içinde yaşadıkları dünyanın gerçek yüzüne şahit olurlar. Yaşadıkları dünya ütopya gibi görünse de değil aslında. İnsanlığın son bin yıldaki kanlı tarihi ve medeniyetlerinin üzerine kurulduğu düzenin işleyişi hakkında birçok bilgi edinirler. Böylece yaşadıkları toplumu ve kendilerini sorgulamaya başlarlar.

4. 3 gatsu no lion (March comes in like a lion)

3 gatsu no lion (March comes in like a lion)

Öne Çıkan Özelliği: Animelere bakış açısını değiştirecek kalitede güzel bir yapım. Ben de iyi ki izlemişim ve bu karakterler ile tanışmışım diyorum. Özellikle toplumsal konuları işlemesi, yalnızlık teması, öğretmen-öğrenci ilişkisi, zorbalık konuları ile mükemmel bir anime.

Konusu: Rei Kiriyama ortaokuldan beri çok iyi bir shogi (Japon satrancı) oyuncusudur. Daha 17 yaşında olduğu halde yalnız yaşayan, yaşıtlarından daha olgun, içine kapanık bir lise öğrencisidir. Gerçek ailesi öldükten sonra onu evlatlık edinen aile ile sorunları devam etmektedir. Kötü giden bu hayatı Akari, Hinata ve Momo isimli 3 kız kardeşle tanışması ile değişmeye başlar.

3. Psycho-Pass

Psycho-Pass seinen anime önerileri

Öne Çıkan Özelliği: Senaryosu Gen Urobuchi tarafından yazılan, toplumsal düzeni sorgulayan ve içinde 1984 kitabının da olduğu 46 tane kitabı referans alan bir şaheser. Ayrıca Makishima Shougo gibi bir kötü karakter barındırır ki onun gibisini başka hiçbir animede bulamazsınız. En azından ben bulamadım.

Konusu: Her şeyin sistematik olduğu ileri derece teknolojik bir dünyadayız. Adalet bile sistematik olmuştur bu dünyada. Sibyl Sistemi Japonya’daki insanların psikolojik değerlendirmesini yapıp, suç kat sayısını ölçüp, ceza verebilen bir sistemdir.

Psycho-Pass, okulunu birincilikle bitiren Akane Tsunemori’nin Kamu Güvenliği Bürosu’na dedektif olarak atanması ile başlıyor. Akane, dedektif arkadaşlarıyla birçok olaya el atıyor.

2. Ginga Eiyuu Densetsu (Legend of the Galactic Heroes)

Ginga Eiyuu Densetsu (Legend of Galactic Heroes)

Öne Çıkan Özelliği: Demokrasi ve otokrasiyi eleştiren siyasi ve felsefi bir anime. İçinde o kadar çok güzel replik var ki hayran kalmamak elde değil.

Konusu: Galakside 150 yıldır devam eden savaşta iki süper güç vardır: Galaktik İmparatorluk ve Hür Gezegenler Birliği. Bu savaşlarda on binlerce uzay gemisi ve milyonlarca asker çarpışmaktadır. İmparatorluk tarafında Reinhard von Lohengramm, Birlik tarafında ise Yang Wenli adlarındaki zeki karakterlerimiz bir yandan kişisel ve politik sorunlarla uğraşırken bir yandan da strateji ve taktik üzerine kurulu savaşlarına devam edeceklerdir. Onların bu mücadelesi insanlığın en büyük savaşına sebep olacak ve verdikleri her karar tarihe geçecektir.

İzleme sırası ve daha fazlası için mutlaka buraya göz atın derim.

1. Monster

Monster seinen anime önerileri

Öne Çıkan Özelliği: Seinen animelerin kralı. Karanlık atmosferi, konusunun ve karakterlerinin derinliği ve vermek istediği mesajlarla tam bir şaheser.

Konusu: Monster bizi seksenlerin Almanya’sına götürüyor. Bir Japon olan Dr. Kenzou Tenma seçkin bir hastanede çok başarılı bir beyin cerrahıdır. İşinde iyi bir cerrah olduğu gibi insanların eşitliğine de tüm kalbiyle inanan biridir. Bir gün bir olay olur: Hastaneye gelen ikizlerden biri büyük şok geçirmiş diğeri ise ağır yaralıdır. Dr. Tenma tam ameliyata girecekken hastaneye helikopter ile başka bir hasta getirilir. Bu hasta ağır yaralanmış validir. Yeterli vakit yoktur. Dr. Tenma seçim yapmalıdır. Hangisini seçmelidir? Bu seçim ona nasıl sonuçlar getirecektir?


Listemizin sonuna geldik. Birkaç animeden özellikle bahsetmedim. Onları da şimdi söylemek istiyorum. Rainbow ve Inuyashiki animeleri konuları derin gibi gözükse de karakterlerinin saf iyi ve saf kötü olmasından dolayı işleniş kısmında yetersiz kalmıştır. Bu nedenle listeye almadım.

Listemizi nasıl buldunuz? Bu yapımlardan hangilerini izlediniz? Öneri olarak listeye eklemek istediğiniz eserler var mı? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Metin Kibar

1994 yılında Konya’da doğdum. Çocukluğumdan beri animeleri seviyorum. Shinsekai Yori’deki “Hayal gücü her şeyi değiştirmeye kadirdir,” fikrine katılıyorum. Animeler hakkında yazarak diğer anime hayranlarına ulaşmak beni mutlu ediyor.

6 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for _OZ _OZ dedi ki:

  Bu listede izlediklerimden en sevdiğim Ergo Proxy, en az sevdiğim Ajin. Listeden izlediğim diğerleri: Ghost in the Shell, Black Lagoon.

  Başka ne önerirsiniz?

 2. Avatar for huseyin huseyin dedi ki:

  Harika bir liste olmuş. Ellerine sağlık Metin Kibar.

  Monster’ı listebaşı görmek beni sevindirdi; beni çok etkileyen ve benim de listemin başlarında yer alan bir yapım.

  Çok övülen Ergo Proxy benim pek hoşuma gitmedi. Erased’in hem animesi hem de Live Action’ı güzel. Fate serisi de çok iyi. Kiseijuu çok eğlenceli ve bir o kadar da düşündürücü bir anime, onu da çok sevdim. Steins;Gate için zaten ne söylense az. Shinsekai Yori de ilginçti.

 3. Avatar for Akuma_Blade Akuma_Blade dedi ki:

  Maalesef 1. ve 4. maddelere tam olarak katılamadım. Gore ve benzeri öğelerin -amaçla aracın yerini kaybedecek denli- ayarını kaçırmak o Anime’yi Seinen yapamaz. (Aksi mantıkla gidersek Elfen Lied, Blood C, Devil Man yada Violence Jack gibi yapımların Cowboy Bebop, Neon Genesis Evangelion, Black Jack, Master of Keaton, Library Wars, Read or Die, NANA yada Area 88 gibi yapımlardan çok daha üst seviye yetişkin anime örnekleri olması lazım ki bunu benim mantığımın kabul etmesi mümkün değil. Farklı bir örnek vermek gerekirse, Boogiepop Phantom da Tokyo Ghoul, Ajin gibi örneklerin aksine dark and edgy olalım kafasıyla doldurulmuş bir gore kullanımı taşımadığı, araçla amacın karıştırılmadığı söylenebilir. ) Hakeza 4. maddeye göre Hentai’lerin alayına Seinen özelliği de girer ki, bu zaten mantıksız. (“4. madde %100 doğrudur” = “Kite filmi Seinen’dir” diyorsanız, buyrun, o da sizin kazancınız olsun) Zaten exploitation (istismar) diye bir alt tür var sinemada, öte yandan bu o tür filmlere bir apolet olmuyor/olamıyor.

  Yoshiyuki Tomino’nun bir lafı vardı “Çocuklara nelerin izletilebileceği konusunda herşeyi Tadao Nagahama’dan öğrendim” şeklinde. Hakeza Tomino gibi Nagahama’nın tarz olarak bir diğer varisi Osamu Dezaki’nin işleri sertlik konusunda değişkenlik gösterse de çoğu işleri yapıldıktan ileriki dönemlerde asıl hedef demografilerinin dışına çıkmış ve yaş grupları üstünde kültlere dönüşmüşlerdir. Bunlara en bariz örneği Versailles no Bara verilebilir.

  Böyle bir listede görmek istediğim birkaç Sunrise yapımı vardı, Gundam Thunderbolt, Freedom, City Hunter, Armored Trooper Votoms yada Cowboy Bebop gibi, hakeza Welcome to the NHK ve Boogiepop Phantom gibi örnekleri görememek de üzdü diyelim.

  Tekrar vurgulamak isterim ki, seinen olmak için kanın gövdeyi götürmesi gerekmez. Tek damla kan akmayan yeterince seinen izledi bu gözler. (Silent Service gibi gibi)

 4. Avatar for Expelliarmus Expelliarmus dedi ki:

  Listenin ilk 5’i gözü kapalı önerebilirim. :smile: Özellikle de Psycho-Pass’ı beğeneceğinizi düşünüyorum.

 5. Avatar for Chikyujin Chikyujin dedi ki:

  Bu listedeki Ginga Eiyuu Densetsu ve Shinsekai Yori’yi ben de şiddetle tavsiye ederim.

  Hepsi Seinen değil ama ciddi veya sakin atmosferiyle benzer kitleye hitap edebilecek birkaç anime de ben yazabilirim, ilk ikisi film ve onları kesinlikle izleyin derim, film demişken listedeki Aoi Bungaku’nun içindeki en güzel hikayenin filmi de var Ningen Shikkaku: Director’s Cut Ban.

  In This Corner of the World (film)
  Perfect Blue (film)
  RAINBOW: Nisha Rokubou no Shichinin
  Seirei no Moribito
  NHK ni Youkoso
  Versailles no Bara
  Natsume Yuujinchou
  Mushishi
  xxxHolic
  Usagi Drop
  Initial D

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

1 cevap daha var.

nft pazarı balina araştırma

NFT Pazarı “Balinaların” Egemenliği Altında: Yeni Araştırma Çarpıcı Eşitsizliği Ortaya Koydu

Roman Kahramanları Festivali meb şikayet

Lisede Düzenlenen “Roman Kahramanları Festivali” MEB’e Şikâyet Edildi