in , ,

Rolling Stone Dergisi 2023’ün En İyi Korku Filmlerini Açıkladı

2023’ün en iyi korku filmleri belli oldu. Rolling Stone dergisinin editörü David Fear, sinema izleyicilerin bu yıl en çok ürperdikleri yapımları listeledi.

2023'ün En İyi Korku Filmleri Açıklandı
- Reklam -
- Reklam -

2023’ün en iyi korku filmleri listelendi. Rolling Stone dergisinin editörü ve film eleştirmeni David Fear, yılın en korku yapımlarını seçti.

2023 sona ererken korku türü izleyicileri büyülemeye devam ediyor. Tüyler ürpertici perili ev masallarından korkunç efsanelerin görkemli yeniden canlandırmalarına kadar, bu yıl izleyicileri hem dehşete düşüren hem de büyüleyen bir dizi tüyler ürpertici yapım vizyona girdi.

Korku sineması geleneksel klasiklerin ve yeniliklerin bir karışımını sergileyerek, hem köklü serileri hem de korku uyandıran sinemanın yıllıklarına isimlerini kazımak isteyen yeni anlatıları ağırladı. Jason Blum, Jordan Peele gibi isimler ve A24 gibi yapım şirketleri türe taze kan katmaya devam ederken, Shudder gibi yayın platformları dünyanın dört bir yanından tüyler ürpertici içerikler sunarak korku meraklıları için bir sığınak olma statüsünü sağlamlaştırdı.

- Reklam -

Yeni filmlerin yanı sıra dikkat çekmek için yarışan yeniden başlatmalar, devam filmleri ve uyarlamalar bu yılda da bolca vardı. Bazıları M3GAN ve Winnie the Pooh: Blood and Honey gibi girişimlerle korku sinemasının sınırlarını zorlarken, bazıları da It Lives Inside ve Talk to Me’nin arkasındaki zihinlerden daha fazlasını bekleyen izleyiciler bıraktı.

2023 yılı aynı zamanda Five Nights at Freddy’s’in bir sonraki büyük korku sansasyonuna dönüştürülmeye çalışılması ve hayal kırıklığı yaratan The Exorcist: Believer gibi başarısızlıklara da tanıklık etti ve korkuya yönelik her girişimin altın vuruş yapamayacağının sinyallerini verdi.

İşte 2023’ün En İyi Korku Filmleri

10. Knock at the Cabin

Knock at the Cabin yeni fragman

M. Night Shyamalan’ın kıyamet türündeki bu yeni filmi, Dave Bautista’nın tüyler ürpertici hikâyeye heyecan verici bir katman ekleyen etkileyici performansıyla sinir bozucu bir ev istilası anlatısı sunuyor. Filmin fragmanına ve detaylarına buradan göz atabilirsiniz.

9. Godzilla Minus One

Takashi Yamazaki - Godzilla Minus One

Toho Studios, Godzilla’nın korku özünü yeniden canlandırıyor. Canavar kargaşasını savaş ve kayıp üzerine dokunaklı bir anlatıyla harmanlayarak izleyicilere ikonik sürüngenin neden üstün olduğunu hatırlatıyor. Filmin fragmanına ve detaylarına buradan göz atabilirsiniz.

8. Huesera: The Bone Woman

Huesera: The Bone Woman

Michelle Garza Cervera’nın tedirgin edici ilk filmi, hamileliğin dehşetini tüyler ürpertici tezahürlerle iç içe işleyerek bu türde izlenmesi gereken bir yönetmen ve başrol oyuncusu (Natalia Solián) için zemin hazırlıyor.

7. The Last Voyage of the Demeter

The Last Voyage of the Demeter - 2023’ün En İyi Korku Filmleri

André Øvredal, Dracula’dan bir bölümü büyüleyici bir vampir yüklü deniz yolculuğuna dönüştürerek 19. yüzyıl deniz yolculuğunun ortasında geçen otantik bir korku deneyimi yaratıyor. Filmin fragmanına ve detaylarına buradan göz atabilirsiniz.

6. El Conde

El Conde

Pablo Larrain’in Pinochet’yi ölümsüz bir varlık olarak resmettiği ürkütücü siyasi hicvi, Gotik korkuyu tüyler ürpertici bir etkiyle kullanarak tarih ve iktidar üzerine akıldan çıkmayacak bir yansıma sunuyor.

5. Infinity Pool

Infinity Pool - 2023’ün En İyi Korku Filmleri

- Reklam -

Brandon Cronenberg’in klonların yönettiği bir tatil köyünde suç işleyen seçkinleri ele aldığı gerçeküstü filmi, Alexander Skarsgard ve Mia Goth’un çarpıcı performanslarıyla benzersiz bir tedirgin edici deneyim sunuyor.

4. Enys Man

Enys Man

Mark Jenkin’in tüyler ürpertici folk-korku başyapıtı, psikolojik çözülmeleri ve uzak bir adanın unutulmaz özünü irdeleyerek The Shining filminin tonlarını çağrıştırıyor.

3. No One Will Save You

No One Will Save You - 2023’ün En İyi Korku Filmleri

Brian Duffield’ın diyalog ağırlıklı uzaylı istilası anlatısı, Kaitlyn Dever’ın insanlığın dünya dışı düşmanlara karşı son direnişini etkileyici bir şekilde canlandırmasıyla benzersiz bir gerilim yaratıyor.

2. When Evil Lurks

When Evil Lurks

Demián Rugna’nın ele geçirme-pandemi karışımı filmi, alışılagelmiş beklentilere meydan okuyan mide bulandırıcı anlar sunarak izleyicileri amansız dehşetiyle korkutuyor.

1. Skinamarink

Skinamarink 2023’ün En İyi Korku Filmleri

Kyle Edward Ball’un düşük bütçeli perili ev hikâyesi, buluntu (found-footage) film estetiğiyle büyülüyor, çocukluk korkularını çağrıştırıyor ve jenerik bittikten uzun süre sonra bile yankılanan bir kabus sunuyor.

Yıl sona ererken bu 10 korku filmi, türün izleyicileri heyecanlandırma, şok etme ve büyüleme yeteneğinin bir kanıtı olarak duruyor ve korkunun sinematik hikâye anlatımındaki kalıcı yerini yeniden teyit ediyor.

David Fear’ın mansiyon ödülüne layık gördüğü yapımlar arasında şu filmler yer alıyor:

  • Angry Black Girl and Her Monsters
  • The Blackening
  • Evil Dead Rise
  • Final Cut
  • The Five Devils
  • Influencer
  • It Lives Inside
  • The Outwaters
  • Run Rabbit Run
  • Talk to Me

Sizce 2023’ün en iyi korku filmleri listesinde başka hangi yapımlar yer almalıydı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, benzer içerikler için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Rolling Stone

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The Legend of Zelda Filmi Hayao Miyazaki Esintisi

“The Legend of Zelda” Uyarlaması, ‘Live-Action Bir Miyazaki Filmi’ Tadında Olacak

Dr. Gelecek - Philip K. Dick | Haftanın Kitabı #300

Dr. Gelecek – Philip K. Dick | Haftanın Kitabı #300