Netflix Türkiye: “RTÜK’ten Sansür Talebi Gelmedi”

Atiye dizisinin galasında Netflix Türkiye'nin RTÜK sansürü açıklaması dikkat çekti. Galada, yeni yerli yapımların da müjdesi verildi.

RTÜK’ün Türkiye’de yayın yapan çevrimiçi yayın mecraları üzerindeki denetimi geçen aylarda başlamıştı. Bununla birlikte Netflix, Blutv, puhutv gibi dijital yayın platformları RTÜK’ten lisans satın almış ve kimi düzenlemelere gitmişti. Netflix’in bu konudaki adımı ise fragmanlarını düzenlemek ve ebeveyn kontrolü getirmek olmuştu. Şimdiyse Netflix Türkiye temsilcisinden konuya dair yeni açıklamalar geldi.

Daha önce çocukları, yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin olarak korumayı hedeflediklerini belirten Netflix Türkiye, yeni dizisi Atiye’nin galasında bazı açıklamalar yaptı.

Beren Saat ve Mehmet Günsür’ün başrollerinde yer aldığı Atiye dizisinin galasında konuşan Netflix Türkiye İletişim Müdürü Artanç Savaş, sıkça bahsedilen RTÜK sansürü meselesine de değindi.

Artanç Savaş, toplu taşımalarda en çok Netflix yayınlarının izlendiğini belirtti. Sansür talebi iddialarına ise şu yanıtı verdi:

“90 Netflix ülkesi ne izliyorsa Türkiye’de de o izleniyor. Son 1 yılda RTÜK’ü sık sık Ankara’da ziyaret ettik, uzun süren görüşmelerimiz oldu. Ancak bizden hiçbir dizi ya da filmle ilgili sansür talebinde bulunmadılar. Çocukların ulaşabileceği içerikler üzerine konuştuk. Bu konuyu da ebeveyn kilidiyle çözdük. Bu uygulamayı Türkiye dışında talep eden çok az ülke var.”

İletişim müdürü aynı zamanda Netflix üyelik ücretleri hakkında da konuştu. Bu yıl zam yapmayacaklarını söyleyen Savaş, “Fiyatlarımız bu yıl 2 liralık zamla 19.99 ve 41.99 olarak güncellendi,” ifadesini kullandı.

3 Yeni Netflix Türkiye Yapımı Geliyor

27 Aralık’ta yayınlanması beklenen Atiye’nin, 190 ülkede aynı anda 158 milyon kullanıcının beğenisine sunulacağı ifade edildi. 8 bölümlük dizinin galası ise dün akşam düzenlendi. Galada, Netflix Türkiye ve CEE Bölgesi Uluslararası Yapımlar Direktörü Michael Azzolino da açıklamalarda bulundu.

Azzolino, Türkiye’deki abone sayılarını 1.5 milyondan fazla olarak tanımladı. Bu rakamın artmasını beklediklerini de belirtti. Ayrıca 2020 için 3 yeni Netflix Türkiye yapımı planladıklarını da müjdeledi. Ek olarak Hakan: Muhafız’ın 3. ve 4. sezonlarının, Aşk 101 ve Fatih Sultan Mehmet’in hayatını anlatan yapımların da yakında görücüye çıkacağını duyurdu.

GÖZ ATIN  Netflix, Abonesi Olmayanlara Ücretsiz Filmler Sunacak

Sansür iddialarına gelen yanıtı ve yeni Netflix projelerini nasıl karşılıyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Atiye: Netflix Türkiye Dizisinden Dikkat Çeken Fragman

* Netflix, 2020’de 4 Milyondan Fazla Abone Kaybedebilir

Kaynak: Cumhuriyet
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Netflix Türkiye: “RTÜK’ten Sansür Talebi Gelmedi” için 7 yorum

 1. narpal dedi ki:

  Galiba önce ceza alıp sonra sansür talebini öğrenecekler.


 2. narpal dedi ki:

  Ne kadar doğru bilmiyorum, Witcher fragmanında da küvet sahnesi sansürlü diye yazılmıştı. Yavaş yavaş ısıtacaklar suyu galiba.


 3. Agape dedi ki:

  Onu ben de düşündüm görür görmez. İnanırım.


 4. Türk dizilerine neden Rtük sansür getirmiyor ? Özellikle de Atv dizilerine ??


 5. Giskard dedi ki:

  Fragmanda sansür olabiliyor pek çok ülkede. İçeriğin kendisinde olmuyor.


Netflix Türkiye: “RTÜK’ten Sansür Talebi Gelmedi”

Atiye dizisinin galasında Netflix Türkiye’nin RTÜK sansürü açıklaması dikkat çekti. Galada, yeni yerli yapımların da müjdesi verildi.

Başa dönün